Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

şifreli bijon anahtarını kaybettim !!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
ooooo sıkıntı çok büyük çooook :D erkan abiyle istanbuldan aldığım sarı leonun bijon kilidi araçtan çıkmadı. lastikleride eskiydi dedim lastik değiştireyim. gittim lastikçiye e bijon kilidi yok napıcaz. kilitli bijonlara demir kaynaklayıp tek tek açacaklarını bunuda tornacının yapacağını söyledi yalnız jantında yanıklar oluşacak dedi. yaptırırmıyım yaptırmadım. yığınlada para istediler. bi kaç lastikçi daha gezdim hepsinden aynı sonucu aldım. doğuşu aradım şase nuımarasıyla getirirler dediler. doğuşta ne alakaysa böyle bi uygulama yok artık getirtmiyoruz dedi. we yaklaşık 100 farklı çeşit kilit olduğunu bu yüzden başka bi araçla uymayacağınıda söyledi. sonra Mehmet (igci_01) doğuştaki tanıdıklarına götürdü aracı we emin ol 5 dakkada söktüler. zaten toplamda 25 farklı bijon kilidi warmış ellerindede hepsinin yedeği bulunuyormuş. bijonları söktüm en uzağa fırlattım attım:D yerinede saolsun erkan abi (erkani) kendi aracındaki orijinal şifreli bijonları yolladı. serwiste tanıdığın warsa bu şekilde açtıracaksın başka çaren yok sanırım..

servisle görüştüm aracın gelmesi gerekiyor diyor.dedğin gibi 25 farklı kilit varmış hangisi uyarsa onunla açarız dedi de servis te yakın değil ki :( bikaç leon var burda onları bulup denesekmi kilitleri diye düşünüyorum.düşük ihtimal ama belki uyar.yoksa da mecburen tornacı yolu görünüyor :(

serviste yedekleri var ise kaynak işine girme jantlarıda boyatman gerekebilir eğer tornacın itinalı biri olmaz ise. 200 km çokta fazla değil zaten tornacıya vereceğin para ve jantların gördüğü zararı gidermek için harçayacağın partaya servise gidip gelirsin.

sağol abi.azönce servisle görüştüm araç olmadan bijon anahtarını veremiyorlar.en yakın servis 200 km civarı bana.mecburen tornacıya gideceğim.kaynak işleminde nelere dikkat edilmesi gerekir abi nette araştırdım da biraz aracın beyni yanabilir falan yazılmış doğruluk payı nedir.başımıza iş almayalım sonra.

Yuhhh Araç beyni nasıl yanıyomuş yahu basit bi kaynakla bende bunu anlamadım..:eek:

Yuhhh Araç beyni nasıl yanıyomuş yahu basit bi kaynakla bende bunu anlamadım..:eek:

esp abs sensörleri vasıtasıyla oluyormuş.kaynak yapılırken bijonlar yoluyla sensörlere yüksek akım ulaşabilirmiş.bunu yaşayıp milyarlarca masrafla karşılaşan olmuş falan filan :eek:

şifreli bijonları aldığınız yer servismi? eniyi ordan yardım almak alındığı yerden bence!

arkadaşım benim önceki aracımda aynı sorun vardı (2005 model focus) çok araştırdım aynı kaynak işleri servisten şifre istenmesi gibi durumları çok söylediler ama en son sanayide gezinirken ustanın biri çözümü buldu şifreli somuna geniş uçlu tornavida ile kenarından çapraz olarak çentik açıp somunu açılma yönünde çekiçle tornavidaya vurarak döndere döndere açtı o somunları attık şifresiz somun taktık fiyat ne verirsen ver el emeği zaman 5 dk dert=0
konuyu tam olarak anlatamamış olabilirim burada numaram 533 7222235 telefondan ulaşabilirsin daha ayrıntılı anlatabilirim

