Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

V12 nasıl yapılır.

Aslında başka seçenek yok çünkü şöyle düşünün;
elimizde içi bir küre var ve içi boş, sadece 1 tane deliği var, bunu nasıl üretiriz ??
1.aşama, kolay eriyen veya yumuşak bi malzemeden istediğimiz parçayı bikaç parça halinde üretiriz, mesela 2 tane yarım küre..
Daha sonra bunu bi kaba koyarız ve 2 küreyi birleştirip içine koyarız, heryerini kum ile doldururuz.. Kumun içinde bi reçine var ve akıcılığını azaltarak birbirini tutmasını sağlıyor.. Kum kuruduktan sonra sıcaklık uygulayarak yumuşak ve kolay eriyen malzemeden yaptığımız modeli eriterek kumdan dışarı alıyorz. Elde ettiğimiz şey, kumdan bir kalıp oluyor..
Daha sonra erimiş metali modelin çıktığı delikten içeriye döküyorz.. Metal donduktan sonra kum kırılarak içeriden gerçek şekil elde edilmiş oluyor... Kürenin içinde kumler rahatlıkla dökülebiliyor ve içi boşaltılmış oluyor..
Başka türlü bunu üretmek çok zor, içeriye CNC v.b. alet girmez..
Motor bloklarında da ulaşılması imkansız yerler var, örneğin su kanalları...

Aslında tam tersine döküm yöntemi ile sağlam malzeme elde edilmez.. o yüzden son dönemlerce CNC işleme modifiye bloklar yapılmaya başlandı... Aslına bakarsanız Ferrarinin bu videoyu güncel olarak sunması işi bilen kişiler için güzel bi reklam değil...
7 dakika izlenir mi diye başladım..ve bittiğinde bitmese dedim..
neden kumdan kalıp??
içinden çıkarması mı kolay yoksa
dökümün daha sağlam olmasını mı sağlıyor...??

Bunun Antik cagdakı heykel yapımında kullanılan seklıne sirperdü tekniği deniliyor,sanat ıcın yapılan bır uygulamadan gunumuz teknolojısı de faydalanmıs :)

Aslında başka seçenek yok çünkü şöyle düşünün;
elimizde içi bir küre var ve içi boş, sadece 1 tane deliği var, bunu nasıl üretiriz ??
1.aşama, kolay eriyen veya yumuşak bi malzemeden istediğimiz parçayı bikaç parça halinde üretiriz, mesela 2 tane yarım küre..
Daha sonra bunu bi kaba koyarız ve 2 küreyi birleştirip içine koyarız, heryerini kum ile doldururuz.. Kumun içinde bi reçine var ve akıcılığını azaltarak birbirini tutmasını sağlıyor.. Kum kuruduktan sonra sıcaklık uygulayarak yumuşak ve kolay eriyen malzemeden yaptığımız modeli eriterek kumdan dışarı alıyorz. Elde ettiğimiz şey, kumdan bir kalıp oluyor..
Daha sonra erimiş metali modelin çıktığı delikten içeriye döküyorz.. Metal donduktan sonra kum kırılarak içeriden gerçek şekil elde edilmiş oluyor... Kürenin içinde kumler rahatlıkla dökülebiliyor ve içi boşaltılmış oluyor..
Başka türlü bunu üretmek çok zor, içeriye CNC v.b. alet girmez..
Motor bloklarında da ulaşılması imkansız yerler var, örneğin su kanalları...

Aslında tam tersine döküm yöntemi ile sağlam malzeme elde edilmez.. o yüzden son dönemlerce CNC işleme modifiye bloklar yapılmaya başlandı... Aslına bakarsanız Ferrarinin bu videoyu güncel olarak sunması işi bilen kişiler için güzel bi reklam değil...

çok teşekkür ederim..bayağı faydalı oldu..
bunu sadece ferrari mi kullanıyor yoksa diğer motorlar da bylemi yapılıyor..yada diğerlernin sistemleri daha basit olduğundan gerek mi kalmıyor...?

adamlarda para bol tesis bol yapıyorlar, imkan olsa biz de yapardık belki :) hem adı da DEVRİM olurdu :eek::confused::)
belki ferreriye değil ama motor üretimi aşaması adına güzel bi video izlememe vesile olduğu için Engine teşekkürler :)

Temelde, halter de, V12 bloğu da aynı teknik ile üretilir, kum bir döküm tekniğidir, kullanılan kum, maçalar, eriyik tabi ki fark eder, yani Serçe de Ferrari de bir otomobildir demek gibi.

Evet hepsi aynı yöntemle üretiliyor ama sonrasındaki işleme hassasiyeti flan farklıdır :)
çok teşekkür ederim..bayağı faydalı oldu..
bunu sadece ferrari mi kullanıyor yoksa diğer motorlar da bylemi yapılıyor..yada diğerlernin sistemleri daha basit olduğundan gerek mi kalmıyor...?

Ferrari böyle de seat nasıl üretiyor ki merak ettim :D saol engin abi

national geographic'de bir ferrarinin nasıl üretildiğini gösteren belgesel izlemiştim. hayran kalmıştım. adamlar fabrika içinde ki nemi dengede tutmak için küçük bir orman bile yapmışlar. onu bile düşünüyorlar. ama anlamadığım motor bloğunu neden kurşundan döküyorlar çok ağır bir madde dayanıklılık açısından mı daha hafif daha dayanıklı maddeler mutlaka vardır diye düşünüyorum

gel bide bizim ustalara yaptır burda arabanın anasını ağlatırlar :D

Geri
Üst Alt