Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

1.0 Tsi vs 1.6 Tdi

Erkki

Kayıtlı Üye
Merhaba Sevgili dostlar,

uzun bir aradan sonra yazıyorum umarım hepiniz iyisiniz.

2014 yılı Haziran ayında aldığım Tdi manuel Leon'um şuan 45.500 Km yaptı. makyajlı kasalarda gördüğüm kadarıyla yeni bir benzinli motor eklenmiş 1.0 Tsi 115Hp. Dsg.

şimdi siz dostlarımdan görüşlerini belirtmelerini rica ediyorum

1.6 manuel Tdi'dan 1.0 Tsi Dsg motora geçmek mantıklı olur mu.
%90 sakin kullanan biriyim uzun yollarım vardır hatta yaptığım Km. 17-18.000'lik kısmı uzun yoldur.

Yapılan testlerde izlediğim kadarıyla 1.0 TSI Dsg motorun çekişi ve hızlanması çok iyi diyorlar. Yokuşlarda dsg'nin performansı ve yokuş yukarı tırmanışı için "1.0 motor gibi durmuyor sanki 1.4 motor gibi" diyenler olduğunu da duydum. Eğer sakin kullanıyorsanız 1.0 motorda turbo olduğunu da düşünürsek dizel kadar az yakacaktır. Performansı 1.6 dizelden daha iyi olabilir,fakat ikinci elde 1.6 dizelin satışı bence 1.0 motora göre daha hızlı olur.

Yapılan testlerde izlediğim kadarıyla 1.0 TSI Dsg motorun çekişi ve hızlanması çok iyi diyorlar. Yokuşlarda dsg'nin performansı ve yokuş yukarı tırmanışı için "1.0 motor gibi durmuyor sanki 1.4 motor gibi" diyenler olduğunu da duydum. Eğer sakin kullanıyorsanız 1.0 motorda turbo olduğunu da düşünürsek dizel kadar az yakacaktır. Performansı 1.6 dizelden daha iyi olabilir,fakat ikinci elde 1.6 dizelin satışı bence 1.0 motora göre daha hızlı olur.

bilgi için teşekkürler @gokayguven , aldıktan sonra 4-5 sene kullanmayı düşünüyorum bu nedenle 2. elde satışı biraz benim için 2. hatta 3. sırada geliyor.
tdi için uzun yolda 3,4/3,5 yaktırıyorum 1100-1200 km tek depo ile rahat yol alabiliyorum tereddüt ettiğim yakıt sarfiyatında tdi ekonomisini aratır mı?
gönül ister ki alalım tdi dsg ama fiyatlar 100K'lerden başlıyor :(

bilgi için teşekkürler @gokayguven , aldıktan sonra 4-5 sene kullanmayı düşünüyorum bu nedenle 2. elde satışı biraz benim için 2. hatta 3. sırada geliyor.
tdi için uzun yolda 3,4/3,5 yaktırıyorum 1100-1200 km tek depo ile rahat yol alabiliyorum tereddüt ettiğim yakıt sarfiyatında tdi ekonomisini aratır mı?
gönül ister ki alalım tdi dsg ama fiyatlar 100K'lerden başlıyor :(

Benim kendi fikrim 1.0 TSI uzun yolda 3,4 - 3,5 değerlerini aratır diye düşünüyorum. Benim tahmini fikrim uzun yolda. 3,8 - 4,0 arası yakabilir gibime geliyor. Fiyatları son ötv zammı ile çok arttırdılar fiyatlar sizinde dediğiniz gibi 100 üzerinde. Bu zamlarla sanırım 5-10 sene sonra piyasa da sadece fiat linea,clio göreceğiz :)

Usta şimdi 1.6 dizel ve 1.0 benzinli motoru karşılaştırmak biraz saçma burda senin arabadan beklentilerin ne o önemli,kasa olarak konusacak olursak makyajlı kasaya sahip olacaksın suanki kasadan daha fazla opsiyona sahip olabilirsin.İkinci olarak da 45binlik araba yerine sıfır km bir aracın olacak bu her koşulda daha mantıklı.

torkunu sevdiğim sakın öyle bi hata yapma :) ararsın dizeli

Usta şimdi 1.6 dizel ve 1.0 benzinli motoru karşılaştırmak biraz saçma burda senin arabadan beklentilerin ne o önemli,kasa olarak konusacak olursak makyajlı kasaya sahip olacaksın suanki kasadan daha fazla opsiyona sahip olabilirsin.İkinci olarak da 45binlik araba yerine sıfır km bir aracın olacak bu her koşulda daha mantıklı.

