Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Orient Ekspres İstanbul'a geldi

YCO

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
22,337
Yaş
36
Sirkeci Garı'nda geleneksel olarak mehter takımının çaldığı marşlarla karşılanan yolculara, eski İstanbul beyefendisi ve hanımefendisi şeklinde giyinen iki personel tarafından lokum ikram edildi.

Trenin saat 15.20'de gara girmesiyle başlayan karşılama etkinliğini bir süre trenin pencerelerinden memnuniyetle izleyen yolcular, çok sayıda fotoğraf çekti.

the-orient-express-exterior.jpg


Karşılamaya, gardaki öteki yolcuların da ilgisi büyük oldu.

Paris'ten yola çıkan ve Münih, Viyana, Budapeşte ve Bükreş'e uğrayarak İstanbul'da sona eren Orient Ekspres ile 6 bin avro tutarındaki 5 günlük yolculuğa katılanlara, garın salonunda Türk kahvesi ve çay ikram edildi.

Orient Ekspres'in Tren Müdürü Bruno Janssens, garda gazetecilere yaptığı açıklamada, trenin İstanbul'a son kez geldiğine dair basında çıkan haberlerin bir dedikodudan ibaret olduğunu ifade ederek, ''Bunlar doğru değil. Gelecek yıl ve sonraki yıllar için programlarımız var. Orient Ekspres İstanbul'a gelmeye devam edecek'' dedi.

İstanbul'a Orient Ekspres ile gelmenin cazibesini koruduğunu dile getiren Janssens, yolcuların rezervasyonlarını 6-18 ay önce yaptırdıklarını kaydetti.

''İstanbul ve Orient Ekspres birlikte başarıyla yürüyen güzel bir kombinasyon. Sirkeci, ünlü tarihi bir istasyon. Bu, yolcularımızı çok heyecanlandırıyor'' diye konuşan Janssens, 4 Eylül Cuma günü trenin yeni yolcularla İstanbul'dan ayrılacağını bildirdi.

''MASAL GİBİ BİR YOLCULUKTU''

Tren yolcularından ABD'li Linda Peterson, yolculuğa ilk durak olan Paris'ten başladığını belirterek, ''Masal gibi bir yolculuktu. Sanki bir rüyanın gerçekleşmesi gibiydi. Her ülkede mükemmel karşılandık. Bu, Orient Ekspres ile ilk yolculuğumdu ve bu yolculuk benim rüyamdı. İstanbul'u görmek için sabırsızlanıyorum''' diye konuştu.

orientexpress.jpg


Teksaslı bir fotoğrafçı olan Edward Miller da ilk kez yaptığı bu yolcuktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ''Muhteşem bir yolculuk, güzel bir deneyimdi, yeniden yapacağım'' diye konuştu.

Miller, İstanbul'un güzel bir şehir olduğunu duyduğunu, birçok fotoğraf çekeceğini söyledi.

Aslen Kıbrıslı olan iş adamı Richard French de yolculuğa eşiyle birlikte çıktığını belirterek, İstanbul'da daha önce birçok kez bulunduğunu ancak Orient Ekspres ile ilk kez geldiğini vurgulayarak, ''Muhteşem bir şehir, İstanbul'u çok seviyorum'' diye konuştu.

ROMANLARA KONU OLAN EKSPRES

Avrupa'nın ilk kıtalar arası ekspresi Orient Ekspres, Paris'ten ilk seferine 4 Ekim 1883 tarihinde çıktı.

Belçikalı iş adamı Georges Nagelmackers'in hizmete soktuğu Orient Ekspres'in ilk seferinde, Paris'ten Varna Limanı'na kadar trenle seyahat eden yolcular, oradan buharlı gemiyle İstanbul'a geldi.

Avrupa'nın en romantik şehirlerine yolculuk yapan buharlı Orient Ekspres, Agatha Christie'nin ''Doğu Ekspresi'nde Cinayet''i dahil pek çok edebi esere esin kaynağı oldu.

Trende, genellikle Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden ekonomik durumu çok iyi olan yolcular seyahat ediyor.

ntvmsnbc
 
onları ben koydum..
ntv'den eklediğim fotolar görünmüyo diye zaten foto da yoktu haberde.. :)
 
aralara guzel uydurmussun:D
 
Geri
Üst Alt