Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

S&S ve ESP Hakkında

tarikturan34

Kayıtlı Üye
merhaba arkadaşlar start&stop'un motora zarar verdiği söyleniyor kapalımı gezmeliyim yoksa yakıt tasarrufu için açıkmı bırakmalıyım

Benim aklımdan geçen sadece kırmızı ışıklarda aracı start&stop'a almak normal yolda kapalı olarak devam etmek bu motora zarar verirmi?

ESP HAKKINDA
Aracımda gizli özellik açık ESPEtkin,Kapalı ve ESP Sport özelliği var hangi modda gezmeliyim ve kısaca esp ne işe yarar? teşekkür ederim

Start stop bu hayatta istanbul trafiğinde bence en gereksiz gördüğüm özellik uzun yolda kullanılmasında sorun yok ama kısa mesafe için kapalı konumda kullanmanız özellikle akü ve şarj motoru için + puandır.
Şimdi mühendisler bunu göz önünde bulundurmuştur falan diyen olabilir ama benim gibi 7 km mesafeyi 45 dk da gidebilecekleri aklına gelmemiştir:)
2. Soru ESP.
Aracınız ne marka bilmiyorum ama esp genel özellik olarak elektronik stabilite programıdır. Yani virajda ya da ani direksiyon tepkimelerinde kayan tekere fren yaparak diğer tekere güç verip aracın dengesini tutmaya etkendir.
ESP tamamen devrede iken (ki sürekli önerilen ayar budur) en güvenli sürüşü sağlarsınız.
ESP tamamen kapalıyken bu yukarıda bahsettiğim özellikler devre dışı kalır.

ESP SPORT MODE demişsiniz bunu SEAT da ilk defa duydum ama BMW aracımdan biliyorum mantık olarak aynıdır bu da belirli bir kaymaya kadar izin vererek sportif sürüş sağlar yani tamamen aktif yerine yarım aktif gibi düşünün.

Ben start&stop sistemini çok aşırı trafik olursa kapatıyorum sadece onun haricinde sürekli açık. Araç stop ettikten sonra en az 7-8 saniye durmalı ki araç tekrar çalışırken yaktığı benzini amorti etsin bu yüzden debriyajdan ayağınızı bile kaldırmaya izin vermeyen trafik varsa kapalı tutun gitsin ama şehir içinde güzel güzel dolaşırken kırmızı ışıklarda boşa benzin yakmanın da anlamı yok motora da zarar vermez. Bir araç hatalı üretilmişse hangi sistemi kullanırsa kullansın zaten o araç belirli bir süreden sonra ölmeye mahkum olur siz bakımlarınızı zamanında ve eksiksiz yaptırın aracınız da sizi üzmez.
ESP yi de günlük kullanımda güvenlik açısından sürekli açık tutun bununla ilgili malum video sitelerinde (reklam olur mu bilemedim) birçok test videosu var izleyip nasıl bir çalışma mantığı olduğunu kendiniz görün bence.

2 sene sonra 700 tl akü parası verdim.. keşke benzin yaksaydı..

2 sene sonra 700 tl akü parası verdim.. keşke benzin yaksaydı..
Akü dediğiniz şeyin de ömrü 3 yıl zaten sizin güzergahınız fazla sıkışıkmış. Dediğim gibi aşırı bir trafik varsa ben de kapatıyorum daha stop ederken tekrar yürüyüp devam ettiğimiz oluyor o tür durumlar külliyen zarar.

Akü dediğiniz şeyin de ömrü 3 yıl zaten sizin güzergahınız fazla sıkışıkmış. Dediğim gibi aşırı bir trafik varsa ben de kapatıyorum daha stop ederken tekrar yürüyüp devam ettiğimiz oluyor o tür durumlar külliyen zarar.
Valla bana sorulursa gereksiz. Şehir içinde. Akü de 6 sene kullandığım aküler oldu.
Tabii sonuçta trafik kısmında hemfikiriz.

Geri
Üst Alt