Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Yanlış yakıt yüzüne aracım az önce servise çekildi

Geçmiş olsun. Çalışmaması teselli.

Bu konuda güzel deneylerim var :D

Makro boyutta çiftçi bir aile olduğumuzdan gerek çapa motorları olsun, gerekse traktör filomuz olsun hep kırsala taşıdığım yakıtla çalışır. Eski bir traktör var, nerdeyse hiç kullanılmıyor, 1983 model bir Shibaura, japon malı. Depoya bir damacana kadar mazotu boşalttım, 5 litrede benzin koydum. sonra bunları bir güzel tahta bir çubukla karıştırdım, ha unutmadan, traktör çıplak. Kapak falan yok üstünde.

Gel gör ki sonradan fark ettim, depoyu karıştırdığım tahta çubuk epey topraklı imiş, depoya kumda girdi anlayacağınız. :D

Güneş batarken teste çıktım, aman Tanrım, traktör çıldırıyor sizlere yemin olsun, gazı bırakıp bırakıp pompalıyordum, sürekli burun dikiyordu tavşanda. (takviyede değil, uzun oranda) Kol çıkaracak falan diye korktum ama sanarsın kayadan oymuşlar motoru feci sağlam bir şey. Gaza asıldıkça egzost kor kor yanar halde kıvılcımlar atıyordu, sonradan anladım ki içine kaçan kum kıvılcım ediyor, hasılı mazota az oranda benzin karıştırınca aracın daha hızlı gittiği efsanesi sanırsam doğru, kamyoncular eskiden yaparmış. Mantıken düşününce ateşleme olmayan motorda sıkışma ile patlayan yakıt mazottur, benzin art yanma gerçekleştiriyor mazotun patlaması ile ve bu sayede burun dikiyordu traktör sanırsam puhaha

Bir benzinli çapa motorunun (2 zamanlı Honda) yakıt haznesine 50-50 mazot-benzin koymuştum.

Çalışmadı :eek:

Sonuç olarak dizel bir araca bir miktar benzin konulup, erken fark edilirse ve yüksek oranda deponun kalan kısmı mazotla doldurulursa yüksek ihtimal araç gidecektir, hemde iyi gidecektir, krank bile eğebilir o derece :D Fakat benzinli bir araca mazot konduğunda sanmıyorum ki ateşlemeye karşılık verebilsin mazot-benzin karışımı. Zira ilk patlayan benzin, art patlama onun patlattığı daha az yanıcı olan mazot olacaktır. Araba elden ayaktan düşer.

Dizele benzin karışınca mazot patlamasından etkilenip art ateşlemeyi ondan daha kaliteli olan benzin yapacağından, kamyoncular doğru yolda :eek: puhaha

Valla büyük geçmiş olsun bununla yırtmışsın

Geçmiş olsun İbrahim..Umarım bir zarar vermemiştir..:(

2 sene önce bakırköydeki petrol ofisinde benim aracıma da (dizel) benzin koymuşlardı hemde depoyu fullemişlerdi.

arabayı kaldırıp yakıt tankını boşalttılar sonra benzin doldurup tekrar boşalttılar iyice temizledikten sonra araçta herhangi bişey olmadı. bende arabayı çalıştırmadan farketmiştim yanlız 2 saate yakın istasyonda bekledim

geçmiş olsun, dikkatin cidden büyük bi sorundan kurtarmış..
geçmiş olsun..

ya herzaman aldıgım yer hiç sormazlar fiyat kısmına bakmasan depo full olucaktı adama dedim benzin 3.30 mu oldu hemen kesti abi bu dizel degilmiydi :)

saglık olsun napalım allahtan arabayı çalıştırmadım

birde hükümete kızarsınız işte benzin zammmının faydaları!... şimdi sürekli zam yapılmasa sen fiyata bakmazdın mazallah mazot koyulduğunu fark etmezdin çalıştırıverirdin :) bak ne kadar faideli bir hükümete sahibiz... zamları bilen hayırlı... elhamdülillah...

bende anadol vardı ona koymuyşlardı :) 5 km lik bi yere gidiodum sonuçta anadol yine arıza yaptı falan diye söyleniyordum. pat pat ses çıkarıp kasılıp açılıp zar zor gittim bi arkadaş gördü... ne oldu niye bu böle yapıo bilmiyorum falan derken olm buna mazot koymuşlar dedi :) neyseki az almıştım öle idare ettim benzin alınca 1-2 sefer tamamen düzeldii :) sonuçta anadol bu suyla bile çalışır :)

geçmiş olsun Allah'tan erken fark etmişsiniz

Geçmiş olsun erken farketmen iyi olmuş

Geri
Üst Alt