Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Skoda SuperB vs Citroen DS5..

650x3x12=23400€
23400x2.96=69.264tl ye geliyor en iyi euro kuruyla düz hesap 70bin tl desek
arabanın kendisi 85000tl desek kasko+sigorta+bakım masrafı ortalama 10bin desek 95000e gelir sattıgında 50bine satsan zarar 45bin
bu kiralama işi nasıl karlı oluyor abi?cidden soruyorum bazen bizde niyetleniyoruz ama hep bu hesaptan çıkamıyoruz.Tek mantıklı gelen aracın bakımını çarpmasını falan takip etmiyorsun birde paranı arabaya demirbaşa bağlanmıyorsun değilmi abi?sen nasıl bir fikir içinde kiralama yaptın?:rolleyes:

Hmm madem kiralık olacak, 2 yıla düşürüp DS5 alırdım ben olsam... Evet Superb'e hastayım ama fransızın tadına da bakmalı derim :) Alın ve canına okuyun 2 yıl boyunca :) Sonra da Superb'e geçersiniz ;) Bu arada, yeni superb çoook daha yakışıklı olmuş... Arkamda gördüm geçen gece, Tiguan zannettim farlarını :)

EDIT: 3. sayfayı okumamıştım :) Hayırlı olsun Gökhan abi, Allah kaza bela vermesin. Lakin kiralama konusunda bizi biraz daha aydınlatırsan seviniirim, olmazsa biz de yapalım şirket üstüne... Tamamını gider gösterdiğini belirtmişsin, yakıtı da gösterebilecek misin?

650x3x12=23400€
23400x2.96=69.264tl ye geliyor en iyi euro kuruyla düz hesap 70bin tl desek
arabanın kendisi 85000tl desek kasko+sigorta+bakım masrafı ortalama 10bin desek 95000e gelir sattıgında 50bine satsan zarar 45bin
bu kiralama işi nasıl karlı oluyor abi?cidden soruyorum bazen bizde niyetleniyoruz ama hep bu hesaptan çıkamıyoruz.Tek mantıklı gelen aracın bakımını çarpmasını falan takip etmiyorsun birde paranı arabaya demirbaşa bağlanmıyorsun değilmi abi?sen nasıl bir fikir içinde kiralama yaptın?:rolleyes:

Arabaya ödediğim tüm faturayı gider olarak düşüyorum,demirbaşımda olduğunda vergiden ancak yakıtını düşersin burda hem yakıt hem arabaya ödediğimi vergiden düşüyorum..Yani o 70 bin lirayı devlete vermiyorum,araca veriyorum ..Oldumu şimdi:)

eğer ds5 2.0 HDI olsaydı uygun alacaktım benim oyum kesinlikle ds5 çok keyif alırsın tek sıkıntısı yarı otomatik gına gelebilirsin belli bir müddet sonra abi

Arabaya ödediğim tüm faturayı gider olarak düşüyorum,demirbaşımda olduğunda vergiden ancak yakıtını düşersin burda hem yakıt hem arabaya ödediğimi vergiden düşüyorum..Yani o 70 bin lirayı devlete vermiyorum,araca veriyorum ..Oldumu şimdi:)

Simdi bizim muhasebeciyi aradimda abi arac aliminda da aracin tum fiyatini 5 yila bolerek vergiden dusebiliyormussun....bide 70 binin veya 100binin senin isletmenden ciktiktan sonra bence onemi yok kime gittiginin sonucta + - hesaplama olayi bence kiralama olayi maddi anlamda kardan cok buyuk firmalarin arac takibini kolaylasriran kaza gibi durumlarda islerin aksamamasi icin yedek arac bulundurmasini gerektirmeyen demirbasa parayi baglamamayi saglatan bisey gibi:)))abi umarim yanlis anlamiyorsundur beni bole ustuste soru soruyorum ama yapmadinizki bir bulusma gelelim yuzyuze konusalim:))

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

[MENTION=631]igci_01[/MENTION]

Mehmet vallahi benim sormak istediklerimi soruyorsun sende Gökhan abiye çoğumuz şirkete alıyor araç bizde 3 tane şirket aracı var ve her ay devlete KDV ödüyoruz Gökhan abinin mantığıyla KDV ödeyeceğimize böyle birşey yapmış olsak bizde kar edermiyiz gibi düşünüyordum kafam biraz aydınlandı ama her yıl yıpranma payı olduğu için dediğin gibi düşüyorsun her yıl. Yinede Gökhan abinin hesap şekli sanki çok mantıklı değil gibi geldi? Gökhan abi yanlış anlama kendimize pay çıkartmak için bende soruyorum her yıl 2 kez araba değiştiren biri olarak bu yöntemi kendimde uygulasak kar/zarar durumunu hesaplamak için soruyorum.

Şimdi her yıl arac değiştirirsen 3 senelik operasyonel degil aylık kirala:)

Ayrıca arac sana her ay faturalanıyor,5 senelik bölünme bazında bir durum yok,ben her ay ciddi miktarda vergi ödediğimden dolayı aracın atıyorum 2 000 liralık Celikmotor tarafından tam faturalı bir şekilde verginden indiriyorsun..

Mehmet muhasebecine sor bakalım aylık olarak beklediginizden fazla KDV cıktıgında hangi kalemlerin faturalarını alıp düşebilir:)

Ayrıca şirketime ait 8-9 araca da baglayacağım aşağı yukarı 300 bin lirayı işime yatırıp banka ile muhatap olmuyorum,faiz ödemiyorum bu şekilde bak..300 bin liralık ek kaynağında kar olarak üstüne ekleyerek bana geri dönüşü var tabi..

Bu olay sadece vergi düşümü vs degil..ek kaynak yaratmak,araclara harcayacağın 300 bin gibi rakamı işine ayırmakla alakalı..

Yani biraz sektörden sektörede değişebilir bu operasyonel kiralama.

Abi ds5 in dişi seni yakar içi beni yakar

ama süperb on numara tavsiyem odur

Geri
Üst Alt