Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

2007 Leon 1.6 Referance Lpg Sorunu

dkocamaz

Kayıtlı Üye
Merhaba Arkadaşlar

yaklaşık 5 ay önce aldım aracımı ve aldığımda Lpg takılı değildi.
aldıktan 2 gün sonra Atiker marka Lpg taktırdım. sıkıntı burada başlıyor. Lpg taktırdıktan sonra sürekli motor arıza lambası yakıyor ve her defasında Zengin yakıt karışımı yada Fakir yakıt karışımı uyarısı alıyorum. Takdırdığım yere defalarca gittim ama çene cok cözüm yok. Buna nasıl bir çözüm bulabilirim?

Birde aracı aldıktan sonra farkettim bu modellerde Yol bilgisayarı yokmu?

Teşekkürler

Normal bisey.bosa gidersin.onun icin odbll agriza giderici soket var onu al tak telefondan silersin.

SM-A520F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

aldım zaten ama günde 2 kez arıza siliyorum. bunun bir çözümü yokmudur?

Bence yoktur.bende de yaniyor artik takmiyorum.yanmayinca diyorum ki gercekten ariza var arabada:) o kadar alistim yani

SM-A520F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cozumu var ama biraz zorlar. Ugrasmalari gerektigi icinde kisa surede (15 dakikada) ayar cekip yollarlar genelde. Emisyona bakip ayar cekmelerini iste. Egzozdan bir aparat takip anlik verileri takip ederek hangi devirde ne kadar gaz salinacagini kontrol ederek ayar cekilirse ancak o sekilde ariza lambasindan kurtulursun. Eger sistemin 3000 devirde ayar cekilen bir sistemse duz yolda 3000 devirde sabit giderken ayak gazda hic oynamadan ayar cekilsin. Bu dertten ancak bu iki şıktan biriyle kurtulursun. Bu arada ayar cektirmeden once mutlaka yaklasik 100 km benzinde kullan araci ki aracin yakit haritasi normale donsun. Bu 100 km yi de tek seferde yapmamaya gayret et...

Arkadasin avensisi ariza lambasi yakiyordu ve tum sistemi (esp vs) devre disi birakiyordu :) 3 ayarda duzene bindirdim cok sukur 1 senedir ariza lambasi 1 defa yandi yanilmiyorsam.

Cok gicik bir sorun maalesef gecmis olsun..

Yardimin icin cok tesekkurler

Yolda giderken lpg beynine bilgisayarla baglanip bi ayar yaptilar ama yine duzelmedi. Benim sanirim isi bilen bi ustaya gidip dediklerinizi aynen yaptirmam gerekiyor.
Tek cozum bu heralde...

SM-A710F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yardimin icin cok tesekkurler

Yolda giderken lpg beynine bilgisayarla baglanip bi ayar yaptilar ama yine duzelmedi. Benim sanirim isi bilen bi ustaya gidip dediklerinizi aynen yaptirmam gerekiyor.
Tek cozum bu heralde...

SM-A710F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aynen isi bilen bir ustaya gidip sorunu cozmeyi denemek lazim. O bile tek seferde ayari tutturamayabilir bilgin olsun. Bu surecte oksijen sensorun arizali, katalizor tikali vs diyen olursa elletme bile. Benzinde ariza isigi yanmiyorsa arizali parca yoktur.

Birde aracinin bujisi nedir bilgin varmi? Orijinaller 1mm 3 tirnak buji. Bunlarla lpg ateslemesi tam randimanli olmaz lpg icin tirnak araligini orijinale gore 0.2mm kadar daraltmak lazim. Onceki aracimdanda cok ugrasip bunu cok net tecrube etmistim.

Konuya donersek Bosch un bse 1.6 motora onerdigi iridyum lpg bujileri 0.7mm tirnak araliginda. Aracimi yeni aldim ve direk iridyum siparisi verdim verdim ama daha elime gecmedi. Elime gecince degisimi buradan yazarim :)

Aynen isi bilen bir ustaya gidip sorunu cozmeyi denemek lazim. O bile tek seferde ayari tutturamayabilir bilgin olsun. Bu surecte oksijen sensorun arizali, katalizor tikali vs diyen olursa elletme bile. Benzinde ariza isigi yanmiyorsa arizali parca yoktur.

Birde aracinin bujisi nedir bilgin varmi? Orijinaller 1mm 3 tirnak buji. Bunlarla lpg ateslemesi tam randimanli olmaz lpg icin tirnak araligini orijinale gore 0.2mm kadar daraltmak lazim. Onceki aracimdanda cok ugrasip bunu cok net tecrube etmistim.

Konuya donersek Bosch un bse 1.6 motora onerdigi iridyum lpg bujileri 0.7mm tirnak araliginda. Aracimi yeni aldim ve direk iridyum siparisi verdim verdim ama daha elime gecmedi. Elime gecince degisimi buradan yazarim :)
Yardımın için çok teşekkürler.
Aracın bujisini bilmiyorum ama ilk fırsatta önerdiğin Bosch un bujilerinin siparisini vericem. senin bujiler geldikten sonra gelişmeyle ilgili benide bilgilendirirsen çok sevinirim.

tekrar teşekkürler
:)

Yardımın için çok teşekkürler.
Aracın bujisini bilmiyorum ama ilk fırsatta önerdiğin Bosch un bujilerinin siparisini vericem. senin bujiler geldikten sonra gelişmeyle ilgili benide bilgilendirirsen çok sevinirim.

tekrar teşekkürler
:)

Mutlaka bilgilendirme yapacagim cunku detayli inceleme bulamadim maalesef.. konunun birilerine faydasi dokunur belki.

Bujiyi sormamin nedeni senin aracinin lpgyi tam randimanli atesleyememesinden kaynakli ariza lambasi yaniyor olabilir. Ayni sehirde olsaydik elimden geldigince yardimci olurdum. Atiker kablosu var arkadasimda ayar isinide birkac seferde duzene sokardik ama kismet..

Dun baktim senin araca da bosch un onerdigi lpg bujisi FR6KI332S iridyum buji..

NGK marka dusunursen modeli NGK LPG1 İridyum. Ngk daha kalitelidir ama fiyati 400 kusur lira. Bosh ise 180 lira.

Son düzenleme:
Geri
Üst Alt