Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

2006 Stylance LPG de Stop Etme sorunu

Dr.Leon

Kayıtlı Üye
Merhabalar Kolay gelsin
Aracım 2006 stylance leon . Eski tip BRC lpg sistemi takılı olduğunu öğrendim.

Araç Işıklara dururken , geri vitese takıp parkederken ,veya hareket halindeyken düşük hızlarda U dönüşü yaparken Debriyaja bastığımda vs stop ediyor.

Benzinde Bu sorunları yaşamıyorum.

2 adet LPG ustasına gittim.

1-) Enjektörler kötü ve Regülatör de sorun olduğunu söyledi 1000 lira kadar Masraf Çıkar dedi .Tamir yerine Komple yeni Atiker tesisat takmayı önerdi 1850 tl ye (tüp tankı dahil değil )
2-) Diğer bir Usta ise Filtrenin Tıkanmış ve kötü durumda olduğunu söyleyip değiştirdi. Gaz kelebeğinin temizlenmesi gerektiğini söyledi .Enjektörlerin stabil olduğunu belirtti.
150 tl ye Filtre ve Gaz kelebeği gibi işlemleri yaptı ve sorun hala devam etmektedir.

Sizlerden bu sorunları yaşayanlar varmı öğrenmek istedim varsa ne tavsiye edersiniz.

Ayrıca Araç rolantideyken hem benzin hem lpg de içeriye ufak titreme veriyor. Eskiden Motorun sarsıntısı içeriden hiç hissedilmezdi. Ama şimdi titremeler hissediliyor. Motor kulakları şanzuman kulağı kontrol edildi sorun yok.
Bujiler 1 yıl önce değişmişti.

Aksaray ilinde ikamet ediyorum tavsiye edebileceğiniz Leondan anlayan usta varsa sağa sola para kaptırmadan kesin çözüme ulaşmak isterim.

Teşekkürler

Ustad gecmis olsun.. ilk once sunu belirteyim benzinde sorun yok diyorsun kelebek melebek aracin hicbir yerini aman kurcalatma. Pisman ederler. Sorun benzinde devam etmiyorsa tamamen lpg kaynaklidir.. kelebek temizleyen usta da muhtemelen sokmeden temizlemistir eger oyle yaptiysa iyi yapmis adaptasyon desen o ney derler cunku...

Bu motorlara en uygun kitlerden birisi brc dir. O yuzden aman ha atikerle degisim yapma. Hele ki boyle bir sorun icin...

İhtimallere gelince. Lpg basinci sistemde kac gorunuyor?

Çekişte benzine gore bariz fark var mi?

Lpgden benzine benzinden lpgye gecerken silkeliyor mu?

Lpgde rolantide cig yakit kokusu geliyor mu?

Araca yeniden lpg ayari cekildi mi?

- enjektor arizasi ihtimaller dahilinde ama ondan once bakilmasi gereken cok yer var..

- lpg basinci normal degerde degilse o da bu soruna sebebiyet verebilir.

- kelebek bir yerden ekstra hava aliyorsa (hortum catlagi vs) bu da o soruna sebep olabilir. Benzinde belki stop ettirmez ama bozuk bir lpg ayari ve hafif hava alma stop ettirebilir. İkili ariza olmus olabilir yani. Sonuc olarakta benzinden daha gec tutusan bir yakiti yani lpgyi stabil sekilde yakamiyor olabilir.

- bujiler orijinal mi takildi? Bildigim kadariyla iki cesit vardi 3 tirnak ve 2 tirnak..

- yakiti son zamanlarda degistirdin mi? Her zaman aldigin yerden almadiysan yakit sebebiyle de olabilir..

Ustad yazdiklarina bakarak en kuvvetle muhtemel iki ariza olabilir. Bunlardan birincisi lpg ayari. İkincisi ise enjektor arizasi... Eger rolantide cok ciddi oynama yoksa (bir yukselip bir azalma) bu iki ihtimal icinde ise lpg ayari agir basar.. diger kontroller de yapilarak bakmakta fayda var ustad.. tekrardan gecmis olsun.

