Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Leon temizlik lekesi

hkntg

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar merhaba, 2010 leon aracımı oto kuaföre vermiştim, araç içini nasıl bir kimyasalla temizledilerse temizlikten 2-3 gün sonra leke oluşumu başladı sıktıkları ilaç akmış sanırım ve hiçbir şekilde geçmiyor, oto kuaför yapan yere götürdüm zaten leke vardı biz temizletip parlatınca daha belirgin oldu bizlik değil diyorlar kavga hır gür vs orayla çözemedik, ancak arabamı biliyorum öyle leke yoktu. Zaman geçtikçe daha da belirginleşti görüntü rahatsız ediyor. Birkaç yere götürdüm ilaçla temizlerim dedi ancak 300 tl fiyat istedi, başka bir yer ilaçla geçmez boyatmak lazım ama orjinal rengini tutturmak zor dedi. Napacağımı bilmiyorum öneriniz var mı acaba? Fotoğraf ekledim, teypin sol üst tarafında görünüyor belirgin şekilde(ince uzun akıntı şeklinde), onun dışında gri kısımlarda parça parça lekeler var hafif te olsa. Temizlikle geçer mi boyatsak nasıl bir yol izlemem gerekir?

Ekli dosyalar

• IMG_5469.JPG
    IMG_5469.JPG
    510.6 KB · Görüntüleme: 76
Arkadaşlar merhaba, 2010 leon aracımı oto kuaföre vermiştim, araç içini nasıl bir kimyasalla temizledilerse temizlikten 2-3 gün sonra leke oluşumu başladı sıktıkları ilaç akmış sanırım ve hiçbir şekilde geçmiyor, oto kuaför yapan yere götürdüm zaten leke vardı biz temizletip parlatınca daha belirgin oldu bizlik değil diyorlar kavga hır gür vs orayla çözemedik, ancak arabamı biliyorum öyle leke yoktu. Zaman geçtikçe daha da belirginleşti görüntü rahatsız ediyor. Birkaç yere götürdüm ilaçla temizlerim dedi ancak 300 tl fiyat istedi, başka bir yer ilaçla geçmez boyatmak lazım ama orjinal rengini tutturmak zor dedi. Napacağımı bilmiyorum öneriniz var mı acaba? Fotoğraf ekledim, teypin sol üst tarafında görünüyor belirgin şekilde(ince uzun akıntı şeklinde), onun dışında gri kısımlarda parça parça lekeler var hafif te olsa. Temizlikle geçer mi boyatsak nasıl bir yol izlemem gerekir?
hangi şehirde yaşıyorsunuz

Geçmiş olsun.
Temizlik ile geçmez. çünkü kaplamanın boyası gitmiş.
Temizleme esnasındaki kimyasalda olabilir, havalandırmaya takılan oto kokusu taktıysanız o da zamanında akmış olabilir.
Panelleri boyatmak yada kaplatmaktan başka çözüm yok maalesef.

Gecmis olsun ustad @BlaCKaDDeR in de dedigi gibi eger izgaraya oto kokusu takiyorsaniz o akmis olabilir. O boyayi hatta plastigi bile eritir maalesef.. eger yok oto kokusu vs isi degilse benimde basima geldi. Yikamada torpidoya hayatta parlatici sıktırmam yikamacim bilir. Yeni cirak baslamis oda torpidoya parlaticiyi direkt sıkmış. Beze sıkıp sürmek yerine torpidoya sıkınca akma yapmis silmeyle cikaramadim bir turlu. Hemen mudahale etmezsem icine isleyecegini bildigim icin saatlerce ugrasip dis fircasi ve deterjanli suyla lekeleri cikarmistim. Bir kapi kolunu unutmusum onu ertesi gun gordum maalesef lekeler icine islemis cikaramadim bir turlu :/

Muhtemelen leke islemistir ama yine de dedigim yontemi deneyebilirsin. Elde bulasik yikama deterjanini az miktar suda iyice karistir. Bir dis fircasiyla akan yerlerin yuzeyini temizlemeyi dene. Dikkat et su akacak kadar cok olmasin elektronik devreye gidip daha ciddi sorun cikarmasin. Bu sekilde bir ihtimal kimyasal kalmışsa cozebilir. Ama icine islemisse maalesef yapacak cok bisey yok..

Asagiya foto ekliyorum yikamacinin ciragi torpidoyu mahvetmisti. Hen mudahaleyle torpidoyu kurtardim. Asagiya ekledigim kapi kolunu o gece gormemisim ertesi oglen farkettim ama is isten gecmis. Piril piril kapi kolunda goruldugu gibi leke kaldi. Zamanla azaldi gibi ama halen belirgin maalesef. Eger sendeki durumda gecmezse bilki boyasiz geçecek bir durum degil :( bu arada dia fircasi ve deterjanla yapacagin temizlik sonrasinda mutlaka temiz su ile islatilmis biz bezle yuzeyi temizle. Deterjan kalintisi kalmasin. Gecmis olsun umarim duzelir.