Kardeşim araçtan beklentim TDI verimliliğini 1.0 TSI'la geçmesi demiyorum yakalayabilmesi, yaklaşabilmesi. arabayı kullandığım için kendisini tanıyorum.
[doublepost=1487331684,1487331645][/doublepost]
torkunu sevdiğim sakın öyle bi hata yapma :) ararsın dizeli

Seçkinim çok seviyorum TDI torkunu ama mücbir sebepler var :)

Kardeşim araçtan beklentim TDI verimliliğini 1.0 TSI'la geçmesi demiyorum yakalayabilmesi, yaklaşabilmesi. arabayı kullandığım için kendisini tanıyorum.
[doublepost=1487331684,1487331645][/doublepost]

Seçkinim çok seviyorum TDI torkunu ama mücbir sebepler var :)
Anladım hocam o zaman size şöyle söyleyeyim sizin aracınızın ort yakıt tüketimi 3.8 iken yeni çıkasak 1.0 dsg'ninki 4,4.Malum benzin fiyatlarını mazotla karşılaştıracak olursak bu sizin bütcenizi bir miktar daha yorabilir ama pisayadaki emsallere göre 1.0 ın tüketimi yinede çok uygun.Ancak sizin aracın 0-100 ü fabrika verilerine göre 10,7 iken 1.0 dsg'ninki 9,8 yani performansı sizi daha çok tatmin edebilir.Verimlilikten bahsedecek olursak yüzde bi hesaplama yapmadım ama TDI'ın benzinliye göre verimliliği daha iyi ama büyük bir fark olmadığı için TSI sizi performansıyla da memnun edecektir.Sonuç olarak ben sizin yerinizde olsam TSI seçerdim

Bence kesinlikle 1.0 TSI çünkü , beygiri gayet yeterli vede 200 nm torku var he bana diyebilirsiniz ki şuan kullandığım TDI ünite 250 nm tork üretiyor ancak bu durumda benim fikrim TSI motorun o 200 nm torku en alt devirlerden itibaren çok geniş bir devir bandına yayması çok çok yeterli olmasını sağlayacaktır üstüne üstlük DSG nin sarsıntısız ve şimşek hızında geçişleride performansınıza ve yakıt tuketiminize olumlu bir etken olacağını düşünüyorum , bunlar benim düşüncelerim herkes farklı düşünebilir saygi duyarım hayırlısı olsun şimdiden esen kalın:)

Üstad herkes ayrı yorum yapar ama ben 1.0 sahibi olarak soyleyeyim sana :) motor gerçekten basarili. Fakat 3 leri 4 leri görmen zor olur. Cok sakin kullanirim diyosan karisik yakitta 5.3_5.4 falan olur. Bu da Ankara gibi benim evden ise 22 km yolda yapılan deger (4 km sehir ici 18 km bölünmüs yol). Yani arada bi otoban gibi yolda 80-90 arası gidip yakit düsürüyoz. Kisa mesafede bu degerler zor. Bende bu değer 6.5 biraz gazladığım icin ara ara. Uzun yolda da Ankara Sakarya arasi 120 sabitle(ara ara hızımi yükselttim çok az) yaz lastigiyle 5.5 le gelmiştim en iyi uzun yol oranim buydu. Bu arada bendeki araba ibiza. Dizeldeki hızlanma çekiş bu motordada var. Yani aratmaz o noktada. Selamlar...

Bu mesaj SM-N910C cihazımdan SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

Geri
Üst Alt