Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Yaz Lastikleri Testi

• Konbuyu başlatan swotr
  • Başlangıç tarihi
bi dergi vs. artık Lassa Impetus Sport'ları test etsin yahu.. :)
teşekkürler..

+1

Lastik ısındıktan sonra Michelin PS3 lerden daha iyi yol tutuyor ama dezavantajı lastik gürültüsü ve roll resistance'ı çok fazla..

+1

Lastik ısındıktan sonra Michelin PS3 lerden daha iyi yol tutuyor ama dezavantajı lastik gürültüsü ve roll resistance'ı çok fazla..

yuvarlanma direncinin daha yüksek olduğu kanaatine nası vardın yavru.. :)

LAstik ısınması ilginç bir konudur, sonradan takılma bir cihaz ile test yapmıştık, LAstik sıcaklığını ölçen bir cihaz, normal kullanımda, otoyolda 120km/h hız ile bile lastiklerin pek ısındığı yok, yoğun freneaj ile, disklerin lastik sıcaklıklarını artırması da biraz uzun sürüyor ama ısıtıyor, Özel amaçlı üretim haricinde, ısınma ile kauçuğun yol tutuşa katkısı pek olmuyor.

LAstik ısınması ilginç bir konudur, sonradan takılma bir cihaz ile test yapmıştık, LAstik sıcaklığını ölçen bir cihaz, normal kullanımda, otoyolda 120km/h hız ile bile lastiklerin pek ısındığı yok, yoğun freneaj ile, disklerin lastik sıcaklıklarını artırması da biraz uzun sürüyor ama ısıtıyor, Özel amaçlı üretim haricinde, ısınma ile kauçuğun yol tutuşa katkısı pek olmuyor.

diskler ısındığı için lastiklerin ısınmasından ziyade frenaj sırasında lastiğe binen sürtünme etkisi sayesinde ısınıyo olmasın lastikler.. :)
yol araçlarında lastiğin ısınmasından ziyade çalışma sıcaklığında olması en önemli faktör..slick ya da yarı slick lastikler hariç kullandığımız lastikler, olması gereken sıcaklığın üstünde zaten performası düşüyo..yarış lastiklerinde bile bi yerden sonra ısınması yine negatif etkide bulunuyoken..bence yol otomobilleri için yol tutuşu arttırmanın tek yolu..kışın yumuşak hamur, yazın sert hamurlu lastikler..

Yumuşak-sert tabiri de dünya literatüründe pek geçmez aslında, yol sesi az olana piyasa yumuşak diyor.

Yumuşak-sert tabiri de dünya literatüründe pek geçmez aslında, yol sesi az olana piyasa yumuşak diyor.

nası dünya literatüründe pek geçmiyo yahu, soft compound ve hard compound adı altında geçen tartışmalar nedir bu durumda.. :)
yabancı forumlarda vs. tonlarca konu var..bunun yanında F1'den WRC'ye takımların haftasonu boyunca verdiği en kritik kararlardan biridir..sert hamur ya da yumuşak hamur tercihi..ki F1'de de son yıllarda değişkenleri azaltıp eşitliği sağlamak amacıyla takımlar her 2 alaşımı da kullanmak zorunda kalıyo artık..verdikleri karar yarışa hangisiyle başlayacakları oluyo..

Özel üretim harici başlığı altında, bizim aile otomobillerimize taktığımız lastikler için, hiçbir test kriterinde, sert-yumuşak verisi/testi yoktur.
F1 / offroad vs. kriterleri başka bir dünya, jant+lastiğin ağırlığı bile gülümseticidir...

Özel üretim harici başlığı altında, bizim aile otomobillerimize taktığımız lastikler için, hiçbir test kriterinde, sert-yumuşak verisi/testi yoktur.
F1 / offroad vs. kriterleri başka bir dünya, jant+lastiğin ağırlığı bile gülümseticidir...

Sizin açınızdan o zaman Michelin ile Bridgestone arasında hiçbir fark yok malzeme sertliği-yumuşaklığı konusunda, madem böyle bir alaşım farkı yok bazıları diğerlerinden nasıl daha uzun ömürlü oluyor?

Kauçukların kimyası elbette farklı, sadece piyasada sert/yumuşak diye başlı başına ve nerede ise tek başına kriter yaratırlar, sert denince de kötü, sesli, aşınmaz -yol tutmaz anlamında kullanırlar, buna karşıyım. Teknik olarak yanlış. Yol sesi/ömürleri/tutuşları elbette farklı ama bunun kriteri yumuşak olması değil.
Lastik seçerken, kişisel kriterler değişiktir, bunlara önem vermeli, mesela ıslak zeminde frenajı en iyisi olana bakmalı, veya yılda 40.000km gidenler , ömür kriterini esas almalı gibi....

Bu da bu haftaki AutoShow un 205/55/R16 ebatlı 50 yaz lastiğinin test sonucu.

Teste giren Sunny, Wanli, Infinity ve Chenshan markalarını aklınızın bir köşesinde tutmanızı öneriyorlar çünkü bunlarda güvenlik sınırından 15m den fazla fren mesafeleri yaşamla ölüm arasındaki farkı belirleyeceğini ifade etmekte.

Testlere ait aquaplanning, virajda aquaplanning, sürüş özellikleri, dairesel pist, fren, yuvarlanma gürültüsü, süspansiyon/yuvarlanma konforu, fiyat/ömür kategorilerinde ayrı değerlendirme ve sıralama listelerine dergide bulabilirsiniz.. Ben sadece genel tablonun bir özetini ve bazı lastiklere ait değerlendirmeyi aktardım :)

KESİNLİKLE TAVSİYE EDİLİR

Pirelli Cinturato P 7
Artılar:Islak ve kuru zeminde çok iyi performans; başarılı yönlendirme; harika bir fayda/maliyet oranı
Eksiler:Yüksek yuvarlanma gürültüsü

Vredestein Sportrac 3
Artılar: Aquaplanningde en yüksek güvenlik rezervlerinide içeren etkileyici çok yönlü yetenekler; dengeli yanal tutunma; uzun ömür
Eksiler: Vasatı aşmayan konfor

TAVSİYE EDİLİR

Hankook Kinergy eco
Continental Premium Contact 2
Uniroyal RainExpert

BridgeStone Turanza ER300 Ecopia
Artılar: Hassas yönlendirme ve başarılı yanal tutunmanın eşlik ettiği dinamik sürüş özellikleri; başarılı aquaplanning rezervleri
Eksiler: Vasatı aşmayan tüketim verileri

Fulda Carat Progress
Yokohama Cdrive 2

TATMİNKAR

Michelin Energy Saver
Artılar: En kısa kuru zemin fren testleri; en uzun ömür; düşük tüketim
Eksiler: Islak zeminde ve aquaplanningde vasatı aşmayan performans

Toyo Preoxes CF1
Dunlop SP Sport Fast Response

Goodyear Efficient Grip
Artılar: Yüksek yuvarlanma konforu; ekonomi; düşük tüketim
Eksiler: Ağır kanlı yönlendirme; önden kayma eğilimi; ıslak zeminde uzayan fren mesafeleri

Gıslaved Speed 606

VASAT
Firestone Firehawk TZ300 alpha
Syron Race 1

Geri
Üst Alt