Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Made in Adana/Kozan

ZGR

Kayıtlı Üye
Katılım
25 Ağu 2009
Mesajlar
14,928
Yaş
31
Yolcu minibüsünde ev kliması
Tamamen yerli...

Adana'nın Kozan ilçesinde köylere yolcu taşıyan Ayhan Bal, minibüsüne taktırdığı duvar tipi split klima ile bir yandan yolcularını Çukurova sıcağından kurtarırken, bir yandan da yakıttan önemli oranda tasarruf sağladığını söyledi.

Ayhan Bal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 9 yıldır Kozan ilçesinden Kuytucak köyü Karapınar mahallesine yolcu taşıdığını belirtti.

Yolcularını sıcaktan korumak ve kaliteli bir yolculuk yapmalarını sağlamak için aracına klima taktırmayı düşündüğünü anlatan Bal, minibüslerde kullanılan orijinal klima sisteminin pahalı olması, aracın çekiş gücünü düşürmesi ve yakıt tüketimini artırmasını dikkate alarak, kendi geliştirdiği sistemi aracında uyguladığını ve başarı sağladığını ifade etti.

kozan.jpg


Bal, şunları söyledi:

''Orijinal klimalar çok pahalı. Ayrıca motora bağlı olduğu için yokuşlarda aracın çekiş gücünü düşürerek, motoru yoruyor. Yakıt tüketimini ise artırıyor. Aracımda uyguladığım yöntemde ise klima sadece aküden besleniyor. Akünün ürettiği düşük voltajı 220 volta çeviren basit bir sistem sayesinde klima sorunsuz şekilde çalışıyor. Yüksek soğutma performansının yanı sıra sağladığı tasarrufla emeğimi boşa çıkarmadı.''

Çukurova'nın yakıcı sıcağından, split klimalı minibüsle seyahat ederek korunduklarını ifade eden yolcular ise durumdan memnun olduklarını söylediler.
 

schumi

Kayıtlı Üye
Katılım
25 Ağu 2009
Mesajlar
8,181
Özgür kardeşimde SCW haber editörümü oldu :) paylaşım için sağol...demirdöküm bide iyi soğutur minübüsü :)
 

ZGR

Kayıtlı Üye
Katılım
25 Ağu 2009
Mesajlar
14,928
Yaş
31
abi uzay haberi değil otomobil haberi:D
 
H

HaKo

Guest
Adanalı arkadaşlar bizim lazlarla kapışmaya başladı heralde yaratıcılık konusunda :)
 

ZGR

Kayıtlı Üye
Katılım
25 Ağu 2009
Mesajlar
14,928
Yaş
31
güzel fikir ama helal olsun:D
 

KAPTAN

Forumdan Uzaklaştırıldı
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
9,424
Yaş
47
allahım akıl fikir versin nasıl başarmış bu işi
 

LeonRider

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
1,942
Yaş
40
helal olsun yaw yurdum insanı o klimayı heryere takar :)
 
Üst Alt