Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

2012 Leon Gaz Kesme

Evo7ution

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar ,

Biraz detaylı anlatacağım bilen bir arkadaşın nokta atışı çözümünü almak için.

Leon 2012 model 129.000 de 1.6 TDI DSG şanzuman aracım var , geçtiğimiz haftalarda yaşadığım yere 50 km uzakta bir ilçeye gitmem gerekti, otoban kullandım. Giderken sorun yoktu dönüşte hız sabitleyici aktif olarak seyir ederken birden araca herhangi bir müdahalem olmamasına rağmen hızımın düştüğünü gördüm bu esnada hız sabitleyicinin aktif olduğunu gösteren işaret yanıyordu yani aktif hala sabitleyici ( yeşil olan ). Hemen frene basıp sabitleyiciyi devreden çıkardım o esnada rampadaydım ve gaza bastım ancak gaza neredeyse sonuna kadar basmama rağmen anlık tüketim 5.5 - 6.0 lt arasında gidip geliyordu normal şartlarda o kadar basmama 11-12 olmalıydı. Hız 90 altına geldikten sonra gazı yediğini biraz daha hissettim ama yine de istediğim gibi hızlanmadı o şekilde seyahati bitirdim hızlanamadan. Yakıtı da her zaman kaliteli bir Shell istasyonundan alırım ama belki bir pislik geldi diye düşünüp üzerinde durmadım çünkü sonrasında şehir içinde hiçbir şey yapmadı. 1 hafta sonra aynı yere aynı yoldan tekrar gitmem gerekti, giderken yine bir şey yok dönüşte aşağı yukarı aynı noktada aynı sorun oluştu. BU arada hiç bir şekilde uyarı ışığı, motor ışığı vs hiçbir şey yok bunlar olurken.

İkinci kez yapınca götürdüm artık ustaya makineye bağlandı hiç bir hata kodu yok ne motorda ne şanzımanda. Oksijon sensöre vs değerlerine baktı onlar da gayet stabil ve olması gerektiği gibi dedi. Partikül filtrenin gramajı dolmuştur dedi temizleyelim dedi tamam dedim bıraktım temizlendi. Bir kaç gün sonra yine aynı yolu gitmem gerekti yine dönüşte aynı sorun oluştu yani 50 km civarı gidiyorum sorun yok , gittiğim yerde yarım saat kadar araba kapalı kalıyor dönüşte 20. km de falan bu sorun baş gösteriyor.

Tekrar gittim ustaya yine hiç bir olumsuz değer, hata vs yok. Turbonun içinde çark benzeri bir şey var belki mesafe uzun gidince o çarkın üzerinde de pislik kaldıysa o tam yerine oturmuyordur gibi bir şey söyledi partikül filtrenin de arkasında olduğu için oraya da bakalım dedi ama açarsak yağ değişmen lazım deyince tamam dedim zaten 1 aya kadar rutin bakıma geleceğim o zaman yapalım dedik çıktım.

Şehir içinde aracın atikliğinde vs hiç bir sorun yok, ne yapacağımı şaşırdım çok can sıkıcı bir durum. Tüm gidiş/dönüşlerde hız sabitleyici yolun büyük bölümünde aktifti yine gidersem bu ara hız sabitleyiciyi hiç açmadan gideceğim. Alakası yoktur muhtemelen olsa hata kodu mutlaka olurdu ama bilmiyorum deneyeceğim.

Daha önce başına böyle bir durum gelen var mı ? Ya da herhangi bir tahmini olan varsa, görüşlerinizi rica ederim.

Teşekkürler.

Sürekli aynı sorunu aynı yerde yaşaman çok enteresan ki araçta hiç bir arıza yokken insanın aklına direk bolu dağı geliyor . çıkarken rakım yükseldiği için oksijen seviyesi falan değişiyor orada da araç çekmiyor resmen devirden düşüyor Tabi ki gittiğin yolu bilmediğimiz den yorum yapmak doğru değil . inşallah çözülür

Anladigim kadarıyla yorumlamak gerekirse sabit hizda ve stabil kullanimda bu sorunla karşılaşıyorsunuz sehir icinde anlik yuklenme ya da yuk kesme olduğu icin pek belli etmemis fakat sanki turbo kaynakli sorun gibi duruyor gaz yememe yigilma intercooler turbo ve hortumlari gerekirse wesgate kolu ve turbinlerin kontrol edilmesi gerekmekte gecmis olsun

Anladigim kadarıyla yorumlamak gerekirse sabit hizda ve stabil kullanimda bu sorunla karşılaşıyorsunuz sehir icinde anlik yuklenme ya da yuk kesme olduğu icin pek belli etmemis fakat sanki turbo kaynakli sorun gibi duruyor gaz yememe yigilma intercooler turbo ve hortumlari gerekirse wesgate kolu ve turbinlerin kontrol edilmesi gerekmekte gecmis olsun
Wesgate den olsa hiç devir almaz 20k deviri bile zor çevirir

Yorumlar için teşekkürler ama turbo sorunu yaşayan arkadaşlarım vardı daha önce hepsinde mutlaka bir arıza kodu çıktı beyinde yada motor ışığı yaktı. Beyine reset attırayım diye düşündüm onun da zararları olabileceği söyleniyor.

Ustadim bence araci kurcalatmadan once baska bir yolda ayni sartlari dene. Cunku 50km cok degil. Baska bir yolda git ve donuste ayni sartlarda kullan. Eger ki problem yoksa benimde aklima @HarunTokcan in soyledigi geldi (dipgazda 5-6 lt gibi degrr gostermesi haric)

Ayni yolda aynisini yaparsa da gaz pedali ile degilde el gazi ile dipgaz dene bakalim ne sonuc verecek.

