Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

FIA'dan motor kuralına düzenleme

YCO

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
22,337
Yaş
36
motor.jpg


Formula 1 yönetim kurulu FIA yaptığı açıklamada eşitlik konusundaki yeni kuralla birlikte motor üreticilerinin eşit güçlü motorlar kullanabileceğini duyurdu. 2007 başlangıcından itibaren bütün motorların gelişimi dondurulmuştu fakat yeni kuralla birlikte daha güçlü ünitelerin güçlerinin azaltılarak rakip takımların sahip olduğu motor gücüyle eşitleneceği kararına varıldı.

İki yıl önce motorların dondurulmasıyla maliyetde düşüş sağlanmış takımlar bu yıl Mercedes gibi firmaların motor gücü anlamında önde olmasından dolayı diğer takımları yakalayabilmesi için motorların dondurulması konusunda yeniden düşünülmesi gerektiği önerisinde bulunmuşlardı.

Geçen yıl Renault FIA'nın özel onayıyla motor gücünü artırmak konusunda izin almıştı. FIA bu kez benzer bir uygulamayı gelecek yıl kullanmak istiyor fakat daha düşük güce sahip motorların geliştirilmesindense bu kez daha güçlü motorların güç seviyesinin aşağı çekilebileceği kararını aldı.

FIA yaptığı açıklamada: "Formula 1'de kullanılan motorların performansları arasındaki fark konusunda gelen önerileri takiben, Dünya Motor Sporları Konseyi takımlarım performans farkını azaltmaları gerektiği kararına varmış ve daha güçlü motora sahip takımların performansını azaltmalarına izin vereceği sonucuna varmıştır. Bununla birlikte motorların geliştirilmesine izin verilmeyecektir."

TurkiyeF1.Com
Sertuğ Ünal
 
Geri
Üst Alt