Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Benzin deposu

aracında ışık yandığında kırmızı çizginin üstündeki çizginin altına düşmüşsün demektir buda ortalama 7-8 litreye yani mert in dediğini gibi 20 liraya tekabül eder...
ama klavuzda bahsettiği bu değil genleşme deposudur ki benzin alımlarında pompa attıktan sonra doldurulmaması her yetkili satıcının uyarısıdır..

depodaki tortulardan ne çektim ben bir bilseniz ama lpgde iken bol bol yaktırdım onları gittiler :D

şaka bir yana mümkün mertebe çeyrek çizgisnin altına düşürmeden kullanın :)

ben 191 km gittim kırmızı yandıktan sonra stop etti mazotu doldurup marşa bastım çalıştı hava yapmıyor yani

ben 0 yazarken de en az 6-7 km gidiyorum.

ortalamam bu aylarda 1litre benzinle 11km, eğer 7litrelik haznem varsa ışık yandıktan 30-35km sonra bilmediğim benzinciden almak zorunda kalmıycam. Bu 7litre diye belirtilenden anladığım doğrudur di mi 7litreden az benzin kalınca sarı ışığı görüyorum?
Işık, depoda kalan benzine göre yanmaz. Aracın yol bilgisayarındaki ortalama yakıt tüketimine göre hesaplanan kat etilebilecek mesafe, belirli bir kilometrenin altına inince ışık yanar. Yani, ortalaman 20lt/100km olursa ışık daha erken, 10lt/100km olursa daha geç yanacaktır. Işık yandıktan sonra 50km - 100km yol gidilebilir. Deponun dibindeki benzini kullanmanı pek tavsiye etmem. Kendine bir referans noktası belirle. Mesela aracında her zaman yarım depo benzin (çeyrekte olabilir) olsun. İbren ortaya geldiği zaman, deponu boş kabul edip benzin al. Bu sayede enjektörlerini ve özellikle benzin pompanı korumuş olursun.

Işık, depoda kalan benzine göre yanmaz. Aracın yol bilgisayarındaki ortalama yakıt tüketimine göre hesaplanan kat etilebilecek mesafe, belirli bir kilometrenin altına inince ışık yanar. Yani, ortalaman 20lt/100km olursa ışık daha erken, 10lt/100km olursa daha geç yanacaktır. Işık yandıktan sonra 50km - 100km yol gidilebilir. Deponun dibindeki benzini kullanmanı pek tavsiye etmem. Kendine bir referans noktası belirle. Mesela aracında her zaman yarım depo benzin (çeyrekte olabilir) olsun. İbren ortaya geldiği zaman, deponu boş kabul edip benzin al. Bu sayede enjektörlerini ve özellikle benzin pompanı korumuş olursun.

o söylediğin dijital ölçümlü ve şart olmasa da dijital benzin göstergeli araçlar için geçerli Ayberk..Leon'da şamandıra var ve göstergesi de analog..Toledo da öyledir muhtemelen..
ölçüm dijital olduğu zaman ortalamaya göre senin söylediğin şekilde ışık geç ya da erken yanıyo..

Göstergenin dijital ya da analog olması birşey değiştirmez. O sadece monitör kısmı. Şamandıradan başka benzin seviyesini nasıl ölçebiliyoruz başka yöntemi var mı?
Genellemeni çürütmek için tek bir örnek. Ortalamam 22lt/100km iken benzin ışığım yandığı an aracımı kenara çekip, yol bilgisayarını sıfırladıktan sonra hem benzin ışığım sönüyor, hemde benzin ibrem yükseliyor. Aracım şamandıralı ve analog gösterge. Buda senin genellemeni çürütmek için yeterli bir örnek.

önceki aracım Megane 2 HB'ydi..onun ölçümü yokuş vs.'de hiç bi şekilde oynamazdı..
Renault'dan bana şamadıra yok dijital ölçüm var demişlerdi..2 defa benzin aldıktan sonra yükselmemişti ibre..servise gittim start tuşu ve bi kaç numarayla bütün göstergeler yükselip alçalmaya başladı depodaki benzini tekrar hesaplatmak için yapmışlardı..10sn. sonra ibre olması gereken yere yükselmişti tekrar..2.'sinde kendim halletmiştim nası yaptığımı hatırlamıyorum şuan ama sıfırlama tuşu ve startla birlikte olduğunu hatırlıyorum..
dik bi yokuşa ister aşağı ister yukarı park etsem de ibre hiç oynamazdı..

Leon'da oynuyo..
senin söylediğin gibi sıfırlayınca bende yükselmiyo ibre tekrar..arka sayfada söylediğim gibi ışıkla haşır neşir oluyorum illaki..yükseldiği tek bi yöntem var o da aracın yokuş aşağı durması gerekiyo hepsi bu..

Bu dijital ölçüm nasıl oluyor bir tarifi açıklaması varsa anlatır mısın bize? Annem'de de Renault Clio var daha önce hiç öyle birşey görmedim de?
Kendi aracımda da ibre bir keresinde çeyrekte kalmıştı. Sabaha kendiliğinden geçti. Bende dijital ölçüm mü var? Tabi böyle birşey varsa?

Geri
Üst Alt