Yaşam boyu tek plaka Uygulaması... | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye

Üyelerimizin Albüm Fotoğrafları

 1. Ataşehir
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için ANDROİD ve İOS mobil uygulamamız yayına başlamıştır. BURAYA tıklayarak uygulamaya gözatabilirsiniz.

Yaşam boyu tek plaka Uygulaması...

Konu, 'Sohbet' kısmında zafa38 tarafından paylaşıldı.

 1. zafa38

  zafa38 SCW Üyesi

  2.189
  14
  38
  Emniyet Genel Müdürlüğü, yıl ortasında ''tek plaka'' uygulamasına geçmeye hazırlanıyor

  Trafikte mezara kadar "tek plaka" uygulamasına geçilecek. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından çalışmaları sürdürülen ve Araç Tescil Projesi'nin genişletilmesi ile uygulanacak projenin bu yıl ortalarında hayata geçirilmesi hedefleniyor. Yönetmelik değişikliğiyle uygulanmaya konması planlanan projeye göre bir kişiye bir plaka verilecek ve bu ölene kadar o kişinin üzerine kayıtlı olacak. Başka şahsa o plaka asıl sahibi ölene kadar verilmeyecek. Araçlar plakasız satılacak. Satan ve alan kişiler kendilerine tahsis edilen plakaları sıfır kilometre ya da ikinci el araçlarına taktıracak.

  BELÇİKA VE İSVİÇRE'DE İNCELEME
  İçişleri Bakanlığı 'Araç Tescil Ve Sürücü Belgesi İşlemlerinin Elektronik Ortamda Online Olarak Yapılması' projesinin kapsamını genişletiyor. Güvenlik gerekçeleri ve araç satış işlemlerinde doğan karışıklığın önüne geçmek için plaka projesi hazırlanıyor. Bazı AB üyesi ülkelerde farklı biçimde uygulanan plaka tahsis sistemi Türkiye'ye uyarlanacak. Bu amaçla Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Başkanı Nevzat Önder Belçika ve İsviçre'ye "inceleme" gezisi yaptı. Önder, İsviçre ve Belçika'daki sistemi yerinde gördü. Projeye göre bir kişinin aldığı plaka o kişiye kayıtlanacak. Bu plaka o kişiden başkasına verilmeyecek. Tek araç için verilecek plaka ölene kadar aynı kişide kalacak. Yani T.C. Kimlik numarası gibi tescilli araç sahiplerinin de kendilerine özel plakası olacak.

  İKİNCİ ELDE DE AYNI PLAKA
  Aynı kişilere ait birden çok araç için ise normal prosedür kapsamında plaka tahsisi yapılacak. Araçlar plakasız satılacak. Alıcı-satıcı kişiler kendilerine tahsis edilen plakaları sıfır kilometre ya da ikinci el araçlarına taktıracak. Emniyet Genel Müdürlüğü plakaların adlarına tescilli araç bulunan kişilerin ismi ya da TC.kimlik numarasına göre vermeyi planlıyor. Bürokratların hazırladığı rapor İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kaan Köksal'a sunulacak. Emniyet verilerine göre Türkiye'de 14 milyon 316 bin 700 tescilli araç sahibi, 20 milyon 460 bin 739 da sürücü belgesi sahibi bulunuyor.


  04 Şubat 2010 Perşembe, 17:23 NoT: Alıntıdır (Haberturk)
   
 2. DOUKAN

  DOUKAN SCW Üyesi

  3.410
  85
  48
  Şuan üstünde olan plakaları ölene kadar vermeseler bari...
   
 3. zafa38

  zafa38 SCW Üyesi

  2.189
  14
  38
  Bence güzel bir uygulama... Onu yapcaklarını sanmıyorum ama her aracın ustundeki plakalı kişiye zimmetliyecekler galiba... Şirket arabaları nasıl olucak acep?
   
 4. HaKo

  HaKo Misafir

  inşallah bir an önce geçer bu uygulama hayata. çokta güzel ve mantıklı olur. Plakayı elimizde tutmak için saçma sapan naylon satılar yapmamıza gerek kalmaz.
   
 5. zafa38

  zafa38 SCW Üyesi

  2.189
  14
  38
  Ozaman herkes şimdiden kapılmadan sevdiği plakayı alsın bence...
   
 6. akin

  akin SCW Üyesi

  1.868
  91
  48
  güzel olur..yardımlaşmaya bağışdan kurtuluruz..
   
 7. Byefsane

  Byefsane SCW Üyesi

  3.557
  59
  48
  Sıkıntı yok :D
  32 Atilla Peynirci 154(32AP154) işimize gelir walla:D:D
  Ama cok mantıklı bişi :)
   
 8. fnasif

  fnasif SCW Üyesi

  5.483
  284
  83
  iyi yönleri de var kötü yönleride. şimdi arabamız var tamam ama yarın birgün arabamız olmazsa bu plakaya ait vergilendirmede başımıza neler gelecek acaba.

  çok yakında devlet gelip kardeşim sen devletimizin havasını soluyorsun toprağımıızı kirletiyorsun diye bir vergilendirme gelirse süpriz olmayacak paşa paşa bayılacaz...
   
 9. muratcantona

  muratcantona SCW Üyesi

  973
  1
  18
  suankı plaka olayı benımde ısımı gelır acıkcası ama sanmıyorum tc no ısım ıle ılgıl duzenleme yapılcaksa degıscek muhtemelen zor bence hadı hayırlısı
   
 10. zafa38

  zafa38 SCW Üyesi

  2.189
  14
  38
  Köktenmi değişicekler acaba yoksa yarımyamalak bi işmi olucak cok merak ediyorum kişiye özel plaka vergiside çıkartırlar kesin cebimizdeki son kurusuda alırlar...
   

Sayfayı Paylaş