Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

ne yapmam lazim ?

1.4 150 lik motor tiguanlarda da var.Benzeri sorunu arkadaşım 30bindeki tiguanında yaşadı servise gitti.Servis pistonlarda aşınma var ve bu problemle gelen başka arabaların olduğunu da söylemişler.Kronik bir sorunmuş.Aklıma ilk gelen doğuşun kendisini kazıklama niyetinde olduğuydu ama garantisi bitmiş olan bakımlarının hepsinin doğuşta yaptırmış olduğu tiguanını iyi niyet garantisi adı altında bedavaya motor yaparak sorunu çözdüler.

Cupralardaki yağ eksiltme de bilinen bir durum.Arabayı servise götürüp kompresyon testi yaptırıp sorun olup olmadığını anlayabilirsin.Eğer motorun sıkıştırması her pistonda orjinal değerler ile aynıysa sorun yoktur.Ama arabanın sürekli yağ ışığı yakması ciddi bir sorun.O ışık motor iyice yağsız kalmaya başladığında yanar.

Aracı yüksek devirlerde kullanmakta yağ eksiltmesine neden oluyor...Geçen yıl benim arabamda da sarı ikaz ışığı yanmıştı..Servise götürdüm ilk baş ciddi sorun olabir dendi fakat arabayı tepeden tırnağa kontrol ettiler ve hiç bir şey bulamadılar...Çok yüksek devirlerde kullanıyodum ondan olsa gerek...O olaydan sonra fazla gazlamıyorum ve bir sıkıntı çıkmadı şu ana kadar çok şükür..:)

kaç km de kaç lt yağ eksilttiğiniz önemli.. bunun bir toleransı vardır.. kitapçıkta yazar bu toleransın içinde kaldığınız sürece motorunuzu pek parmaklattırmayın derim.. ki bu tolerans 1.8t lerde 5000 km de 1 lt ye kadar çıkıyor.. yani 2 servis arasında 3 lt kadarki 4 olsa motordaki yağ kadar eksiltmesi demek..
özellikle sıkıştırılan motor heleki düşük km lerde ise yağ yakma eğilimi gösterir.. yani hem az yaksın hem çok gitsin demek gibi. iyi gidiyosa az bişey de yağ yakacak.. önemli olan toleranslarda kalmak.. ve motorda bir kaçak vs olmaması..

aman aman şakaya gelmez bu
kaskonuz var ise çekici ile götürülmesini talep edin veya bölge servisini arayın gezici servisleri varsa bulunduğunuz yere gelebiliyorlarsa risk almayın derim...

Geri
Üst Alt