Dipnot: eger kelebek adaptasyonu yaptiracaksan mutlaka isinin ehli bir yere yaptir.

Bunun disinda illa seat ustasi bulmana gerek yok altindaki aracin motoru vw golf5 te passatin bazi modellerinde caddy de kullanilan hitler motordur. O yuzden bilindik bir motor. İyi bir vag grubu (vw, seat, skoda, audi) ustasina goturursen kolayca probleme teshis koyar..

öncelikle çok geçmiş olsun
bu anlattığınız sorunlara bakacak olursak regülatör üzerinde bulunan ısı sensörünü kontrol ettirmenizi tavsiye ederim. ısı sensörü mevcut ısı değerini düşük ısı olarak algılarsa eğer bu sorunları yaşamanız kuvvetle muhtemeldir.

Ustad gecmis olsun.. ilk once sunu belirteyim benzinde sorun yok diyorsun kelebek melebek aracin hicbir yerini aman kurcalatma. Pisman ederler. Sorun benzinde devam etmiyorsa tamamen lpg kaynaklidir.. kelebek temizleyen usta da muhtemelen sokmeden temizlemistir eger oyle yaptiysa iyi yapmis adaptasyon desen o ney derler cunku...

Bu motorlara en uygun kitlerden birisi brc dir. O yuzden aman ha atikerle degisim yapma. Hele ki boyle bir sorun icin...

İhtimallere gelince. Lpg basinci sistemde kac gorunuyor?

Çekişte benzine gore bariz fark var mi?

Lpgden benzine benzinden lpgye gecerken silkeliyor mu?

Lpgde rolantide cig yakit kokusu geliyor mu?

Araca yeniden lpg ayari cekildi mi?

- enjektor arizasi ihtimaller dahilinde ama ondan once bakilmasi gereken cok yer var..

- lpg basinci normal degerde degilse o da bu soruna sebebiyet verebilir.

- kelebek bir yerden ekstra hava aliyorsa (hortum catlagi vs) bu da o soruna sebep olabilir. Benzinde belki stop ettirmez ama bozuk bir lpg ayari ve hafif hava alma stop ettirebilir. İkili ariza olmus olabilir yani. Sonuc olarakta benzinden daha gec tutusan bir yakiti yani lpgyi stabil sekilde yakamiyor olabilir.

- bujiler orijinal mi takildi? Bildigim kadariyla iki cesit vardi 3 tirnak ve 2 tirnak..

- yakiti son zamanlarda degistirdin mi? Her zaman aldigin yerden almadiysan yakit sebebiyle de olabilir..

Ustad yazdiklarina bakarak en kuvvetle muhtemel iki ariza olabilir. Bunlardan birincisi lpg ayari. İkincisi ise enjektor arizasi... Eger rolantide cok ciddi oynama yoksa (bir yukselip bir azalma) bu iki ihtimal icinde ise lpg ayari agir basar.. diger kontroller de yapilarak bakmakta fayda var ustad.. tekrardan gecmis olsun.

Dipnot: eger kelebek adaptasyonu yaptiracaksan mutlaka isinin ehli bir yere yaptir.

Bunun disinda illa seat ustasi bulmana gerek yok altindaki aracin motoru vw golf5 te passatin bazi modellerinde caddy de kullanilan hitler motordur. O yuzden bilindik bir motor. İyi bir vag grubu (vw, seat, skoda, audi) ustasina goturursen kolayca probleme teshis koyar..

Yeni sistem atiker yerine BRC veya önerilen bir sistem ile yenilemeyi isterim uyumlu olması şart tabiki.

üstad lpgde çekişinde vs sorun yok .amrolanti dalgalanması çok oluyor .sanki gaz kelebeği takılı kalmış gibi ayağımı gazdan çeksem bile araç devirleniyor çoğu zaman.
benzinden lpg ye ilk geçişte hafif bi silkeleme var .
lpg ayarı gaz kelebeği temizliği ve kalibrasyonu yapıldı. sorun hala devam ediyor.1 adet hortumda sıkıntı varmış değiştirildi başka kaçak olmadığı söyledi. sprey ile kontrol etmiş usta her yeri.
bujilerin orjinalliği hakkında bir fikrim yok ama bu araç ışıklarda stop ettiği için gidip bujilerini yeniledik 1 yıl oldu hala sorun devam ediyor .
aracımın Katalizöründe sıkıntı olduğunu biliyorum. Muyaneden Geçerken Lambda seviyesi anormal cıkmıştı. Ama Katalizörle alakalı olsa benzinde de stop etmezmi araç .

