Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Kıl Dönmesi..

Floydian

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
1,978
Yaş
34
Kıl dönmesi kılın deri içine doğru büyümesi halidir. Kıl folikülünün enfeksiyonu (folikülit) ile beraber görülebilir. Traş olmaktan kaynaklanan kronik deri iltihabında (Pseudofolliculitis barbae) da görülebilir. Derinin traş edildiği bölgelerde (sakal, kasık, makat) sık görülmekle beraber hemen her yerde olabilir.

Genelde kuyruk sokumunda meydana gelen, ve içi kıl dolu, acı verici enfeksiyonlar (pilonidal kist) da halk arasında "kıl dönmesi" olarak bilinse de bu enfeksiyonların içinde kıl kökleri bulunmadığı için nedeni kılların deri içine doğru büyümesi değildir.

Tedavisi:

İritasyonu gidermek için aftershave kullanmak.
Özel cımbızla dönmüş kılları çekmek.
Traşı farklı yönde yapmak.
Kılın büyümesine izin vererek onu düz uzamasına sağlamak.
Kılı uzun bırakan traş makinaları kullanmak.
Kese, fırça veya asitli kremle derinin dış tabakasını dökmek.
İbuprofen veya diğer NSAID ilaçlar kullanmak.
Glikolik asit ile günde iki kere koruyucu tedavi yapmak.

Alıntıdır..
 
Alp gözümü açtım kıl dönmesi çıktı karşıma.. :D :D
 
alp güzel yazmışsn. ancak eklemek isterimki 5 kez kıl dönmesinden ameliyat olmuş ve tedavi olamamış birisiyim. ne kadr pis ve temel prensipte çok kolay olsada pratikte tedavisi ne kadar zor anlatmak için yaşamanız gerek onu kimsenin yaşamasını istemem allah korusun.
 
c.tesi sabahı kıl dönmesi...!! güzel konu :)
 
laga luga laga luga zigorum benim.. :D
 
Geri
Üst Alt