Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Chip tuning hakkında ?

Ayberk bir araç ölçülürken kesin rakam için ölçülemez her ölçümde araç tepkisi değişir hava nem ve sıcaklık kullanılan yakıt yağ ve filtrelerin kirlilik oranı bunda büyük etkendir... Bunları çok iyi bildiğini biliyorum dyno cihazlarınında farklılık gösterdiğini unutmamak gerek o zaman acaba araç gerçekten 106hp mi sorusu komik olmuş bence... dyno cihazı sadece insanı tatmin etme yoludur ve insanın ayağındaki tepki ve zevk değişmişse o dyno da çıkan tüm rakamlar yalandır.. Bu sadece insanın kendi kendini tatmin etme yoludur chip yaparken önemli olan dyno testde aksilikleri gösteren güç eğrisidir....
Aracın, teknik tablolardaki gücü 108hp olarak geçiyor. Dyno'da 106hp çıkması bu yüzden şaşırtıcı bir sonuç, bence değil. Aracın bakımları, aracın mevcut gücünü direkt olarak etkiliyor. Bakımı yaklaşmış bir aracın bu tarz bir güç kaybına uğramış olması olağan..
Dyno testlerini referans olarak yaptırmakta fayda var. Örneğin işlemlerden önce araç 106hp çıkmış. İşlemlerden sonra çıkacak güçle aynı kaynaktan sağlıklı, karışılaştırmalı sonuçlara ulaşmak mümkün olacaktır.
Ayrıca dyno ölçümleri de belirli standartlara göre yapılıyor. İstanbul'un da deniz kenarına bir il olmasından dolayı, araç güçleri yüksek çıkabiliyor.

Aracın, teknik tablolardaki gücü 108hp olarak geçiyor. Dyno'da 106hp çıkması bu yüzden şaşırtıcı bir sonuç, bence değil. Aracın bakımları, aracın mevcut gücünü direkt olarak etkiliyor. Bakımı yaklaşmış bir aracın bu tarz bir güç kaybına uğramış olması olağan..
Dyno testlerini referans olarak yaptırmakta fayda var. Örneğin işlemlerden önce araç 106hp çıkmış. İşlemlerden sonra çıkacak güçle aynı kaynaktan sağlıklı, karışılaştırmalı sonuçlara ulaşmak mümkün olacaktır.
Ayrıca dyno ölçümleri de belirli standartlara göre yapılıyor. İstanbul'un da deniz kenarına bir il olmasından dolayı, araç güçleri yüksek çıkabiliyor.

Ayberk peki şöyle desek: İstanbul'da yüksek değil Ankara'da düşük çıkıyor :D

her aynı fabrikasyon araç aynı güçleri üretmez zaten..

bu arada cupralara supersprint ve superchips le iyi bir yükseltme ortalama 295-300 hp veriyormuş.

Dyno cihazları sadece ölçülen gücü gösterir hava araba ve şartları bi kenara bırakıncada sadece ortalama güçleri görebilirsin dyno da bu nedemek oluyo senin aracın 140hp olmuşsa ve böyle ölçülmüşse hergün gidip 5 er defa da ölçtürsen aynı çıkmaz demek oluyo fabrika veriside 108hp olan bi aracın 106hp olması çok şaşırtıcı değil hiç şaşırtıcı gelmiyo bana ama tabi buda ssenin görüşün saygım sonsuz ancak dyno nun tek amacı bence chip yapılmadan önce ve sonrasını ölçüp güç alıp almadığını görüp insanın kendi kendini tatmin etmesi güç eğrilerinin düzgün yükselip yükselmemesi olay bu....

Dyno cihazları sadece ölçülen gücü gösterir hava araba ve şartları bi kenara bırakıncada sadece ortalama güçleri görebilirsin dyno da bu nedemek oluyo senin aracın 140hp olmuşsa ve böyle ölçülmüşse hergün gidip 5 er defa da ölçtürsen aynı çıkmaz demek oluyo fabrika veriside 108hp olan bi aracın 106hp olması çok şaşırtıcı değil hiç şaşırtıcı gelmiyo bana ama tabi buda ssenin görüşün saygım sonsuz ancak dyno nun tek amacı bence chip yapılmadan önce ve sonrasını ölçüp güç alıp almadığını görüp insanın kendi kendini tatmin etmesi güç eğrilerinin düzgün yükselip yükselmemesi olay bu....
Bende aynı şeyi yazdım zaten. Sonuçlar arasında karşılaştırma amacıyla yapılmasının daha sağlıklı olacağından bahsettim.

Bende aynı şeyi yazdım zaten. Sonuçlar arasında karşılaştırma amacıyla yapılmasının daha sağlıklı olacağından bahsettim.

iyi ben neye şaşırdığını anlıyamadığımı belirttim sende anlamamışsın bende anlamamışım demekki anlaşamıyoruz bu konu burda kapansın rahatsız olmuyalım ;)

sunuda eklıyım hıc bı dyno gercek gucu vermıyor ... bunu bu ısten alıyan cok kısı ıle konustum pasaoglunun dynosu yuksek verıyor , vwtechın dusuk verıyor onun ole bunn ole hepsının yorumları aynı .... tuzlada 2 dyno varmıs gerck degerı veren onlarda gunluk kullanılan araclar degıl kamyonlar ve rallı arabaları ıcınmıs .. arastırdıgım kadarıyla sıcaklık basınc arac agırlıgı arac ıcındekı yolcu agırlıgı aracınlastık capları lastık ozellıklerı ne oranı hersey gırılerek olcum gerekırmıs 4 kere olcumden sonra cıkan ortalamadeger olması gerekıyormus 1 kısı ıle konusmamdan degıl konustugum 3-4 kısı ıle bu sonuclara vardım ... bu arada arac motorundakı butun hortumlarıda sılıkon yapcam bı yararı olurmu esnemesı azalcak ozellıkle turbo hortumunun , bıde uzun omurlu olcak

---------- Post added at 19:40 ---------- Previous post was at 19:38 ----------

bıde abı % de olarak gormek yanı bunu ılk olcumde %30 cıkar 2. de %29 3.de %31 cıkar desın %30 yaklasık degısım bunlar gorulebılcegıne ınanıorum

Geri
Üst Alt