Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Beyin (ECU) Kontrolü, Tamiri ve Programlanması

lambda arızasını lpg den verıyor desek,tps yı cozmek ıcın sensorun de degısıp degısmedıgını sordum ama net cevap gelmedı o taraftan,lower lımıt ı Tps de sorun oldugu ıcın verıyordur,yalnız İat sensoru de arıza verıyor hıc degıstımı ? maf sensoru ıcın de arıza verıyorkı bu sensorler bozuldugu zaman arıza kodu vermezler az okurlar bozulmaktan kasıt budur zaten.Bunların hepsının ıyıce kontrol edılmesı gerekıyor kablolarında flan sorun var mı dıye,ayrıca beyın acılıp lehımlerı de kontrol edılebılır ıcındekı epromlardan bırının ayagı atsa sıkıntı yaratabılır.

TPS tam nerdedir onu net bilmiyorum, ben boğaz kelebeği içerisinde diye biliyorum, çünkü biliyorsunuz bu araçlarda gaz teli var, yani ben ne kadar basarsam, boğaz kelebeği klapesi o kadar dönüyor ve ecu'ya ona göre bilgi veriyordur diye düşünüyorum. Maf sensörü bu zamana kadar sadece 1 kere arıza kodu verdi, onu da ekledim. Ama belki de soketini çıkarmıştım denemek için, belki o zaman vermiştir. Yine de geçenlerde yeni maf sensörü aldım. Ecu'ya su mu girdi acaba diye geçenlerde açtım, baktım, tertemiz, içerisi de sıfır gibi kokuyor. Ama dediğin gibi lehim bu, yıllar geçtikçe kopma olmuştur belki. Çıkma beyin ile adaptasyon yaparken boğaz kelebeği hareket ediyor ileri geri, ama orjinal beyinde bu olmuyor, hiç kıpırdamıyor BK.

Intake Air Temp Sensor (IAT) Sensörü tam nerede bulunuyor? Ben onu da MAF üzerinde diye biliyorum, ama emin değilim.

senin ilacın İstanbul Elektronik İbrahim Çiçek de..

Mehmet kardeş, ben istiyorum ki, aracımın orjinal beynini göndereyim, kontrol etsin, problem varsa gidersin, gerekiyorsa yeniden programlasın Toledo 1.6 8v AKL motor kodlu aracıma göre. Bunu yapabilir mi acaba? Gerçi sadece beyin kontrolü ile çözülemeyecek bekli, aracı da kontrol etmek gerekecek. O zaman buralardan bir usta lazım.

Seat elektroniğinde tecrübem yok ama bunca hata kodunu görünce, ve çoğunda da ya açık ya da kısa devre ibaresi var, bence tesisata el atılmalı, seatı bilen elektrikçi tarafından. Ama herşeyden önce mekanik kontroller tamamlanmalı, önce mekanik temel sağlama alınmlaı.

Seat elektroniğinde tecrübem yok ama bunca hata kodunu görünce, ve çoğunda da ya açık ya da kısa devre ibaresi var, bence tesisata el atılmalı, seatı bilen elektrikçi tarafından. Ama herşeyden önce mekanik kontroller tamamlanmalı, önce mekanik temel sağlama alınmlaı.

Sanırım farklı zamanlarda kaydettiğim arıza kayıtlarını altalta koyunca baya bir göz korkuttu :) Aslında asıl ve tek problem ECU'nun aracın rölanti dengesini bir türlü tutturamaması.

Sorun şunlardan biri veya birkaçı galiba:

1-boğaz kelebeğinden(veya tesisatından)
2-Maf sensöründen(veya tesisatından)
3-ECU'nun kendisinden
4-Lamda sensöründen(veya tesisatından)
5-Ateşleme bobininden
6-Bunların dışında bir neden

Tekrar merhaba arkadaşlar. Yine başınızı ağrıtacağım biraz, kusura bakmayın...

Ya ben bu arabayı ne yapacağım? :( Geçen gün Doğukan (douu) ile buluşup bi ustaya gittik. Usta baktı, fakat önce elektrik ustasına gidip elektriksel sorunların çözülmesi gerektiğini söylediler. Usta ve Doğukan birisini tavsiye etti. Adamı birkaç kişiye sordum, aynen şu tabirleri kullandılar "hırsız, iş bilmez".

