Kaskoda şartlar değişti, hasar piyasa değerinden ödenecek | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için ANDROİD ve İOS mobil uygulamamız yayına başlamıştır. BURAYA tıklayarak uygulamaya gözatabilirsiniz.

Kaskoda şartlar değişti, hasar piyasa değerinden ödenecek

Konu, 'Sigorta & Kasko' kısmında SeFfAh tarafından paylaşıldı.

 1. SeFfAh

  SeFfAh
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  578
  Beğenileri:
  172
  Ödül Puanları:
  43
  [h=2]Kasko sigortasında geçen hafta sessiz sedasız iki önemli değişiklik yapıldı. Buna göre artık araç pert olduğunda araç sahipleri poliçede yazan sigorta değerini değil, piyasa değerini alacak. İkinci konu da araç tamirleri ile ilgili. Araç sahipleri artık poliçeye bağlı olarak her servise gidemeyebilecek. Hürriyet Gazetesi sigorta yazarı Noyan Doğan bu iki önemli gelişmeyi yazdı.[/h]


  [​IMG]

  Bir süredir kaskoda, sigorta şirketleri ile tüketici arasında ciddi sorunlar yaşanıyor. Kasko sigortasına yönelik şikayetler, iki nedenden kaynaklanıyor.
  Bir: Sigortalılar, hasar durumunda poliçede yazan sigorta değerini alamamaktan yakınıyor. Konuyu açayım. Kasko sigortası yapılırken poliçeye, aracın sigorta değeri yazılır. Prim de bu değer üzerinden hesaplanır.
  Hal böyle olunca da araç, çalındığında ya da ağır hasara uğradığında yani, pert olduğunda; vatandaş, poliçede yazan sigorta değerini almayı bekliyor. Şirketler ise aracın piyasa değerini ödüyor. Eski model araçlarda aradaki fark 2-3 bin lira olmasına karşın, yeni modellerde bu fark, 8-10 bin liralara kadar çıkıyor. Şirketlerin yaptığı doğrudur, yanlıştır... O, ayrı tartışma konusu... Ama durum bu. Sigortalılar da işte bu uygulamada şikayetçi.
  İkinci şikayet konusu ise, kaskolu araçların onarımında; sigorta şirketlerinin orijinal parça yerine, yan sanayi parça kullandırtmaları. Bu iki konu yüzünden de tüketicilerin sigorta şirketleri ile sigorta şirketlerinin de tamirhaneler ve otomotiv şirketleri ile tamirhanelerin de eksperlerle arası açık. Anlayacağınız ortada ciddi kriz yaşanıyor.
  PİYASA DEĞERİ NASIL BELİRLENECEK?
  Hazine Müsteşarlığı ise geçtiğimiz hafta bir yönetmelik yayınlayarak, kasko sigortasının şartlarını baştan sona değiştirdi. Yönetmelik uzun. O nedenle şikayet edilen konulardaki değişikliklere değineceğim. Hemen belirteyim, yeni uygulama 1 Nisan 2013’de başlayacak.
  Hem ikinci el hem de sıfır araçların kasko sigortasında artık poliçeye, sigorta değeri yazılmayacak. Aracın piyasadaki rayiç bedeli esas alınacak, prim de buna göre belirlenecek. Araç çalınır ya da pert olursa; sigorta şirketi, aracın o günkü piyasa rayiç bedelini sigortalıya ödeyecek. Ancak, sigorta şirketi, aracın piyasa rayiç bedelini nereden tespit ettiğini poliçede yazacak. Bu, bir internet sitesi olabileceği gibi; oto pazarı, başka bir kurum ya da kuruluş da olabilir. Poliçe düzenlenirken rayiç bedel nereden belirlendiyse; hasar da yine oranın, o günkü, piyasa bedeli üzerinden ödenecek.
  Daha açık şöyle anlatayım... İkinci el bir araç aldınız ve kasko yaptıracaksınız. Diyelim ki, sigorta şirketi de piyasa rayiç bedelini belirlemede, oto alım-satımı yapılan internet sitelerinden birini referans alıyor. Şirket, internet sitesine bakarak, aracınızın piyasa bedelini tespit edecek, primi ona göre belirleyecek. Poliçeye de referans olarak internet sitesini yazacak. Aracınız pert olursa. Sigorta şirketi yine o internet sitesinde, aracınızın hasar günündeki piyasa değerini tespit edip, onu size ödeyecek. Ne fazlası ne eksiği.
  Eğer, poliçede rayiç bedel belirlemede referans alınan kurum ya da kuruluş yazmıyorsa, o zaman Türkiye Sigorta Birliği’nin yayınlandığı rayiç bedel listesine göre hasar ödenecek.
  SİGORTA DEĞERİ YAZILMAYACAK
  Peki, sıfır araçlarda ne olacak? Sıfır araçlarda ilk yıl zaten sorun yaşanmıyor. Faturada yazan bedel neyse, sigorta değeri olarak hesaplanıyor, prim de ona göre belirleniyor. Kaldı ki, sıfır araçlarda ilk yıl olası bir hasarda sigorta değerinin tamamı ödeniyor. Yeni uygulamayla artık sıfır araçların kaskosunda da sigorta değeri yazmayacak. Birinci yıldan sonra sigorta yenilemesinde araç, ikinci el statüsüne geçtiğinden, hangi kurum veya kuruluş referans alınıyorsa, oranın piyasa rayiç bedeli hasar olarak ödenecek.
  Diyeceksiniz ki, ‘Araç alım-satımının yapıldığı internet siteleri ya da oto pazarlarında fiyatlarlar farklılık gösteriyor. Hangi fiyata göre hasar ödenecek? Bu konuda karmaşa yaşanmayacak mı?’. Artık o tarafını bilemem. Yönetmelik böyle. Ama bana göre, sigortalı ile sigorta şirketi arasında bu konuda ciddi karmaşa yaşanacak.
  YEDEK PARÇA KRİZİ ÇÖZÜLDÜ
  Gelelim, yedek parça konusuna... 1 Nisan’dan itibaren düzenlenecek kasko poliçelerinde sigorta şirketleri, aracın onarımının şirket tarafından belirlenecek servislerde mi, yoksa sigortalının istediği serviste mi yapılacağını açıkça yazacak. Aynı şekilde onarım sırasında orijinal yedek parça mı, yoksa eşdeğer parça mı kullanılacağı da poliçe düzenlenirken belirtilecek. Eğer ki, aracın onarımının nerede yapılacağı ve hangi yedek parçanın kullanılacağı sigorta şirketi tarafından poliçede belirtilmezse... Hasar sonrasında araç sigortalının istediği serviste onarım görecek ve yine sigortalının istediği parça kullanılacak.
  Şunu da belirteyim: Yedek parça konusundaki şikayetler sadece kasko sigortasından değil, ağırlıklı trafik sigortasından kaynaklanıyor. 1 Nisan’da başlayacak uygulama iste kasko sigortasına yönelik. Anlayacağınız, trafik sigortasında şikayetler devem edecek.
  Yeni uygulama özetle böyle. Umarım, Hazine’nin kasko sigortasında getirdiği yeni uygulama sigortalı ile sigorta şirketi arasındaki süregelen uyuşmazlıkları bir ölçüde bitirir.