Hakikaten ilginc bir durum olmus. Ama bence turbo vs kurcalatmadan baska yolda ayni sartlarda deneme yapsan yararina olur.

@Evo7ution sorun çözüldü mü bilmiyorum ancak leon 2012 copa plus dsg aracımda yokuş çıkarken sabit hızda başlayan ve sonra sürekli yapmaya devam eden gaz kesme sorunuyla karşılaştım. arıza olarak mazot basıncını yüksek/düşük olarak veriyordu. mazot pompası müşir şamandıra ne var ne yok değiştirsek de sorunu çözemedik. Aksaray saniyesinde çözemeyince ankaraya gittik ve enjektörlerin içinde sıkıntı olduğunu buldurlar ve yenisi pahalı olduğu için tamir ettiler sorunum çözüldü. sorunu yeni yaşadım ve çözülünce başlığı gördüm yazmak istedim.

Merhabalar öncelikle gecmiş olsun 1.aydır aynı sorun ile ugrasiyorum aracım yetkili servisde kalmasina ragmen sorunum cözulmedı kime gitsem biri dpf diyor biri yakıt yolu diyor aracım 3 gun yetkili servis de kaldı ama malesef sorunum bulunmadı hic bir cihazda arıza kodu cıkmıyor arac arıza lambası yakmıypr sadece oldugum ilcede bosch car servisi var onların kts cihazında cıktı oda bir kere cıktı onuda bakan elleman yanlıslıkla arıza kodunu sildi bir daha hıc bir cihazda cıkmadı servısın cihazında bile cıkmadı iki gundür yakıt katkısı ile geziyorum sorunuz cözersenız lutfen söylermisiniz aracdan nerdeyse soguyacam cıkan arıza ektedir yazım hatalarından dolayı üzür dilerim

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-07-06 at 01.27.14.jpeg
    WhatsApp Image 2021-07-06 at 01.27.14.jpeg
    150.3 KB · Görüntüleme: 15
Merhaba arkadaşlar ,

Biraz detaylı anlatacağım bilen bir arkadaşın nokta atışı çözümünü almak için.

Leon 2012 model 129.000 de 1.6 TDI DSG şanzuman aracım var , geçtiğimiz haftalarda yaşadığım yere 50 km uzakta bir ilçeye gitmem gerekti, otoban kullandım. Giderken sorun yoktu dönüşte hız sabitleyici aktif olarak seyir ederken birden araca herhangi bir müdahalem olmamasına rağmen hızımın düştüğünü gördüm bu esnada hız sabitleyicinin aktif olduğunu gösteren işaret yanıyordu yani aktif hala sabitleyici ( yeşil olan ). Hemen frene basıp sabitleyiciyi devreden çıkardım o esnada rampadaydım ve gaza bastım ancak gaza neredeyse sonuna kadar basmama rağmen anlık tüketim 5.5 - 6.0 lt arasında gidip geliyordu normal şartlarda o kadar basmama 11-12 olmalıydı. Hız 90 altına geldikten sonra gazı yediğini biraz daha hissettim ama yine de istediğim gibi hızlanmadı o şekilde seyahati bitirdim hızlanamadan. Yakıtı da her zaman kaliteli bir Shell istasyonundan alırım ama belki bir pislik geldi diye düşünüp üzerinde durmadım çünkü sonrasında şehir içinde hiçbir şey yapmadı. 1 hafta sonra aynı yere aynı yoldan tekrar gitmem gerekti, giderken yine bir şey yok dönüşte aşağı yukarı aynı noktada aynı sorun oluştu. BU arada hiç bir şekilde uyarı ışığı, motor ışığı vs hiçbir şey yok bunlar olurken.

İkinci kez yapınca götürdüm artık ustaya makineye bağlandı hiç bir hata kodu yok ne motorda ne şanzımanda. Oksijon sensöre vs değerlerine baktı onlar da gayet stabil ve olması gerektiği gibi dedi. Partikül filtrenin gramajı dolmuştur dedi temizleyelim dedi tamam dedim bıraktım temizlendi. Bir kaç gün sonra yine aynı yolu gitmem gerekti yine dönüşte aynı sorun oluştu yani 50 km civarı gidiyorum sorun yok , gittiğim yerde yarım saat kadar araba kapalı kalıyor dönüşte 20. km de falan bu sorun baş gösteriyor.

Tekrar gittim ustaya yine hiç bir olumsuz değer, hata vs yok. Turbonun içinde çark benzeri bir şey var belki mesafe uzun gidince o çarkın üzerinde de pislik kaldıysa o tam yerine oturmuyordur gibi bir şey söyledi partikül filtrenin de arkasında olduğu için oraya da bakalım dedi ama açarsak yağ değişmen lazım deyince tamam dedim zaten 1 aya kadar rutin bakıma geleceğim o zaman yapalım dedik çıktım.

Şehir içinde aracın atikliğinde vs hiç bir sorun yok, ne yapacağımı şaşırdım çok can sıkıcı bir durum. Tüm gidiş/dönüşlerde hız sabitleyici yolun büyük bölümünde aktifti yine gidersem bu ara hız sabitleyiciyi hiç açmadan gideceğim. Alakası yoktur muhtemelen olsa hata kodu mutlaka olurdu ama bilmiyorum deneyeceğim.

Daha önce başına böyle bir durum gelen var mı ? Ya da herhangi bir tahmini olan varsa, görüşlerinizi rica ederim.

Teşekkürler.
Hocam babamın bı lafı var inceldigi yerden kopar diye biraz bu sefer süratli kullan yolu bakalım ne olacak zaten kalacaksan yolda her türlü kalırsın ama bence bir yerde bı tıkanıklık veya pislik var oda yapıyor gibi geldi bas basabildigin kadar ..

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

Geri
Üst Alt