Ekli dosyalar

• el2OMK.jpg
    el2OMK.jpg
    206.5 KB · Görüntüleme: 50
  • XeL7Yx.jpg
    XeL7Yx.jpg
    448 KB · Görüntüleme: 42
  • rcZwDs.jpg
    rcZwDs.jpg
    251.7 KB · Görüntüleme: 39
  • 7cE4ST.jpg
    7cE4ST.jpg
    260.5 KB · Görüntüleme: 35
  • DuHhxT.jpg
    DuHhxT.jpg
    233.8 KB · Görüntüleme: 52
hangi şehirde yaşıyorsunuz
Diyarbakır'da yaşıyorum hocam.

Önerileriniz için hepinize teşekkür ederim. Kalorifer ızgarasına oto kokusu takmıştım bir kez ancak bu lekeler olduktan sonra takmıştım. O da arttırmış olabilir bilmiyorum ama belirgin şekilde oto kuaför sonrası ortaya çıktı. Dediğiniz gibi yüzeyi eritip leke bırakmış direk kimyasal sıkmışlar muhtemelen. Deterjanla temizlik yöntemini deneyeceğim. Bunun dışında boyatma konusunda orjinal rengi tutturma ve sök-tak konusunda iyi br usta bulamadım henüz o yüzden cesaret edemedim. Eğer Diyarbakır'da öneriniz olursa boyatmak daha sağlıklı ve kesin çözüm olacak sanırım

Asagiya foto ekliyorum yikamacinin ciragi torpidoyu mahvetmisti. Hen mudahaleyle torpidoyu kurtardim. Asagiya ekledigim kapi kolunu o gece gormemisim ertesi oglen farkettim ama is isten gecmis. Piril piril kapi kolunda goruldugu gibi leke kaldi. Zamanla azaldi gibi ama halen belirgin maalesef. Eger sendeki durumda gecmezse bilki boyasiz geçecek bir durum degil :( bu arada dia fircasi ve deterjanla yapacagin temizlik sonrasinda mutlaka temiz su ile islatilmis biz bezle yuzeyi temizle. Deterjan kalintisi kalmasin. Gecmis olsun umarim duzelir.
Yaptırdığım kuaför sonucunda benim aracın ön kapı kollarında da aynı lekeler vardı onu aracı alırken farkettiğim için hemen söyledim temizlettim geçti ancak ön paneldeki lekeler zamanla siyaha dönüştü o yüzden geç kalmış olduk.

Yaptırdığım kuaför sonucunda benim aracın ön kapı kollarında da aynı lekeler vardı onu aracı alırken farkettiğim için hemen söyledim temizlettim geçti ancak ön paneldeki lekeler zamanla siyaha dönüştü o yüzden geç kalmış olduk.
Ustad gecmis olsun umarim halledersin.. boyayi dedigin gibi iyi isinin ehli birine goster. Cunku tutturamama ihtimalleri var. Ustune birde plastik parca oldugu icin boya isciligi cok iyi olmasi lazim ki zamanla deforme olup soyulmasin...

Problem teyp cercevesinde olsa halledilirdi arizali teypler var cercevesi alinir takilirdi ama izgara cercevesi olunca is degisiyor maalesef..

Ustad folyo kaplatsan nasil olur? Kaliteli bir folyo bence boyadan cok daha uzun omurlu olur. Zamaninda rus forumlarini gezerken kaplama yapan bir eleman görmüştüm fotolarini atıyorum fikir verir belki.. fırçalanmış alüminyum desenli folyo. Hem teyp hem izgara cercevesi kaplanirsa diger boyalara yakin renkte secilirse bence siritmaz guzel de durur.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2021-02-06-15-50-51-579.jpeg
    Screenshot_2021-02-06-15-50-51-579.jpeg
    140 KB · Görüntüleme: 27
  • Screenshot_2021-02-06-15-50-33-860.jpeg
    Screenshot_2021-02-06-15-50-33-860.jpeg
    147.1 KB · Görüntüleme: 20
  • Screenshot_2021-02-06-15-50-18-779.jpeg
    Screenshot_2021-02-06-15-50-18-779.jpeg
    163 KB · Görüntüleme: 24
  • Screenshot_2021-02-06-15-49-59-826.jpeg
    Screenshot_2021-02-06-15-49-59-826.jpeg
    125.3 KB · Görüntüleme: 32
Ustad folyo kaplatsan nasil olur? Kaliteli bir folyo bence boyadan cok daha uzun omurlu olur. Zamaninda rus forumlarini gezerken kaplama yapan bir eleman görmüştüm fotolarini atıyorum fikir verir belki.. fırçalanmış alüminyum desenli folyo. Hem teyp hem izgara cercevesi kaplanirsa diger boyalara yakin renkte secilirse bence siritmaz guzel de durur.
Folyo da olabilir aslında, resimdekiler güzel duruyor. Amaç zaten temiz görünsün düzgün birşey olsun. Bu folyo kaplama işini de araştırayım ben sağolasın hocam

Geri
Üst Alt