Hava Yastiklari | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye

Üyelerimizin Albüm Fotoğrafları

 1. Ataşehir
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için ANDROİD ve İOS mobil uygulamamız yayına başlamıştır. BURAYA tıklayarak uygulamaya gözatabilirsiniz.

Hava Yastiklari

Konu, 'Teknik Destek' kısmında kfy tarafından paylaşıldı.

 1. kfy

  kfy
  Administrator

  12.672
  5.314
  113
  Hava yastıkları 80'li yılların başında ortaya çıktıklarından beri binlerce hayatı kurtarmışlardır. Aslında hava yastıkları İkinci Dünya Savaşı sırasında uçakların yere çakılmalarında bir önlem olarak tasarlanmış ve ilk patent o zamanlarda alınmıştı. Hava yastıklarının arabalara uygulanmasında birçok problemle karşılaşıldı.

  Basınçlı havanın araba içinde muhafazası, süratle şişmenin sağlanması, ani şişme sırasında yastığın patlamasının veya kişiye zarar vermesinin önlenmesi vs... Hava yastığında üç ana parça vardır. Birincisi yastığın kendisi ki, ince naylon iplikten yapılmış ve konsolda bir silindir üzerine sarılmıştır.

  Aslında sürücü tarafındaki hava yastığı diğerlerinden farklıdır. Diğerleri tipik bir silindir şeklinde iken sürücü tarafındaki direksiyonun ortasına uyacak şekildedir. İkinci olarak yastığa ne zaman şişeceğini bildiren, arabanın ön tarafında bir sensör vardır. Bir tuğla duvara yaklaşık saatte 15 - 25 kilometre süratle çarpıldığında oluşacak kuvvet karşısında sinyal verecek şekilde ayarlanmıştır.

  Son olarak da şişirme sistemi vardır. Hava yastıkları sıkıştırılmış veya basınç altındaki havanın veya bir gazın salıverilmesiyle şişmezler. Bir kimyasal reaksiyonun sonucunda şişerler. Bu kimyasal reaksiyonun ana maddesi 'sodyum azide'dir, yani NaN3. Normal şartlarda durağan olan bu molekül ısıtılınca anında ayrışır ve ortaya nitrojen gazı çıkar. Çok az miktarından, yani 130 gramından 67 litre nitrojen çıkabilir.

  Ancak bu ayrışmadan ortaya bir de sodyum (Na) çıkar ki, çok reaktiftir. Su ile birleşince vücuda bilhassa gözlere, buruna ve ağza ağır tahribat verebilir. Bu tehlikeyi önlemek için hava yastığı üreticileri kimyasal reaksiyonda sodyum ile birleşebilecek bir gaz daha kullanıyorlar ki, bu da potasyum nitrattır (KNO3). Bu reaksiyondan da yine ortaya nitrojen çıkar.

  Arabanın önündeki sensör belli bir seviyenin üstündeki çarpmada, NaNS'ün bulunduğu tüpe bir elektrik sinyali gönderir. Burada çok küçük bir spark oluşur ve bunun yarattığı ısıdan da NaN3 çözülür, açığa çıkan nitrojen hava yastığına dolarak şişirir. Burada ilginç olan sensörün çarpmayı algılaması ile yastığın şişmesi arasında geçen zamandır.

  Sadece 30 milisaniye yani 0.030 saniye. Bir saniye sonra yastık üzerindeki özel delikler vasıtası ile kendi kendine söner ve kazazedeye devamlı baskı yapılmasına mani olur.

  cesitli yerlerden alinti yapilmistir bilginize.
   
 2. GKN

  GKN SCW Üyesi

  633
  27
  18
  bilgiler için çok saol abi. ben 2 sene önce kaza yaptığımda hava yastığı açıldığı sırada yakıcı bir gaz çıkmıştı. resmen sıcaklığı hissetmiştim. allah kimsenin başına böyle bir durum getirmesin.
   
 3. ZGR

  ZGR SCW Üyesi

  14.936
  524
  113
  teşekkürler abim
   
 4. YCO

  YCO SCW Üyesi

  22.341
  79
  48
  oldum olası o sensörün nası ve nerde olduğunu merak etmişimdir..tabii bi tane varsa artık bi kaç çeşit hava yastığı var sadece önlerde yok..
  bana G'yi ölçen bi alet varmış gibi geliyo ama altını vurup da hava yastığı açan arabalar da var sonuçta..
   
 5. RED SHARK

  RED SHARK SCW Üyesi

  1.869
  59
  48
  teşekkürler abim
   
 6. cckoc

  cckoc SCW Üyesi

  1.121
  1
  38
  o mantığı ben de bir turlu çozemeyenlerdenim:) Hatta bir mercoya hanım teyze el çantasıyla vuruyor da airbag açılıyor.:)
   

Sayfayı Paylaş