Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

İlk Bakım ve lastik basınç sensörü hakkında yardım

saint32

Kayıtlı Üye
Öncelikle herkesin geçmiş kurban bayramı mübarek olsun. Benim bi kaç sorum vardı. 26.10.2016 da 1.2 tsi led farlı leon aldım. Bu günlerde yağ değişimine kalan süre şu kadardır diye bir uyarı çıkıyor ama kalan süre benim aracı aldığım tarihten 20-25 gün kadar önce doluyor. Araç şuanda 12000 km'de. Ben şimdi bu arabayı ekranda yazan tarihten önce mi götürmek zorundayım garanti için yoksa benim aracı aldığım zamanın senesi dolarken götürsem ne olur.
Başka bir konu ise bizim araçlarda lastik basınç sensörü yok ama abs,esp filan bi şekilde ölçüyor. Bu ölçme sırasında bir tekerin hava basıncında farklılık görür ise diyelim sağ ön teker diye bir uyarı çıkıyor mu yoksa lastik basınçlarını kontrol edin diye genel bir yazı ile mi karşılaşıyoruz(5 inç ekran var). Son olarak ben ıspartadayım servis için nereyi önerirsiniz yakın çevrede denizli, antalya ve afyon olması lazım.
Teşekkürler

2 yıldır kullanıyorum ben bı kere bıle basınc sensörüyle iligli bi uyarı gelmedı ve sureklı lastıkler ınıyor süreklide ayarlıyorum :D

Bende de leon 1.2 tsi var geçen sene aldım. 1 yılda sadece bir defa basınç uyarısı verdi.Sağ ön lastik hava basıncı diye uyarıyor.Hangi lastik olduğunu görüyorsun. Bakım konusunda da yol bilgisayarında kaç gün yazıyorsa ona göre git.

Garanti için 15000 veya 1 yıl sonra servis bakımına gidiliyor. 15000 bini çok geçirmemek şartıyla 1.ci yılı bir kaç ay geçirebilirsin sorun yapmıyorlar. Servise arayıp sormuştum bende ordan biliyorum durumun müsaitse götür uzatma derim :) basınç sensörü hangi lastikte sorun varsa onu söylüyor

Aracın garantisi sizin için önemliyse 15bin/yılda bir hangisi önce dolarsa o zaman gitmek Zorundasiniz. Araca bu sure aşımında yada km geçtiğinde bir sorun çıkarsa firma da size sorun çıkarabilir. Tabi bunlar ihtimaller içerisinde. Bu size kalmış birşey.
Aracında basınç sensoru olanlarda ekranda lastik basınç değerlerini gorursunuz. Diğer türlü yoktur diye biliyorum. Lastiği indirin öyle bir bakın. Uyarı verecek mi diye

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

@saint32 bu konu üzerindeki çalışmalarımı tamamlamış olup 2 tip sistemin varlığını öğrenmiş oldum. Öncelikle sorduğun soru için teşekkür ederim bizleri de araştırmaya itti. Eski modelde her sibop arkasına basınç sensörü eklenerek 4 tekere de ayrı ayrı kontrol sağlanabiliyordu ancak bakmışlar ki bu durumun maaliyeti yüksek daha uygun bir format bulup bunu en lüks arabalarda kullanalım demişler. Bu düşüncenin getirmiş olduğu çözümse basit bir fizik probleminin çözümünde bulunmuş. Havaları aynı olan tekerler ile havası farklı olan tekerlerin tur sayıları zamana bağlı olarak farklılık gösterecektir demişler. ABS beyni üzerinden tekerlerin dönme verilerini alıp sistemde değerlendiren bir yazılım yapmışlar. Sayısal verilerin değerlendirilmesi sonucu devri farklı olan bir tekere rastlandığında sistem otomatik olarak Lastik basınç sensörü arıza ışığını yakıyor. (TPMS - Tyre Pressure Monitoring System )

Özet olarak: ABS sistemi ile çalışan uyarı ikaz modelinde aracın durduğu yerde havası inerse uyarı vermesi mümkün değildir. Siz siz olun her sabah arabanızın etrafında bir tur dönerek görsel kontrolünüzü yapın. Boyanız tam, tekerleriniz şişik olsun.

Standart Sibop:
1532341864907.png

Lastik basın sensörülü sibop:
1532341978831.png

Saygılarımla
@atecateam

Geri
Üst Alt