Ayrıca Araçta Benzindeyken de rolantide titreme mevcut Subaplardan olabilir diye düşünüyoruz ama bu stop etmelere Sebep verirmi onu bilmiyorum.

yakıt Petrol ofisi Ve Opet dışında almıyorum.

Lpg de iken Araçın rolanti dalgalanması sık sık olmaya başladı .eskiden bu kadar yoktu sorun etmiyordum.

öncelikle çok geçmiş olsun
bu anlattığınız sorunlara bakacak olursak regülatör üzerinde bulunan ısı sensörünü kontrol ettirmenizi tavsiye ederim. ısı sensörü mevcut ısı değerini düşük ısı olarak algılarsa eğer bu sorunları yaşamanız kuvvetle muhtemeldir.
Teşekkür ederim . araç sıcak soğuk fark etmeden yapıyor ama onuda bir sorayım ustaya

Lpg sistemini değiştirmek istiyorsan fiyat/performans olarak Atiker sorun olmayacaktır.
Çok eskiden Atiker kalitesiz parça kullanırdı ama şimdi tüm aksamı İtalyan.
Ben birçok aracımda farklı farklı lpg sistemleri kullandım.
2 aracımda da Atikerin o yıllardaki sürümlerini kullanmıştım. Hatta E46 Bmw de Atiker vardı.
Atiker dahil hiçbirinde sorun olmadı. Montaj ustası işin ehli ise Türkiyede satılan mevcut markalarda sorun yaşamazsın.

Tamir yoluna gitmek istiyorsan da regülatör ve enjektörleri kontrol ettirebilirsin ama bölgende bu işi yapan kurumsal firmalara gitmeni tavsiye ederim.

@wanted007 hocamin dediklerine harfi harfine katiliyorum. Bu motor lpg ile uyumlu bi motor. Benzinde sorun yoksa aracin hic biyerine elletme. Lpg sistemini gozden gecirin. Aracta ariza lambasi vs yaniyormu ?

Lpg sistemini değiştirmek istiyorsan fiyat/performans olarak Atiker sorun olmayacaktır.
Çok eskiden Atiker kalitesiz parça kullanırdı ama şimdi tüm aksamı İtalyan.
Ben birçok aracımda farklı farklı lpg sistemleri kullandım.
2 aracımda da Atikerin o yıllardaki sürümlerini kullanmıştım. Hatta E46 Bmw de Atiker vardı.
Atiker dahil hiçbirinde sorun olmadı. Montaj ustası işin ehli ise Türkiyede satılan mevcut markalarda sorun yaşamazsın.

Tamir yoluna gitmek istiyorsan da regülatör ve enjektörleri kontrol ettirebilirsin ama bölgende bu işi yapan kurumsal firmalara gitmeni tavsiye ederim.
Bende öyle yapıp herkesin tavsiyesi üzerine gittim sorunum çözülmedi. Sadece filtre değiştirip ve gaz kelebeği temizliği ve adaptasyon yapıp bıraktılar.fakat sanayide arada derede bir ustaya gittim enjektör ve regülatör de arıza olduğunu söyledi.
Kime güveneceğimi bilemedim

@wanted007 hocamin dediklerine harfi harfine katiliyorum. Bu motor lpg ile uyumlu bi motor. Benzinde sorun yoksa aracin hic biyerine elletme. Lpg sistemini gozden gecirin. Aracta ariza lambasi vs yaniyormu ?
Aracı aldığımdan beri motor arıza ışığı yanıyor. Lpgden diye düşünüyordum fakat katalizör den de olabilir. Muayene de lambda seviyesi yüksek çıkmıştı

Geri
Üst Alt