Ya hocam geçmiş olsun, çok üzüldüm inan. Bence kaynaklatıp, söktürme işine hiç girme, dediğin gibi sıkıntı yaratabilir. cantınında boyası gidermiş, hiç değmez bence. sana en yakın servisi ara, sor, kesin halledebileceklerini söylerlerse, 200 km yi göze al git. Mystories(serkan) nickli arakadaşın yöntemide uygulanabilir. yanlız somun çok sıkıysa, tornavidaya vurmakda çözüm olmaz sanırım. somunun başını sıyırabilirsin, o daha büyük sıkıntı olur kanımca... Allah yardımcın olsun. yapabileceğimiz birşey olursa haber et.

arkadaşım benim önceki aracımda aynı sorun vardı (2005 model focus) çok araştırdım aynı kaynak işleri servisten şifre istenmesi gibi durumları çok söylediler ama en son sanayide gezinirken ustanın biri çözümü buldu şifreli somuna geniş uçlu tornavida ile kenarından çapraz olarak çentik açıp somunu açılma yönünde çekiçle tornavidaya vurarak döndere döndere açtı o somunları attık şifresiz somun taktık fiyat ne verirsen ver el emeği zaman 5 dk dert=0
konuyu tam olarak anlatamamış olabilirim burada numaram 533 7222235 telefondan ulaşabilirsin daha ayrıntılı anlatabilirim

Ya hocam geçmiş olsun, çok üzüldüm inan. Bence kaynaklatıp, söktürme işine hiç girme, dediğin gibi sıkıntı yaratabilir. cantınında boyası gidermiş, hiç değmez bence. sana en yakın servisi ara, sor, kesin halledebileceklerini söylerlerse, 200 km yi göze al git. Mystories(serkan) nickli arakadaşın yöntemide uygulanabilir. yanlız somun çok sıkıysa, tornavidaya vurmakda çözüm olmaz sanırım. somunun başını sıyırabilirsin, o daha büyük sıkıntı olur kanımca... Allah yardımcın olsun. yapabileceğimiz birşey olursa haber et.

serkan ve habil hocam çok sağolun tüm günümü aldı ama sonunda hallettim.tüm aksilikler üst üste geldi ama sonunda çözüldü.izlediğim yolu anlatayım..

konunun ilk mesajında olayın girişi var.malum çözüm için sizlerin fikirlerini aldım ve çözümü bugüne bırakmıştım.niyetim tornacı kaynaksız halledemem deseydi ankaraya servise gitmekti.sağolsun kadir kardeşim ( [MENTION=17541]RedLine[/MENTION] ) yardımcı olurum demişti.sabah tornacıya gitmek için yola çıktım 3-4 km gitmeden baktım sağ ön lastik te patlamış.haydaa dün sağ arka bugün sağ ön.ikisindende çivi çıktı.acaba bilerek mi yapıldı diye düşündüm ama olan oldu.lastiğin biri stepne biri patlak şifreli bijon kayıp.tüm terslikler üst üste.Allahtan lastikçi çok yakındı hemen çektim malum şifre olmadığı için sökemedi fitil attı lastiğe.ardından sanayiye gittim zor ihtimaldi ama yinede tüm olabileceğini düşündüğüm lastikçi ,servis hepsini gezdim ama uyan bi anahtar bulamadım.bu arama 2-3 saatimi aldı.son olarak tornacıya gittim kaynak işine hiç bulaşmadan çözmek istediğimi anlattım.stepnenin bijonları dışarda kaldığı için bikaç çekiç darbesi ve boru anahtarı ile şifreli olanını söktürdüm.tornacı bunu ölçtü biçti ve 2-3 saat sonunda bijona uygun bi şifre yaptı tezgahında.sonra lastikçiye gittim 17 janta geçmeyi düşündüğüm için sıfır 16 yerine 2 adet çıkma lastik taktırdım.tabı olayın stresi sıkıntısı çok oldu.kimsenin başına gelmez inşallah..

Bununla geçmiş olsun kardeşim. nazardan başka bişey demiyorum ben. dikkatli ol aman....

Cok gecmis olsun halletmissinya onemli olan o. İnsallah kimsenin basina gelmez sıkıntılı bi durum. Aerolardan sonra nazara geldin sen :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt