Yalan Söyleme Hastalığı (Mitomani) | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için ANDROİD ve İOS mobil uygulamamız yayına başlamıştır. BURAYA tıklayarak uygulamaya gözatabilirsiniz.

Yalan Söyleme Hastalığı (Mitomani)

Konu, 'Kültür Ve Sanat' kısmında LeonRider tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. LeonRider

  LeonRider
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  1.942
  Beğenileri:
  746
  Ödül Puanları:
  113
  İstediği bir işe girmeyi başaran genç bir kadın… Başlangıçta her yolunda gidiyordu, iki ay gibi bir süreden sonra yalanları ortaya çıkmaya başlar. Hayatta neredeyse herkesin başaına gelebileceği düşünülen olumsuzluklar ve talihsizliklerle o her hafta karşılaşıyordu. Bir gün hiç yara almadan kurtulduğu trafik kazası geçirebiliyor, başka bir gün annesi zehirleniyor, bir sonraki hafta ise teyzesini kaybediyordu. Çok ilginç yine bir gün annesinin hasta olduğunu söyleyip de işe gitmediğinde annesi iş yerinden onu arıyordu. En sonunda yalanlar ortaya çıkmaya başlar ve müdüre hesap vermek zorunda kalır. Yine aynı şekilde yalanı başka bir yalanla kapatmaya çalışır…

  mitomaniBuradaki örneğe benzer bir çok olay belki herkesin zaman zaman karşılaştığı olaylardır. Karşınızdaki kişinin yalan söylediğine şahit olduğunuzda tepkiniz, tavrınız ne olur bilemeyiz… acaba her yalan söyleyen mitomani midir? İnciten belki de çok acıtan yalanlarla karşılaşıyor olabilirsiniz, öyleyse bu konuyla ilgili Prof.Dr.Arif Verimli’nin açıklamalarını dikkatle okumanızı öneriyoruz.

  Aşağılık Kompleksleri Vardır:

  Kimler mitomani hastası olur?

  Mitomanlar, günlük yaşantılarında gerçek dışı fikirlerle insanları yönlendiren, aynı zamanda belli bir amacı olmayan kişilerdir.

  Bu kişiler söyledikleri yalanlarla kendileri dışında çevrelerine de zarar verirler mi?

  Mitomani hastalığına yakalanmış kişiler; yalan bilgiler üzerine kendilerince kurgulanan bir hayat geliştirirler. Bunun temelinde sevgi ve ilgi arayışı vardır. Bir kısmında aşağılık kompleksi altta yatan sebeptir ve genel olarak çocukluğundan beri önemsenmediğine inanmıştır.

  Bilinçaltında önemseneceğine inandığı kurgusal bir hikaye hazırlar. Kendileri bunun gerçek dışı olduğunun farkında değildir. Bu durumda çevrelerinden önce ve hatta daha çok kendilerine zarar verirler.

  Önce Haz Duyar Sonra Pişmanlık;

  Mitomani’ye dürtü kontrol bozukluğu da denir. Kleptomani bilinen diğer adıyla çalma hastalığı, uyuşturucu ya da alkol bağımlılığı, kaş, saç yolma hastalığı gibi… Kişi yalan söylemede kendine engel olamaz. Bu, kendisinin karşı koyamadığı bir dürtüsüdür. Yalan söylerken önemli ölçüde haz duyar yalnız ardından pişmanlığını yaşar. Mitoman, yalan söylemenin suçluluğunu yaşar hatta çevresindekilere tekrarlanmayacağını söylerse de engel olamadığından yine de yalan söylemeye devam eder. Çok basit şeyler için gereksiz yere yalan söyler. Mitomanlar, yalan söylerken kandırmak amacında değildirler. Üstelik yalanları son derece gelişigüzel ve umarsızdır, bu sebeple nasıl toparlayacakları hakkında bir planları yoktur. Daha kötü olanı ise eşleriyle yaşadıkları sorunlardır.

  Bu konu alıntıdır.... Kimseye laf sokmak yada kırmak ümidiyle buraya aktarılmamıştır... Ancak böyle bir hastalığı olan kişiler derhal psikiyatrik destek almalılardır........
   
 2. LEONISM

  LEONISM
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  1.706
  Beğenileri:
  53
  Ödül Puanları:
  48
  Zamanında böyle bir iki arkadaşım oldu, kesinlikle yazıldığı gibi , ilgi ve sevgi eksikliğinden kaynaklanıyor , kendini topluma benimsetmek ve dikkatleri üzerine çekmek için türlü türlü yalanlara başvuruyor ve sonrasında hiçte pişmanmış gibi davranmıyorlar.
   
 3. Absolut

  Absolut
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  6.094
  Beğenileri:
  2.416
  Ödül Puanları:
  113
  önemli bir paşlaşım :eek:key:
   
 4. setnogrom

  setnogrom
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  4.744
  Beğenileri:
  419
  Ödül Puanları:
  83
  Güzel paylaşım.Benimde seatomanim var:D

  xx
   
 5. Umut Girit

  Umut Girit
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  1.963
  Beğenileri:
  319
  Ödül Puanları:
  83
  Güzel bir paylaşım ben sadece 1 örneğini gördüm oda yetti bana... her kelimesi her cümlesi ayrı önemlilikte ve doğrulukta... Ben de bir arkadaşımda bu sorunla karşılaştıktan sonra bu durumu psikoloğuma sormuştum bana Doğukan'ın dediğini demişti ve düzelme imkanı pek yokmuş bu durumu kendisinin irdeleyip bazı konularda atılım yapması gerekmiş. Testlerde 4 yanlış 1 doğruyu götürür ama bu tarz insanlarda 1 yanlış 4 doğruyu götürüyor :eek:key:
   
 6. LeonRider

  LeonRider
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  1.942
  Beğenileri:
  746
  Ödül Puanları:
  113
  önemini umarım diğer arkadaşlarımızda anlar artık.....
   
 7. selda

  selda SCW Ladies SCW Ladies

  Mesajlar:
  32
  Beğenileri:
  23
  Ödül Puanları:
  8
  İnsanları yalan söylediklerinde dinlemeyi severim. Çünkü olmak istedikleri ama olamadıkları insanları anlatırlar.
  [ Tolstoy ]

  :rolleyes::rolleyes:
  :):)
   
 8. KAPTAN

  KAPTAN FORUMDAN UZAKLAŞTIRILDI

  Mesajlar:
  9.425
  Beğenileri:
  1.443
  Ödül Puanları:
  113
  teşekkür serhat payleşım için
   
 9. LeonRider

  LeonRider
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  1.942
  Beğenileri:
  746
  Ödül Puanları:
  113
  Önemli değil Yılmaz abi ancak artık gerçeklerin görülmesi ve kalp kırılmadan bazı şeylerin iplerinin koparılması gerektiğine inanıyorum...
   
 10. Absolut

  Absolut
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  6.094
  Beğenileri:
  2.416
  Ödül Puanları:
  113
  umarım:rolleyes::rolleyes::eek:key:
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş