Yurt hayatının efsaneleşmiş şakaları | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye

Üyelerimizin Albüm Fotoğrafları

 1. Ataşehir
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için ANDROİD ve İOS mobil uygulamamız yayına başlamıştır. BURAYA tıklayarak uygulamaya gözatabilirsiniz.

Yurt hayatının efsaneleşmiş şakaları

Konu, 'Sohbet' kısmında YCO tarafından paylaşıldı.

 1. YCO

  YCO SCW Üyesi

  22.341
  79
  48
  [​IMG]

  Yerleştirme işlemleri tamamlanan öğrenciler, kayıtların da başlaması ile yeni bir hayata adım atacakları illere gitmeye ve barınma sorunlarını çözmeye çalışırken, ''kıdemli'' olan eski öğrenciler ise ''çömez'' diye adlandırdıkları yeni arkadaşlarına yapacakları şakaları planlamaya başladı.

  Yurtlarda öğrenciler arasında yıllardan beri süre gelen ''çömez şakaları'' her yıl yeni gelen öğrencilere yapılıyor, bu sayede şakalara her geçen yıl yenileri eklenerek, adeta üst sınıflardan altlarına miras bırakılıyor. Evlerinden çıkarak hiç bilmedikleri yeni bir ortama giren öğrencilere ''hoş geldin'' diyerek, öğrencilik anılarının başlangıcına tatlı bir katkıda bulunmak isteyen üst sınıflar ise bu şakaları büyük bir koordine içinde uyguluyor. Öğrencinin kalacağı odasındaki tüm arkadaşlarının ortak hareket ederek uyguladıkları şakaların en bilineni ise artık gelenek haline gelen ''nevresim damgalatma'' şakası. Odaya yeni gelen arkadaşlarına yatacağı yatağı gösteren kıdemli öğrenciler, ''çömez öğrenci''ye o yatakta yatması için nevresimleri müdüriyetten mühürletmesi gerektiğini söylüyor. Yatağın nevresimlerini sökerek, müdüriyete giden öğrenciyi yurt koridorlarında görenler gülmemek için kendini zor tutarken, şakalanan kişi gerçeği öğrenince bir sonraki yıl gelecek alt dönenimini sabırsızlıkla beklemeye başlıyor.

  ''RAHMETLİNİN FOTOĞRAFI'' İLE UYUYOR
  Yurtlarda en çok yapılan şakalardan bir diğeri ise yeni gelen öğrencinin yatağına odadaki başka bir öğrencinin fotoğrafını asarak yapılıyor. Yatağında başka birine ait fotoğraf görünce ''Bu kimin fotoğrafı?'' sorusunu soran öğrenci, ''Burada kalan arkadaş trafik kazasında öldü. Onun anısına bu fotoğraf yıllardır burada durur'' cevabıyla karşılaşıyor. Şaka sırasında başka bir odada durarak hiç görünmeyen fotoğraftaki kişi ise gece herkes uyuduğunda ''çömez öğrenci''yi uyandırarak, ''Ne işin var benim yatağımda?'' dediğinde şaka tamamlanmış oluyor. Kız veya erkek yurdu ayrımı olmaksızın yurtların eğitim yılı başlangıcının en önemli eğlencesini oluşturan bu şakaların bir diğerinde de odada sohbet edilirken, yeni öğrenciden yurtta bulundurulması yasak olan su ısıtıcıyla su ısıtması isteniyor. Suyu elektrik prizi bulunan bir yerde ısıttıktan sonra elindeki ısıtıcıyla odaya giren öğrencinin hemen arkasından odaya gelen kıdemli öğrenci de kendini yurt idarecisi olarak tanıtıyor, su ısıtıcısı bulundurmanın yurttan atılma sebebi olduğunu söylüyor. Kıdemli öğrenci elindeki dosyadan çıkış işlemlerini yaparken, odadaki diğer arkadaşları da ''idareciyi'' ikna etmeye çalışıyor.

