Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Yakıt tasarrufu hakkında yardım...

aracın bakımlarını ıhmal etmeyeceksiniz...
düşük devirde arac kullanmak yakıt sarfiyatını artırır..
gereksiz frenlemeden vazgeçin dicem acemi oldugunuzu sölediniz..süreklı frenlemek artırır.
tamamen kullanıcıyla alakalı bir durum sakin kullanmanızı öneririm..
teşekkürler bir kaç gündür burada söylenenleri dikkate alıp aracı daha saki kullanıyorum. Frenlemeye ve vites geçişlerini elimden geldiğince daha düzgün yapıyorum zamanla oturacaktır. aracın vites geçişlerinde uygun devirler hangi rakam aralığındadır. bide sabit viteste giderken uygun devir hangisidir sizce.

teşekkürler bir kaç gündür burada söylenenleri dikkate alıp aracı daha saki kullanıyorum. Frenlemeye ve vites geçişlerini elimden geldiğince daha düzgün yapıyorum zamanla oturacaktır. aracın vites geçişlerinde uygun devirler hangi rakam aralığındadır. bide sabit viteste giderken uygun devir hangisidir sizce.
muhtemelen 2200 ya da 2700 aralığında açıyor turbo...bu aralarda kullanırsanız yakıtda düşme olacaktır muhtemelen...

Arkadaşlar yaklaşık 2 aydır almış olduğum Seat Leon 2012 Fr aracımla ortalamanın üzerinde yakıt sarfiyatı yaptım. Bu konuda sizin görüş ve fikirlerinizi almak istiyorum.
NOT: Acemi olduğum iiçin muhakkak daha fazla yakıyorumdur. Bu süreç içerisinde neler yapabililirim yardımlarınızı bekliyorum?
Araç için yakıt tasarrufu sağlayacak ekstralar nelerdir?
Şimdiden herkese teşekkür ederim.
FR donanımlı ve turbo benzinli bir araçtan tasarruf beklentiniz nedir?
[doublepost=1472938539,1472937954][/doublepost]Şöyle toparlamam gerekirse; ben ş.içi/dışı ,40/,25 yakıyorum. benzinin 4,50 tl olduğu ve 200m içinde iki tane ışığa, 10km lik yolda 21 tane kasise ve 4 adet hız tümseğine giriyorsam, bu gayet normal.

Hidrojen veya lpdi taktırın sonuçların inanılmaz olduğunu göreceksiniz :)

ASUS_Z010D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

FR donanımlı ve turbo benzinli bir araçtan tasarruf beklentiniz nedir?
[doublepost=1472938539,1472937954][/doublepost]Şöyle toparlamam gerekirse; ben ş.içi/dışı ,40/,25 yakıyorum. benzinin 4,50 tl olduğu ve 200m içinde iki tane ışığa, 10km lik yolda 21 tane kasise ve 4 adet hız tümseğine giriyorsam, bu gayet normal.
Aslında şöyle düzelteyim tasarruftan ziyade normal değerlerde kullanmam için neler yapmam gerektiğini öğrenmek istemiştim. Ben şehir içi 40tan daha fazla ykaıyorum şu anda ve söylediğiniz ışık ve tümsek sayısı bende yok.
[doublepost=1472985766][/doublepost]
Hidrojen veya lpdi taktırın sonuçların inanılmaz olduğunu göreceksiniz :)

ASUS_Z010D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Bildiğimiz lpgden farklı bir şey mi bu. Değilse pek gazlı taraftarı değilim.

Bir aracda ekonomik kullanim once kisinim tecrubesiyle baslamakta.
Ilk olarak aracin verdigi tepkilere duyarli olmak zorundayiz. Sınırları bilinmeli ona gore hareket edilmeli.
Bosa almak kesinlikle az yaktirmaz ekonomi saglatmaz.
Araci ilk kalkisda daha soft bir gaz tepkisiyle hizlandirmaliyiz xunki araclarin tamami en cok yakit sarfiyatini ilk kalkista saglar. Yesil dalgayi yakalamak ve mumkun oldugunca az sollama yaomak gerekir. Araca ani hareketler yakitini aettiracaktir bunlar kullanimla ilgilidir.
Aracin genel bakimi da ekonomide buyuk etkendir. Aksatilmamali ve orijinal parcalar kullanilmalidir. Yakit sabit yerden alinmali ve kaliteli yag kullanilmalidir. Bu gibi etkenler ekonomiyi ciddi etkiler. Guzergahinizi kisa ama bol isikli bir konum yerine biraz daha uzun ama daha az dur kalk yapacaginiz bir yol olmali.

aracın bakımlarını ıhmal etmeyeceksiniz...
düşük devirde arac kullanmak yakıt sarfiyatını artırır..
gereksiz frenlemeden vazgeçin dicem acemi oldugunuzu sölediniz..süreklı frenlemek artırır.
tamamen kullanıcıyla alakalı bir durum sakin kullanmanızı öneririm..
Düşük devirde araç kullanmak yakıt sarfiyatını nasıl artırıypr açar mısınız. Ne kadar düşük devir nasıl sistem. Mantığı nedir yani

Düşük devirde araç kullanmak yakıt sarfiyatını nasıl artırıypr açar mısınız. Ne kadar düşük devir nasıl sistem. Mantığı nedir yani
2.2 de açan turbo ,2.2 nin altinda surekli kullanilirsa motor omrunu azaltir,dizelse partikul filtresinj doldurur.tıkanan sistem araci zorlar yakit sarfiyatini artirir.tsi tdi gibi araclarda dikkat etmek gerekir.tsi tdi diger motorlara gore hassastir...

2.2 de açan turbo ,2.2 nin altinda surekli kullanilirsa motor omrunu azaltir,dizelse partikul filtresinj doldurur.tıkanan sistem araci zorlar yakit sarfiyatini artirir.tsi tdi gibi araclarda dikkat etmek gerekir.tsi tdi diger motorlara gore hassastir...
Konu motor ömrü değil yakıt tasarrufu. 2010 1.4 tsi leon kullanıcısıyım. Bu arabalarda gaz pedalına basışına göre turba devreye giriyor. 2.2 yi beklemiyor.ayrıca 2.2 den yüksek devirde araç kullanıpta yakıt tasarrufu mantıklı gelmiyo bana.6 ileri araçlar bunlar kullanım önerileri var nette videolar.çok sık aralıklarla vites geçişleri yapılır ki hem az yaksın hem uzun ömürlü olsun

Geri
Üst Alt