Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

2000 auto cordobaya lastik tavsiyesi

CanKan00

Kayıtlı Üye
arkadaşlar aracı aldığımda lastik ölçüleri 185/60 r14 bende ona göre jant ve gecende lastik aldım yanlız merak ettiğim bilhassa aracı biraz daha kaldırma açısından yanak kalınlığı 65 alsam bi sakıncası olurmu çamurluğa sürtermi??(şuan ki lastikle çamurluğa çok yakın) performansım azalacak ama araç malum yere çok yakın ne yapmalıyım karar veremiyorum..arkadaşlar aslında yaz lastikleri almayı düşünüyorum o anlamda sormuştum

araç 2000model otm.vites cordoba

burdan tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz..çap ne kadar genişler, bi turu ne kadar uzar vs..
ancak bi not eğer çıkan değerler (-) çıkarsa o ebatları düşünmeyin zaten..

ilgili bi konu açmıştım ordan aldım tekrar adresi..

http://www.seatclubworld.com/showthread.php?t=1436 ..
Yiğit enbaşta tşkr ederim,,verdiğin linkte 14lük janta 65yanak takılabileceğini gösteriyor fakat aracın orj.fb çıkış jant ebatı 14 lastik ebatı 185/60 olarak veriliyor,,+65yanak taksam çamurluğa sürtme olasılığı var özellikle arkaya 4kişi oturdu farz edelim çamurluk tavanına sürtme olasılığı da artacak mantıklı cevabı halen bulamadım açıkçası

Yiğit enbaşta tşkr ederim,,verdiğin linkte 14lük janta 65yanak takılabileceğini gösteriyor fakat aracın orj.fb çıkış jant ebatı 14 lastik ebatı 185/60 olarak veriliyor,,+65yanak taksam çamurluğa sürtme olasılığı var özellikle arkaya 4kişi oturdu farz edelim çamurluk tavanına sürtme olasılığı da artacak mantıklı cevabı halen bulamadım açıkçası

söylediğin ölçüleri girince Erhan abi..

değerler inç anlaşılan eskiden cm'di sanki her neyse..
23.5 - 22.7 = 0.8" komple çap farkı oluyo..

o da aşağı yukarı 2cm eder..gerçi yarısını almak da gerekebilir..emin olamadım şimdi..
jant aynı yanak genişleyeceği için de 2cm daha yukarı çıkıcak lastik çamurluğa doğru..2cm'lik fark davlumbaza sürter mi sen daha iyi bilirsin araç senin abi.. :)

ayrıca sitede %3.2'lik bi gösterge hatası olur diyo..
göstergede görünenden %3.2 daha hızlı gidiyo olucaksın yani..

---------- Post added at 02:45 ---------- Previous post was at 02:30 ----------

düşündüm de lastik tabandan değil merkezden bağlı o nedenle 1cm yaklaşması lazım davlumbaza..ve jantın değerleriyle de değişir sürtüp sürtmeyeceği elbet unuttuk onu..

4 yıldır matematik görmeyen grafik tasarım okuyan bi adamdan anca bu kadar.. :D :D

söylediğin ölçüleri girince Erhan abi..

değerler inç anlaşılan eskiden cm'di sanki her neyse..
23.5 - 22.7 = 0.8" komple çap farkı oluyo..

o da aşağı yukarı 2cm eder..gerçi yarısını almak da gerekebilir..emin olamadım şimdi..
jant aynı yanak genişleyeceği için de 2cm daha yukarı çıkıcak lastik çamurluğa doğru..2cm'lik fark davlumbaza sürter mi sen daha iyi bilirsin araç senin abi.. :)

ayrıca sitede %3.2'lik bi gösterge hatası olur diyo..
göstergede görünenden %3.2 daha hızlı gidiyo olucaksın yani..
yiğidim dediğin gibi 2cm tekabul ediyorsa sorun teşkil edeceğini sanmıyorum :) 5cm artacağını tahminmi desem düşündüm diyeyim,, ozaman sorun yok..65 alırım eğer böyle ise tabi

2cm artış kesinlikle sürtmeye yol açmaz aracımda

bence 1cm hatta Erhan abi..
2 de değil.. :)

bence 1cm hatta Erhan abi..
2 de değil.. :)
ohoo ozaman almaya hiç gerek yok be yiğidim :D maksat yerden yükseltmekti aracı neyleyim ben 1cm yi yawss:D

peki diyelim 65yanak taktım aracta hız artışı tasarruf falan getirileri olacakmı:confused:

ohoo ozaman almaya hiç gerek yok be yiğidim :D maksat yerden yükseltmekti aracı neyleyim ben 1cm yi yawss:D

peki diyelim 65yanak taktım aracta hız artışı tasarruf falan getirileri olacakmı:confused:

abi yine aynı ölçülerle..

73.7 - 71.4 = +2.3" oluyo toplam bi tam tur tekerin dönüşü..o da +6cm'e yakın bi fark yaratıyo eski ebatlara göre..jantın büyümediği için fark eder mi bilmiyorum ama kendimden örnek veriyim..

orj. ebatım 205/55/16 üstünde 225/40/18 var..
son hızım bi miktar düştü ve yakıt tüketimim arttı hız olarak değerlendirirsek..
bende 1.5cm çevre farkı var ama hissedilir fark var yani şuan..2" de jant büyümüş oldu burası kilit nokta olabilir işte..
sende çevre farkı 6cm olucak nerdeyse..noolur emin değilim kesin konuşmıyım ama muhtemelen benzer bi senaryo senin için de geçerli Erhan abi..

tam tersi de olabilir..özetle bu hesap beni aşar özellikle bu saatte.. :D

abi yine aynı ölçülerle..

73.7 - 71.4 = +2.3" oluyo toplam bi tam tur tekerin dönüşü..o da +6cm'e yakın bi fark yaratıyo eski ebatlara göre..jantın büyümediği için fark eder mi bilmiyorum ama kendimden örnek veriyim..

orj. ebatım 205/55/16 üstünde 225/40/18 var..
son hızım bi miktar düştü ve yakıt tüketimim arttı hız olarak değerlendirirsek..
bende 1.5cm çevre farkı var ama hissedilir fark var yani şuan..2" de jant büyümüş oldu burası kilit nokta olabilir işte..
sende çevre farkı 6cm olucak nerdeyse..noolur emin değilim kesin konuşmıyım ama muhtemelen benzer bi senaryo senin için de geçerli Erhan abi..

tam tersi de olabilir..özetle bu hesap beni aşar özellikle bu saatte.. :D
haklısın bu saatte basmıyor kafalar:D yarın konu hakkında tecrübeli arkadaşlar aydınlatırlar inş..

Geri
Üst Alt