Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Klasik Otomobiller 5

GRKMSRGL

Kayıtlı Üye
Katılım
29 Ağu 2009
Mesajlar
5,250
Yaş
35Oldsmobile’in 4-4-2’si ilk bakışta birçok kişiye çok sıradan gelen bir modeldi.

O dönemde GM’in diğer benzer arabaları ile aynı platformda yer alarak: Chevrolet Chevelle, Buick Grand Sport, Pontiac GTO gibi 112 inch aks genişliği ile bu standardların içinde idi. Kendisini diğerlerinden ayrı kılan tek şey ise farklı kasa özellikleri ve göze hoş gelen yenilikçi stiliydi. Ancak motor, şanzıman, süspansiyon ve frenlerde birçok parça bu modelle uyumluydu. Gerçekten bu satışa yönelik olmasının yanı sıra, o dönemde iyi bir pazarlama silahıydı ve üretimde de birçok avantaj sağlamaktaydı.

Olds 4-4-2, orijinalinde standart olan 4 hazneli karbüratör, 4 vites ve çift ekzostdan ismini almış. W –30 paketinde 1968 yılından itibaren sunulmaya başlanmasına rağmen satış performansı otomobilin hız performansının oldukça gerisinde kalmıştı. 1970 yılı itibariyle, mekanik aksam, Buick’ın GSX’i ile büyük benzerlikler gösteriyordu. 455 ci V-8 motoru 365 hp’lik bir güç üretiyor, bununla beraber W-30 Özel Uyumlu parçaları ile 370 hp’ye çıkarılabiliyordu.

4-4-2’nin aktarma mekanizması, Kontrol Spark Sistemi ile hidrolik basınç vasıtasıyla çalıştırılarak, temiz havanın kullanımını en üst seviyede gerçekleştirerek, sistem içindeki dolaşımı sağlıyor ve performans kaybı önleniyordu. Benzer şekilde Olds’un bir diğer hava kalite kontrol sistemi de yakıt sisteminde yer alarak ekzost gazının atmosfere karışımını minimuma indiriyordu.

Olds 4-4-2’nin stil ve dizayn konusunda içinde bulunduğu dönemde oldukça yenilikçi olduğu söylenebilir. Zira o yıllarda GM’in top modeli olarak tanımlayacağımız bu otomobilde daha tutucu bir stil beklenebilirdi. Kaput üzerindeki abartılı hava olukları 4-4-2’ye oldukça sert bir imaj vermiş. Hava soğutma endüksiyon sisteminin bir parçası olmasının yanı sıra bu olukların fonksiyonel olmadıklarını söylemek ise yanlış olur. Tüm motorunun soğutma sistemine büyük katkısı var. Otomobilin ağırlığını düşük tutmak için metalle beraber fiberglass da kullanılmış. Bununla beraber, ön bölümde plastik malzeme kullanılarak ağırlık azaltılmış. Son olarak akustik izolasyon ve gürültü emici kaldırılmış ve manifolt alüminyumdan yapılarak otomobil daha da hafifletilmiş.

Oldsmobil 4-4-2 W-30 70’li yıllarda geleneksek Olds alıcılarına yeni ve genç bir nesil kazandırmıştı. Bu yeni nesil, yıllık gelirlerinin otomobil alımı için ayırdıkları bölümünü daha hesaplı ve yüksek performanslı otomobil alımı hedefleyenler oluşturuyordu.
 
Geri
Üst Alt