  ELEKTRİK VE SU FATURASI ÖDETME

  Yurtta ilk gününü geçiren öğrenciye akşam olduğunda da ''elektrik ve su faturası ödetme'' şakası yapılıyor. Kaldıkları odanın elektrik ve su masraflarının her gün başka bir öğrenci tarafından ödendiği söylenen öğrenci, şakalandığını ise ödeme yapmak için yanına gittiği idareciden öğreniyor. Banyo yapmak isteyen yeni öğrenciyi ise bu sefer de ''banyo fişi'' şakası bekliyor. Öğrenci, duşların bulunduğu bölüme gitmek için hazırlık yaparken, odadaki arkadaşları ise kendi aralarında ''Banyo fişim kalmamış. Ben bugün banyo yapamayacağım'' şeklinde konuşuyor. Duş alabilmek için fiş alınması gerektiğini sanan öğrenci ise fişleri nereden alabileceğini soruyor. Kıdemli öğrenciler bu durumda da ''haftada bir dağıtılan fişlerden alabilmesi için bir hafta beklemesi gerektiğini'' söylüyor.

  ŞAKALAR OKULDA DA DEVAM EDİYOR

  Yurtta ağabey veya ablalarının şakalarıyla karşılaşan öğrencileri, fakültelerinde de üst sınıflarının hazırladıkları şakalar bekliyor. Bu şakalar ise bireysel olmak yerine, tüm birinci sınıflara yapılması nedeniyle biraz daha kapsamlı gerçekleşiyor. Amfide öğretim görevlisinin gelmesini bekleyen öğrencilere, dersi alttan aldığını belirten üst sınıflar ders hakkında ''ders çok zor, hocası da çok aksi biri'' şeklinde bilgi veriyor. Bu sırada elindeki kitaplarla içeri giren öğretim görevlisi rolü yapan üst sınıf öğrenicisi de dersle ilgili sorular soruyor, bilemeyenleri azarlıyor, sözlü notunu düşük vereceğini söylüyor. Üst sınıflarla yapılan sohbetler sırasında anlatılan ''ders o kadar zor ki kalan o kadar çok olunca sınav üniversitenin stadyumunda yapılıyor'' hikayesi birinci sınıfların ''gözünün korkmasına'' neden oluyor.

  ntvmsnbc
   
 2. leon sport

  leon sport
  Administrator

  5.714
  340
  83
  yaşayanlar daha iyi bilirler tabi..
   
 3. ZGR

  ZGR SCW Üyesi

  14.936
  524
  113
  yurt hayatımız olmadı :)
   
 4. HaKo

  HaKo Misafir

  bu konuya murat yazsın onun çok hoş anıları var :)
   
 5. Byefsane

  Byefsane SCW Üyesi

  3.557
  59
  48
  Yurt hayatım olmadı :)
   
 6. YCO

  YCO SCW Üyesi

  22.341
  79
  48
  yurtla alakam olmadı hiç ama hangi yurtta kalırsa kalsın her arkadaşımın iyilerin yanında bayaa bi kötü anısı da var.. :)
   
 7. LiaTeD

  LiaTeD SCW Üyesi SCW Üyesi

  312
  1
  18
  off ki ne of... bunun için bir buluşma olsa sabaha kadar güldürürüm sizi :D çok fena anılar var... ama yazılmaz ki abi düşünüyorum... hepsi anlatmalık :D

  ---------- Post added at 03:32 ---------- Previous post was at 03:31 ----------

  koskoca 3 yıl... trabzon yomra fen lisesi... öyle özlüyorum ki.
   
 8. yucelebeci

  yucelebeci SCW Üyesi

  211
  4
  18
  ben yarın dönem kalmıştım bana yapmadılarda acaip saf çocuklar var neler yaptılar neler hele bir kedi şakası var yerlerde yatarsınız:D
   
 9. koraybilge

  koraybilge SCW Üyesi

  1.460
  5
  38
  yurt değil ama askerdeyden bölük komutanının (yzb) kamuflajını giyip yeni gelen torunlara uygun adım mini mini bir kuşu söyletmiştim:)
   
 10. Slvest

  Slvest SCW Üyesi

  280
  2
  18
  Biz komutanın kamuflajını giymeden yapıyorduk korayım demekkı senı iplemiyolamışki giymişsin:D :D :D
   

Sayfayı Paylaş