Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Hız sabitleyici manuel vites (bir merak)

Ya kardeşlerim bu ne menem bişeyki Debriyajla devreden çıkıyor. Nasıl peki hızını bulacak
debriyaja neden basıyon vites değiştirirken hız sabitleyici hızını nasıl artaracak....sureklı ayağın gazda basılı durmasın dıye sabıt vitesde sabit hızla gidilsin dıye var cruıse kontrol...sollamalarda gaza yuklenıp gectiğin zaman bozulmadan aynı değerden devam edebilirsin hepsi bu :)

debriyaja neden basıyon vites değiştirirken hız sabitleyici hızını nasıl artaracak....sureklı ayağın gazda basılı durmasın dıye sabıt vitesde sabit hızla gidilsin dıye var cruıse kontrol...sollamalarda gaza yuklenıp gectiğin zaman bozulmadan aynı değerden devam edebilirsin hepsi bu :)
Mesajın açıklayıcı değil güzel kardeşim hem öyle bir anlatıyorsun ki ben sanki ilk defa CC kullanıyorum. Benim laguna accord passat ve e60 bmw araçlarımda hepsinde vardı hepsi de otomatikti fakat ben sevmediğim için çok çok az kullandım. Burada çok basit bir soru sordum ordan çıkıp buradan girmeye gerek yoktu. Soru o kadar basit ki "hız sabitleyici devrede iken ve basılı tutup (bunlarda dijital gösterge yok) misal 120 ye ayarladıysam cc yi manuel vites olduğu için vitesi de kendimiz atacağız değil mi" diye sormuştum. Hem bir soru hem de bana bu durum ilginç aynı zamanda hoş gelmemişti. Vitesi manuel yani biz attıktan sonra bir cazibesi yok. Ok. İnşallah anlatabilmişimdir. Sanki kullanacağım. Hiç!!

Mesajın açıklayıcı değil güzel kardeşim hem öyle bir anlatıyorsun ki ben sanki ilk defa CC kullanıyorum. Benim laguna accord passat ve e60 bmw araçlarımda hepsinde vardı hepsi de otomatikti fakat ben sevmediğim için çok çok az kullandım. Burada çok basit bir soru sordum ordan çıkıp buradan girmeye gerek yoktu. Soru o kadar basit ki "hız sabitleyici devrede iken ve basılı tutup (bunlarda dijital gösterge yok) misal 120 ye ayarladıysam cc yi manuel vites olduğu için vitesi de kendimiz atacağız değil mi" diye sormuştum. Hem bir soru hem de bana bu durum ilginç aynı zamanda hoş gelmemişti. Vitesi manuel yani biz attıktan sonra bir cazibesi yok. Ok. İnşallah anlatabilmişimdir. Sanki kullanacağım. Hiç!!
o bindiğin araclardaki cruıse control farklı sisteme sahip olabilir..ama bizdeki araclarda durum bu...bende cok denedim cruısedeyken vites değiştirebilirsin ama devreden cıkıyor gördüğüm bu ...farklı el gazıyla bişiler oluyor mu hiç denemedim uzun yolda mutlaka deneyeceğim :) ayrıca vites kendiliğinden gecmez mecbur bizim atmamız lazım..basılı tutup vites değiştirmek olmaz sanırım test ederim bende merak ettim şimdi... :)

o bindiğin araclardaki cruıse control farklı sisteme sahip olabilir..ama bizdeki araclarda durum bu...bende cok denedim cruısedeyken vites değiştirebilirsin ama devreden cıkıyor gördüğüm bu ...farklı el gazıyla bişiler oluyor mu hiç denemedim uzun yolda mutlaka deneyeceğim :) ayrıca vites kendiliğinden gecmez mecbur bizim atmamız lazım..basılı tutup vites değiştirmek olmaz sanırım test ederim bende merak ettim şimdi... :)
Kardeşim oh be şimdi anlaşıldım. Deneme sonuçlarını bekliyoruz. İyi bayramlar

Arkadaşım hız sabitleyicinin amacı sabit bir hızda gitmek değilmi yoksa benmi yanlış biliyorum manuel vitesli araçlarda hızlanma için vites değiştirmen gerekli zaten belirli bir hıza geldiğinde yada istediğin hıza geldiğin de cc yi açıp hızı sabitlersin şimdi benim anlamadığım olay istediğin hıza aracı getirdin araç zaten kendi devrini filan herşeyi o hıza göre ayarlıyor senin bişe yapmana gerek yok neden vites değiştirecen onu anlayamadım hani rampada çekmez filan demek istiyorsan en azından benim aracımda öyle bir sorun yok düz yoldada rampada da kendisi ayarlıyor herşeyi sana sadece direksiyonu tutmak kalıyor. Otomatik vites araçlarda nasıl bilmem hiç kullanmadım ama mantık onlarda da aynı olması gerekli belirli bir hıza geldikten sonra cc açarsın istediğin hızda gidersin.

Peki digelim ki fren yapicaz fren yaptiktan sonra gaza basmadan hizi tekrar eski haline donermi 2004 seat cordoba 1.4 tdi ?

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Peki digelim ki fren yapicaz fren yaptiktan sonra gaza basmadan hizi tekrar eski haline donermi 2004 seat cordoba 1.4 tdi ?

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hız sabitleyiciyi debriyaj ve fren halinde devreden çıkması durumda son sabitlenen hızı hafızasında tutuyor. uygun viteste sabitleme değilde el gazı + tuşuna bastığınızda son sabitlediğiniz hıza geliyor. :)

ayrıca, hız sabitleyicinin adı, adı üstünde hızı sabitlemek, hızı arttırıp azaltmak değil :) ha ışıklar olmasa vites harici gaz fren kullanmayacam ayrı mesele.

şehir içi çok uygun değil kullanıma, ancak eds ve tedeslerde ( ortalama hız radarı uygulaması ) inanılmaz işe yarıyor.

hız sabitleyicinin asıl amacı şehirlerarası yani uzun yol içindir. büyük bir konfordur ayrı mesele.

cruise kontrolün türkçe karşılığı hız kontrol düzenidir; yani aslında rampalarda ( aşağı/yukarı ) sabitlediğiniz hızda kalması gibi.

selamlar.

Geri
Üst Alt