Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

1.4 TSI turbo büyültme?

Seat sport un kalıperler 4 potlu 312mm,orjınal mk4 cupranın dısklerde 312mm 2 potlu hangısı daha ıyı tutar alp usta :) 256 lık dıske gore kalıper yapıyor adamlar uzerıne ne kadar baskı yaparsa o kadar ıyı tutar,ek olarak ıbıza cupra 1150 kılo ve mk1 leonla aynı agırlıkta b araba durus farkı ıkısı arasında mutlak vardır kı bunun en tabı farkı da kalıper farkı olur ;)

Ustadan selamlar:hosgeldin:

1.4 tsi da turbo buyutmek cok mesakatli ve sagliksiz olacaktir diye dusunuyorum..
cunku aracta intercooler yok ve once sogutma sistemini intercooler a cevirmek lazim. ondan sonra DV yetmeyecektir ve 1.4 tsi lar icin DV yok bildigim kadariyla..
ayrica alinacak guc yapilacak olan bu islemlere, emege ve paraya degecek mi tartisilir.

serhat abinin dedigini yapmak cok daha akil kari.

intercooler var. klasik intercooler değil emme manifoldu içerisinde su soğutmalı.

ben olsam bu teknik resimdeki gibi yapardım. aynı mekaniği 160 lık yada 170 liğin sistemini 122 liğe uyarlıyarak yapılabileceğini düşünüyorum.

öncelikle bu 122-125 bg olanlarda kullanılan özel bir intercooler tarzı. aslnda çok özel ve yeni bir sistem değil 80 lerin sonlarında burada üretilen 70 lerde ingilterede ford custom adı ile satılan bizde cargo kupalı kamyonlarda atmosferik motor olduğu halde bu tarz bir intercooler sistemi var sıcak iklimlerde motora serim hava sağlamak için :)

Adsz.png

buda çift beslemenin sistemi. blok mekaniği 122 likle aynı sayılır aşırı basnç altında kalmadan 170 180 bg lerde kullanılır diye düşünüyorum ama bu yapılırken unutulmaması gereken arabanın minimum 2500 3000 devir altında lag altında kalacağı ki kim ne derse desin bu doğru ve iyi bir şey değildir.

Adsz2.jpg

:D bak yine 10 sayfa tartışma olmuş hala konu bomboş :)
Can yaa bak yine senin konuya atlicam..
Fren olayı diskle çapla kaliperle bitecek bi olay değil ki :)
çok basit bi örnek vereyim.. Skoda fabiaların eski kasaları ile yeni kasalarında disk-kaliber-balata v.b. komple aynı ama ikisinin arasında frenaj farkı inanılmaz :confused:
neden mi ? disk çapı ve piston sayısı dışında çok daha önemli olan bi etken hidrolik basıncı :) hadi onu da geçtim, aracın ön arka dağılımı da çok çok önemli, hatta amortisörlerin ters yönde verdiği tepkiler ve aracın süspansiyon tasarımındaki frenaj anındaki tepkiler de var ...

Ya bırakın artık şu tartışmaları :D iyi mi iyi, kötü mü kötü diyin bitirin.... Alp bi yandan yok benim turbom yok ama jantım var, Ayberk gelmiş yok efendim raporlarla kanıtla puhahapuhahapuhaha

çok basit bi örnek vereyim.. Skoda fabiaların eski kasaları ile yeni kasalarında disk-kaliber-balata v.b. komple aynı ama ikisinin arasında frenaj farkı inanılmaz :confused:
neden mi ? disk çapı ve piston sayısı dışında çok daha önemli olan bi etken hidrolik basıncı :) hadi onu da geçtim, aracın ön arka dağılımı da çok çok önemli, hatta amortisörlerin ters yönde verdiği tepkiler ve aracın süspansiyon tasarımındaki frenaj anındaki tepkiler de var ...

Ya bırakın artık şu tartışmaları :D iyi mi iyi, kötü mü kötü diyin bitirin.... Alp bi yandan yok benim turbom yok ama jantım var, Ayberk gelmiş yok efendim raporlarla kanıtla puhahapuhahapuhaha

Ee olm senın yazıdıgınla benım yazdıgım arasında zıt b dusunce farkı yok zaten sen ek bılgı vermıssın,madem bılyosun 10 sayfaya ulasmadan sende bıldıgını yaz vanacı yavuz:)

puhahapuhahapuhaha

http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...ooler-golf-leon-passat-uyumlu-42547415/detay?

http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...0tfsi-1-4-tsi-intercooler-oem-37781346/detay?

konuyu baştan sona okudum benimde merak ettğim bi konuydu ama tam bir sonuca ulaşamdım kafamda:confused:

bakınız ilandaki arkadaşlar 122liklere ideal demiş:)ne demek istemiş şimdi bu arkadaş,bunu alıp bide 170liğin turbosunu çaksak olmazmı

ohoo sen konuyu okudum bastan sona dıyosun sonra sonuca ulasamadım dıyosun :) bu arabaya buyuk turbo takmak deney olur dıyoruz ıste :)

ohoo sen konuyu okudum bastan sona dıyosun sonra sonuca ulasamadım dıyosun :) bu arabaya buyuk turbo takmak deney olur dıyoruz ıste :)

peki ilandaki arkadaşların dediği gibi intercooler işi demi aynı şekilde fantazi yani:)artısı eksisi konusunda bilginiz varmı yada bu kadar basitmi montajı yada yapan varmı ben duyamdım oyüzden soruyorum:)

peki ilandaki arkadaşların dediği gibi intercooler işi demi aynı şekilde fantazi yani:)artısı eksisi konusunda bilginiz varmı yada bu kadar basitmi montajı yada yapan varmı ben duyamdım oyüzden soruyorum:)

cooler takarsın arabana ama bunun ıcın borulama yapman gerekıcek hadı bunları yaptın oldu bıttı,bu sefer de arabanda turbo lag olcak sen gaza basıcaksın araba atıyorum 1500dd de hareketlenmeye baslıyorsa senınkı olcak 2000-2500 devır.Tsı da cooler takmak ıcın en azından yazılım flan olmalı kı mantıken b ıse yarasın

Geri
Üst Alt