Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Oto Yıkama İncelikleri

CUPRA

Forumdan Uzaklaştırıldı
Katılım
4 Eyl 2009
Mesajlar
0
Bu konuyu araç yıkama konusunda edindiğim tecrübeleri paylaşmak amacıyla açtım. Konu, herkesin tecrübelerini paylaşmasına, tartışılmasına açıktır. Teşekkürler, güzel paylaşım gibi mesajlardan lütfen kaçınalım. Sadece konu ile ilgili bilgi ve tecrübeler paylaşılırsa sevinirim.
Kaçınmamız gereken başlıca şeyler, ısınmış kaportayı, güneş altındaki aracı, tozlu bir yerde bulunan aracı yıkamaktır. Öncelikle araç yıkamaya aracı ıslatmakla başlamalıyız. Bu aşamada basınçlı oto yıkama makineleri yerine, aracı bol bol ıslatıp kirleri yumuşatacak bahçe hortumu tarzında şeyler kullanmak daha iyi olacaktır.
Basınçlı oto yıkama makinelerini araca yakın tutarak kirleri sökmeye çalışmak son derece zararlıdır. Aynı şekilde tırnak, maket bıçağı, tornavida gibi sivri uçlu aletlerle kir kazımaktan kaçınmalısınız. Bu türdeki uygulamalar hem aracın cilasına, ileri gidildiği takdirde vernik ve boyasına zarar verecektir.
Aracı sabunlama kısmında cilalı şampuan ya da içine kendiniz cila katarak normal şampuan kullanabilirsiniz. Bulaşık deterjanı, çamaşır suyu gibi kimyasal içerikli sabunlar veya türevi şeyler kullanmanız zararlıdır. Sadece aracın boyasına zarar vermekle kalmaz, kapı, kaput fitilleri gibi parçalara da zarar verirsiniz. Bu uygulama esnasına temiz ve yumuşak bir sünger kullanmalısınız. Ve işin anahtarı bol su kullanmaktır. Kullandığınız süngeri bol bol sabunlu kovaya tekrar batırmaktan çekinmeyin. Fazla çamurlu bölgelerin üzerinden bastırarak geçmeyin. Süngerle 1 kere sildikten sonra durulayarak tekrar süngerle silin. Ve başka bir önemli nokta ise, yıkamayı her zaman yukarıdan aşşağıya yapın. Ve bunu tek bir tarafta yaptıktan sonra diğer tarafa uygulamayın. Tüm aracı bu şekilde yıkayın. Önce tavan, sonra camlar, sonra kapı, çamurluklar ve kaput sonra marşbiyeller ve tamponlar şeklinde. Bu aşama bittikten sonra aracı üstten aşşağıya doğru bol su ile durulayın.
Lastik ve jantları ise en sona bırakın. Bu kısmı yıkamaya çamurluk içlerinden başlayın. Ve ardından jantları kabaca süngerleyip durulayın. Sonraki aşamada detaylı bir temizliğe başlayın. Süngerle güzelce ovarak her yeri temizleyin. Özellikle jantın birleşim ve kıvrım noktalarına önem vermelisiniz. Bu noktalarda balata tozu çokça yerleşmektedir. Ve bu noktaları es geçtiğiniz her yıkamada bu noktalara daha fazla pislik yer etmektedir. Bir süre sonra ise kirler bu noktalara işleyecektir. Ardından jant ve şamurluk içlerini bol su ile temizleyin.
Bütün bu işlemler bittikten sonra bütün aracı tekrar bol su ile durulayın. Ve ardından aracınız kurulama işlemi için hazır. Çizilmenin çokça gerçekleştiği bölüm ise burasıdır. Aracın üzerindeki suları silgi - çekçek gibi şeylerle silmek, aracı fırfıra sokmaktan çok daha fazla çizmektedir. Kaş yaparken göz çıkarmamak için kurulama işlemine önceden ıslatıp sıktığınız bir bezle başlamalısınız. Aynı yıkamadaki gibi yukarıdan aşşağıya giderek 3-4 tur attığınız takdirde bütün aracınız kurulanacaktır. Tabi bezi bolca tekrar ıslatıp tekrar sıkmanızı tavsiye ederim.
Eğer araca ve lastiklere cila uygulayacaksanız aracın çok iyi kuruduğundan emin olmalısınız. Lastiklere uyguladığınız cilanın ise janta akıp bulaşmadığından emin olun. Jantın üzerine akan cila, yapışkan bir zemin oluşturarak balata tozlarının yapışması için elverişli bir ortamdır.
Eğer aracınızı bu şekilde yıkamaya/yıkatmaya özen gösterirseniz, boya koruma gibi ıvır zıvır işlemlere ihtiyaç duymadan aracınıza senelerce, ilk günkü gibi pırıl pırıl binersiniz :) Paranızda cebinizde kalır. Haftada bir yıkama, ayda bir detaylı iç dış temizlik ve senede 1 kış sonu (yağmur çamur bittikten sonra) yapılan pasta cila işlemi yararlıdır.

Işıltılı sürüşler dilerim :)
 
Ayberk kardeşime teşakkür etmiyorum güzel paylaşım diyede onaylamıyorum.:)Yalnızca aynı şeyleri her pazar uyguluyorum.:DAşağı yukarı 25 yıldır arabalarımı her pazar aynı şekilde yıkarım.Yukarıdan aşağıya doğru.:)Kardeşimin bu konu ile yazdıklarını onaylıyorum.
 
Geri
Üst Alt