Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Kara kutunun sonu geliyor

YCO

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
22,339
Yaş
35
karakutu.jpg


Avrupa Havacılık Konsorsiyumu Airbus, son aylarda art arda meydana gelen uçak kazaları sonrasında, uçuş sırasındaki verilerin kara kutular yerine uydular aracılığıyla toplanması metodu üzerinde çalıştığını duyurdu.

Fransız Le Parisien gazetesine konuşan Airbus genel müdürü Thomas Enders, uçuş güvenliğinin artırılması için uçuş verilerinin uydular aracılığıyla gerçek zamanlı aktarımını sağlayacak yeni bir metod üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

Enders, söz konusu metodun uçakların bakım çalışmaları için kısmen kullanılmakta olduğunu ve uçuş sırasındaki önemli bilgilerin uydular aracılığıyla gerçek zamanlı gönderilmesini sağlayabilecek şekilde geliştirilebileceğini belirtti.

Kara kutuların misyonunu tamamladığı görüşü ilk olarak 7 yıl önce, bu aletleri icad eden ekipte yer alan havacı Pierre Jeanniot tarafından gündeme getirilmişti. Jeanniot, sadece kokpitteki ses değil görüntüleri de gerçek zamanlı kaydedip gönderecek yeni teknolojilerin mevcut olduğunu, bu sistemin ufak bir sorunda devreye girebileceğini söylüyor.

Uzmanlar bu yeni sistemin uçak başına en az 50 bin dolarlık ek maliyet getireceğini bildiriyorlar. Bu ek maliyete rağmen, uçağın bakım ve dakikliğini iyileştirecek bu sistemin birçok havacılık şirketi tarafından benimsenmeye başlandığı söyleniyor.

ntvmsnbc
 

leon sport

Kayıtlı Üye
Katılım
25 Ağu 2009
Mesajlar
5,733
Yaş
41
herşeyin digital olduğu bi sistemde ilkel bi teknik kaldı tabi..
 

ZGR

Kayıtlı Üye
Katılım
25 Ağu 2009
Mesajlar
14,928
Yaş
31
bi de düşünce kara ktuu arıyorlardı ıyı olmus
 

Byefsane

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
3,556
Yaş
31
Gayet güzel bir çalışma çok iyi olucak
 

LeonRider

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
1,942
Yaş
39
Herşeye bi çare bulmuşlardı bunda biraz geç kaldılar sanırım...
 
H

HaKo

Guest
düşmeyen uçak yapsınlar kara kutuya gerek kalmasın
 
Üst Alt