  kaynak : Kaskoda şartlar değişti, hasar piyasa değerinden ödenecek - Hürriyet EKONOMİ
   
  ONUR AKÇA ve Çöllü bunu beğendi.
 2. Çöllü

  Çöllü FORUMDAN UZAKLAŞTIRILDI

  Mesajlar:
  4.794
  Beğenileri:
  3.972
  Ödül Puanları:
  113
  Paylaşım İçin teşekkürler.. fakat Bu yeni maddelerle Sorunlar Çözülmez krize Dönüşür Bence :confused:
   
  Bunu beğendi. ONUR AKÇA bunu beğendi.
 3. arthur

  arthur
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  4.363
  Beğenileri:
  1.746
  Ödül Puanları:
  113
  bazıları kötü bazıları iyi heralde ona bile karar varemedim yani
   
 4. SeFfAh

  SeFfAh
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  578
  Beğenileri:
  172
  Ödül Puanları:
  43
  iyi ve kötü yanlarıda var tabiki , fiyatlarda arttı sonuçda hayırlısı olsun ne diyelim : )
   
 5. ONUR AKÇA

  ONUR AKÇA
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  572
  Beğenileri:
  364
  Ödül Puanları:
  63
  Bir 2. El oto ilan sitesine baz alinarak maddeside nedir ole :) herkez yuksek soler ozaman
   
 6. REİS38

  REİS38
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  6.331
  Beğenileri:
  1.469
  Ödül Puanları:
  113
  Paylaşım için teşekkürler, hayırlısı olsun bakalım artı ve eksileri zamanla göreceğiz
   
 7. hakan_yucel

  hakan_yucel
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  68
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  8
  asıl önemli olan bu değişiklikten sonra öncesine göre karlımı zararlımı olcaz
   
 8. #ismail

  #ismail
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  6.113
  Beğenileri:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113
  ilk yıllarda zor olacak ama insanlar alışınca ben daha güzel olacağını düşünüyorum
   
 9. tugra kazım

  tugra kazım
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  5.105
  Beğenileri:
  2.210
  Ödül Puanları:
  113
  baya sorun yaşanır bu sistem oturana kadar
   
 10. mgencay

  mgencay
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  1.367
  Beğenileri:
  462
  Ödül Puanları:
  83
  E ben Cuma günü yeniledim. Değişiklikler bana yansıyacak mı, fark ödenip?
   

Sayfayı Paylaş