Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

iyi niyet garantisi

cars

Kayıtlı Üye
merhaba, araç alırken iyi niyet garantisi adı altında garanti süresi uzatılıyor bir meblağ karşılığında ancak araçta bir problem olduğunda bunu kapsamıyor deniliyor. Sizce bunun bir faydası var mı yoksa bedava paramız mı gitmiş olur?

Garanti dediğin cebinden 5 kuruş para çıkmadan her tür sorunu karşılamasıdır. Ama maalesef böyle bir durum yok. İşçilik adı altında yada indirim diyerek parça parası dahil tahsil ediliyor sorun yaşandığında. O sebeple normal garanti bile gereksizken uzatılmışa tamamen karşıyım. Para tuzağı bence.
Bugün en büyük sorunlardan biri Dsg bile iyi niyet kapsamında en az 1500-2000 Tl ücretlerle tamirleniyor. Dışarıda yaptırsanız daha ucuza mal ediliyor. Servise 2+2= 4 sene 3 kat fazla para veriyorsunuz zaten. Birde buna bağlı işçilik ücreti+ indirimli parça ücreti vb kesiliyor. Toplasanız ciddi anlamda zarar ettiğinizi göreceksiniz. Örnek bugün yıllık bakım serviste ortalama 1.100 Tl. 4 yıl servise gitseniz 4.400 Tl eder. Dışarıda bakım 400 Tl. 4 sene 1.600 Tl eder. Aradaki fark 2.800 Tl. Dsg arıza yapsa fark kadar masraf etseniz dahi kardasınız.

• Beğen
Reaksiyonlar: zubb
merhaba, araç alırken iyi niyet garantisi adı altında garanti süresi uzatılıyor bir meblağ karşılığında ancak araçta bir problem olduğunda bunu kapsamıyor deniliyor. Sizce bunun bir faydası var mı yoksa bedava paramız mı gitmiş olur?

iyi niyet garantisinde bircok işlem yapılabılıyor buna kayıs ve rulman degısımlerı de dahıl ya da soyle soyleyeyım hassas olcak her konuda tam destek verılmekte

@BlaCKaDDeR Hocam çoğunlukla doğru deseniz de DSG'nin veya turbonun nasıl bir arıza yaptığına göre maliyet çok değişebiliyor. Benim önceki aracım geri vites 1 ve 2'nin dişlilerini komple kırmıştı, Vites kutusu, mekatronik, baskı ve beyin değişti. 29.000 TL fatura çıktı 2017 senesinde. İyi niyet kapsamında 1500 TL nakit istediler, Sonra iyi müşteri indirimi, zubizu'su, eski doğuş müşterisi vs üst üste eklediler 500 liraya çıktım komple yeni şanzımanla. Araç 5 yaşında 70.000 km de uzatılmış garantisi bitmiş servis bakımlıydı.

Özünde mesele uzun yıllar binmeyi düşünüyorsanız veya satarken aracım daha değerli olsun, kolay gitsin istiyorsanız harcadığınız paranın karşılığı çıkabiliyor. Arıza yapar yapmaz konusu şans işi.

Bu arada iyi niyet garantisiyle uzatılmış garantiyi birbirine karıştırmayın. İyi niyet garantisi aracın garanti süresi bittikten sonra da yetkili serviste bakım yapılmaya devam edilmesiyle distribütör insiyatifinde sağlanabilen Doğuş Otomotiv'in uydurduğu bir uygulama. Uzatılmış garanti para karşılığı satılan, aracın mekanik aksamını 2+2 yıl garanti altına almanızı sağlayan bir uygulama.

2 yıllık fabrika garantisi sarf (filtreler, balatalar vb.) ürünler dahil her türlü bileşeni koruma altına alır, Uzatılmış garanti aslında sadece motor+şanzımana alınan ek bir güvence paketidir. Bu süreçte araçta çıkan her aksiliğin garanti kapsamında onarılacağını garanti altına almaz.

• Beğen
Reaksiyonlar: cars
@BlaCKaDDeR Hocam çoğunlukla doğru deseniz de DSG'nin veya turbonun nasıl bir arıza yaptığına göre maliyet çok değişebiliyor. Benim önceki aracım geri vites 1 ve 2'nin dişlilerini komple kırmıştı, Vites kutusu, mekatronik, baskı ve beyin değişti. 29.000 TL fatura çıktı 2017 senesinde. İyi niyet kapsamında 1500 TL nakit istediler, Sonra iyi müşteri indirimi, zubizu'su, eski doğuş müşterisi vs üst üste eklediler 500 liraya çıktım komple yeni şanzımanla. Araç 5 yaşında 70.000 km de uzatılmış garantisi bitmiş servis bakımlıydı.

Özünde mesele uzun yıllar binmeyi düşünüyorsanız veya satarken aracım daha değerli olsun, kolay gitsin istiyorsanız harcadığınız paranın karşılığı çıkabiliyor. Arıza yapar yapmaz konusu şans işi.

Bu arada iyi niyet garantisiyle uzatılmış garantiyi birbirine karıştırmayın. İyi niyet garantisi aracın garanti süresi bittikten sonra da yetkili serviste bakım yapılmaya devam edilmesiyle distribütör insiyatifinde sağlanabilen Doğuş Otomotiv'in uydurduğu bir uygulama. Uzatılmış garanti para karşılığı satılan, aracın mekanik aksamını 2+2 yıl garanti altına almanızı sağlayan bir uygulama.

2 yıllık fabrika garantisi sarf (filtreler, balatalar vb.) ürünler dahil her türlü bileşeni koruma altına alır, Uzatılmış garanti aslında sadece motor+şanzımana alınan ek bir güvence paketidir. Bu süreçte araçta çıkan her aksiliğin garanti kapsamında onarılacağını garanti altına almaz.

iyi niyet garantisi için tek şart sadece serviste bakımları yaptırmak mıdır? Para v.s gerek yok mu?

yok paraya gerek yok, ama uzatılmış garanti alırsanız garanti bitince iyi niye kapsamında işlem yaptırma ihtimaliniz artıyor bildiğim kadarıyla

Bence biraz anlam kargaşası olmuş,

Uzatılmış garanti yukarıda çok güzel anlatılmış, ben Leon için 20 gün önce 2.980TL bedel ile uzatılmış garanti satın aldım, daha önce Tiguan aracımda da vardı, hatta Tiguan aracımı iki yıl dolmadan DOD Esenyurt'a satmıştım ve uzatılmış garanti bedelimi iade almıştım. Yine yeni aldığım aracıda 2 yıl dolmadan satarsam uzatılmış garanti iadesini alabilirim yada aracın fiyatı içerisinde satabilirim.

İyi niyet garantisi ise garanti süresi dolduktan sonra oluşan sorunlarda tamamen distribütör firmanın insafına kalmış bir durum. Tabi burada bakımların serviste yapılması aracın km si gibi kriterler var.

Açıkçası garanti konusunda doğuş otomotiv çok geride. Babam Hyundai Elantra sahibi 5.yılda anahtar kabı soyulmustu, garantiden sıfır anahtar verdiler çok sasirmistim açıkçası, ben ise aracım LPG'li diye yetkili serviste bakım yaptiramiyorum :)

Uzatılmış garanti konut sigortası gibi aslında primi ödeyip belli sorunlara karşı tedbir alıyorsunuz. Sonuçta hiç sorun yaşamayabilirsiniz. Aracım 4 yaşında akü sorunu yaşadım, yerel seçimlerin yapıldığı gün. Serviste ücretsiz olarak aküyü değiştirdiler. Bu neticede tercihlerinizle alakalı bir durum.

Geri
Üst Alt