Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Hız yapan sürücülere ‘hız keser’den kaçış yok

YCO

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
22,337
Yaş
36
Karayollarında yüzlerce can alan trafik kazalarını en aza indirmek için tedbir alınıyor.

Konya Emniyet Müdürlüğü, ‘hız keser’ isimli sabit radarla hız sınırını aşan bütün araçları tespit edecek. Manisa’da ise karayolunda helikopterli denetim başlıyor.

TÜRKİYE’de ilk defa Konya Emniyet Müdürlüğü tarafından uygulamaya geçirilen ve “Hız keser” adı verilen sabit radar sistemi, gece ve gündüz hız sınırını aşan tüm araçları kayıt altına alıyor. Konya Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, yol kenarındaki bir direğe kurulan sistemle ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“Sistemde kamera, flaş ve alıcılar mevcut. Gece ve gündüz 24 saat boyunca çalışan sistem, hız limitinin üzerinde bölgeden geçen aracı, hangi şeritten, kaç kilometre hızla geçtiğini tespit ediyor. Bunu yaparken otomatik patlayan flaş da gece dahi olsa hız sınırını aşan aracın plakasının kameralarca net şekilde görülmesini sağlıyor. Sistem yaklaşık iki ay önce faaliyete geçti. Bölgedeki kazalar, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 94 oranında azaldı.”

Havadan kontrol

Manisa’da ise devlet karayollarında trafiğin helikopterle denetlenmesi uygulaması başlatıldı. D- 565 nolu İzmir-İstanbul ile D-300 nolu İzmir-Ankara karayollarında, sürücülere her zaman her yerde denetleneceği hissini vermek ve hata yapmalarını önlemek amacıyla havadan kontrol başladı. Manisa Emniyet Müdürü Adem Aydemir, “Eylül ayının sonuna kadar her hafta cuma ve cumartesi günleri saat 13.30’dan itibaren İzmir-İstanbul ve İzmir-Ankara karayollunda helikopterle denetleme yapılacak” dedi.

Hürriyet
 
kazaları azaltsınlarda ne uygulama yapılacaksa yapılsın
 
bu çok güzel bi uygulama fakat bazı yollarda yol hız sınırı çok şaşırtıcı rakamlarla sınırlandırılmış bunlarında düzeltilmesi gerek....
 
Faydalı bir uygulama olur ama bence hız limitleri tekrar gözden geçirilmeli, otoban hız limitleri biraz daha arttırılmalı
 
Geri
Üst Alt