Trafik cezalarında yeni dönem | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için ANDROİD ve İOS mobil uygulamamız yayına başlamıştır. BURAYA tıklayarak uygulamaya gözatabilirsiniz.

Trafik cezalarında yeni dönem

Konu, 'Yurttan Haberler' kısmında acarred tarafından paylaşıldı.

 1. acarred

  acarred
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  56
  Beğenileri:
  21
  Ödül Puanları:
  8
  Emniyet Genel Müdürlüğü, trafikte "makas atma" olarak da bilinen kısa aralıklarla birçok kez şerit değiştirip vatandaşların can ve mal güvenliğini tehlikeye atan sürücülere, 2 yıla kadar hapis ve bin 400 lira para cezası verilmesini öngören yeni bir düzenleme hazırladı.
  [​IMG]Daha önce alkollü araç kullanma, hız ve emniyet kemeri ihlallerine verilen cezayı arttıran düzenlemeler hazırlayan Emniyet Genel Müdürlüğü, en fazla ölümlü kazaya yol açan ihlallerden biri olan “kısa aralıklarla birçok kez şerit değiştirmenin” cezasını ağırlaştırmak için harekete geçti. Karayolları Trafik Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngören düzenleme, İçişleri Bakanlığınca da uygun bulunursa Meclis’e sevk edilecek.

  2 yıla kadar hapis, bin 400 lira ceza

  Milliyet’in haberine göre; düzenleme yasalaşırsa, Karayolları Trafik Kanunu’nun karayollarında trafiğin akışını düzenleyen 46. maddesi ve ilgili yönetmeliklerde yapılacak değişikliklerle, kurallara aykırı biçimde kısa aralıklarla birçok kez şerit değiştiren sürücülere, bin 400 lira para cezası verilecek. Düzenlemeyle trafikte “makas atarak” ilerleyen sürücüler hakkında ayrıca, vatandaşların can ve mal güvenliğini tehlikeye attıkları gerekçesiyle Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 179. maddesinden işlem yapılacak.

  Trafik güvenliğini tehlikeye atanlara verilecek cezaları belirleyen TCK 179′da “Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşım araçlarını kişilerin hayat, sağlık veya malvarlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare eden kişi, iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” hükmü yer alıyor. Kurallara aykırı biçimde kısa aralıklarla birçok kez şerit değiştirme ihlali de TCK 179 kapsamına alınacak ve sürücüler, bu maddeden yargılanacak.

  İhlal tespit edilecek

  Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Başkanlığınca hazırlanan düzenlemenin ardından polis, trafikte “makas atan” sürücüleri tespit ettiği an, plakaya para cezası yazabilecek.

  Mahkemenin hapis cezası uygulayabilmesi için tek başına şikayet yeterli olmayacak. İhlalin ispatı için çevredeki MOBESE ya da güvenlik kameralarının çektiği görüntüler mahkemeye delil olarak sunulacak. Araçtaki yolcu veya çevredeki vatandaşların telefonla çektiği görüntüler de delil kabul edilecek.

  Ceza 2 yıldan az olduğu için sürücü cezaevine girmeyecek, hükmün açıklaması geri bırakılacak. Ancak 5 yıl içinde aynı suçu tekrar işlerse hapis cezası uygulanacak.

  Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Başkanlığınca hazırlanan düzenlemeyle, trafikte kısa aralıklarla kontrolsüz biçimde şerit değiştiren sürücülerin yol açtığı kazaların azaltılması hedefleniyor.

  http://sozcu.com.tr/2014/gunun-icinden/trafik-cezalarinda-yeni-donem-3-539038/
   
  Bunu beğendi. Leonm@nia bunu beğendi.
 2. kirlisakal

  kirlisakal TEKNİK KOORDİNATÖR

  Mesajlar:
  6.743
  Beğenileri:
  5.677
  Ödül Puanları:
  113
  makasa karşıyım aga.makas atmak bir ailenin yok olmasına sebebiyet verebilir.herkes akıllı yolunda sürsün aracını.aracı ehliyet değil insan sürmektedir
   
  acarred ve Veli Can Le1o FR bunu beğendi.
 3. Mertkan

  Mertkan
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  1.456
  Beğenileri:
  824
  Ödül Puanları:
  113
  Trafik canavarlarinin önüne geçebilir

  Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
   
 4. ofaltindal

  ofaltindal
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  200
  Beğenileri:
  118
  Ödül Puanları:
  43
  uygulanabilirse süper aslında daha dün akşam makas atan bir şe.....siz yüzünden kaza yapacaktım....
   
  Bunu beğendi. kirlisakal bunu beğendi.
 5. yukcell88

  yukcell88
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  1.521
  Beğenileri:
  551
  Ödül Puanları:
  113
  Makas niye atılır?
  Kendi aracının hızını, sağda veya ortada ilerleyen araçtan daha hızlı olduğunu, arkadan gelenin kendisinden yavaş olduğunu düşünen dangozları yavaşlayıp enerji kaybetmeden geçmek için atılır.

  Kabul, biz makasa girmeyelim bundan sonra. Ama siz de sol şeridi açık bırakın!
   
 6. igci_01

  igci_01
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  4.548
  Beğenileri:
  1.617
  Ödül Puanları:
  113
  uygulamada sorunlar çıkcağına eminim
   
 7. kirlisakal

  kirlisakal TEKNİK KOORDİNATÖR

  Mesajlar:
  6.743
  Beğenileri:
  5.677
  Ödül Puanları:
  113
  abicim ben uzun yolda sol seridi işgal eden yavaş giden aracın yanaşıyorum arkasına basıyorum uzunları seri bi şekilde olmadı stebel ferrarı kornası var bende basıyorum kornayı can havlıyle atıyor sağa :D yol boylelikle açılmış oluyor.solda serid değiştirmiyor diye sağından gecmek gereksiz.hiçbir zaman arac sağdan sollanmaz
   
 8. yukcell88

  yukcell88
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  1.521
  Beğenileri:
  551
  Ödül Puanları:
  113
  Metin hocam daha dün yaşadım. Adamın arkasından geliyorum otobanda, selektör üstüne selektör çakıyorum hiç bir tepki yok. Yavaşlıyorum ki otobanda yüksek hızdayız yanından geçmeyeyim diye yine tepki yok. Artık dayanamayıp sağından geçtim beyefendi almış eline telefonu, ne arkadan gelen umrunda ne dünya! Sonra da makas atana şerefsiz derler!
   
 9. kirlisakal

  kirlisakal TEKNİK KOORDİNATÖR

  Mesajlar:
  6.743
  Beğenileri:
  5.677
  Ödül Puanları:
  113
  geçmiş olsun abi.vatandaş plakayı şikayet ederse yol kamerasından ancak bulunur sistem boyle işler.iş vatandaşa düşüyor.yalnız vatandaşın şikayet olması için aracında kamera ve görüntüleri olması gerekir.şimdi mesela sende kamera olsaydı yola bakan kısmında sana makas atan aracın plakası cinsi rengi kabak gibi ortada.şikayet etsen adamı yakarsın :D
   
 10. kirlisakal

  kirlisakal TEKNİK KOORDİNATÖR

  Mesajlar:
  6.743
  Beğenileri:
  5.677
  Ödül Puanları:
  113
  sağlam ii bağıran stebel kornalar var.sırf bunlar için aldım.korna sesi müthiş bas kornayı bak nasıl kaçıyor.seat cordobaların kendi kornası cok düşük kendın zor duyuyon :D
   

Sayfayı Paylaş