Neyse, ben yine de gittim yanına, adam çalıştığı için kenarda bekleyeyim dedim, başka müşteri aracına bakıyordu. Direksiyonun altında bağlantılar yapıyordu, yaptı. Sonra marş yaptı, araç zorla da olsa çalıştı.Bir baktım motor tarafından dumanlar çıkıyor, hiçbiri de farketmedi, dedim önden duman çıkıyor, hemen kapattılar kontağı. Yanındaki çıraklara bağırdı "sökülenleri toplayın, kabloları bantlayın. Geldiğinde de beynine işlem yapılmış, yanmış deyin" dedi. Dumur oldum resmen...Gözümün önünde müşterinin aracının tesisatını veya beynini yaktı... Ondan da ümidimi kestim.

Ben ne yapacağım şimdi? Aracın üzerinde, sonradan programlanan Golf 4 beyni vardı. Motor devri 2000lere kadar çıkıyordu, bir de Vagcom'dan hata arattığımda, sadece Engine ve ABS kontrol ünitesinin kodlarını gösterdi. Önceden çok daha fazlaydı, herşeye bakıyordu, radyoya bile. Neyse... Onu söküp kendi orjinal beynini taktım, bu sefer de Vagcom'dan tarattım, yine aynı, sadece Motor ve ABS kodlarını gösterdi. (Bu arada farklı hata kodları daha çıkmış, onlar nerden geldi anlamadım. neyse. onlara da aşağıda yer vereceğim.) ve devir çok düşük, 500'e kadar düşüyor, bazen stop ediyor. Boğaz kelebeği adaptasyon olmuyor zaten.

Geçenlerde de benim aracımla aynı model, aynı yıl, aynı kodlu ECU aldım, ama immobilizer farklı olduğundan dolayı kullanamadım, ateşleme yapmıyor.

Bana Adana'da kime gitmemi tavsiye edersiniz? Söylemek istemiyorum ama son çare yetkili servise gidersem, maliyeti ne olur böyle bir arızanın? Belki çok zordur, belki de hemen çözülür, bilmiyorum...

Bugün okuduğum hata kodları ise şunlar:

Address 01: Engine Labels: 06A-906-019-AEH.lbl
Control Module Part Number: 06A 906 019 BR
Component and/or Version: 1.6l 2V/R4 SIMOS HS3319
Software Coding: 00031
Work Shop Code: WSC 00000
VCID: 74ECC05428E139BC
3 Faults Found:

01087 - Basic Setting Not Performed
27-00 -- Implausible Signal
00283 - ABS Wheel Speed Sensor; Front Left (G47)
44-00 -- Short Circuit
00550 - Start of Injection Regulation
18-10 -- Upper Limit - Intermittent

Readiness: N/A

kardeşim çok geçmiş olsun keşke elimden bişey gelsede sana sayfalarca döktürsem burda :( umarım kısa sürede halledersin problemini

gerçekten can sıkıcı..belliki şimdiye kadar çok paran gitmiş..başta yetkili servise gitsen belki hem sorunun hallolur hemde bu kadar paran gitmezdi..bence sen başka yerlere takılmadan yetkili servise git..büyük bi para tutarsa zaten şu kadar değiştirelim mi felan derler heralde..ben de hiç yetkili servise gitmedim ama sen bence uğra..çok geçmiş olsun

Bir de yetkili servisde araba kaç senesinde ne bakım görmüş, kaydı var.geçmişine bakarsınız.. belki bu arıza ile ilgili bir parça değişmiş ayar sonra bozulmuştur.

Vaga bağladık airbag lambası yanıyordu söndürdük... bir süre sonra tekrar yandı bir daha söndüremedik... hız sabitleyici çalışmıyordu... SCW yılbaşı çekilişinde yetkili servisten bakım çıktı. gittim bakımı yaptılar hız sabitliyicinin çalışmadığnı söyledim muhtemelen düzelecek şimdi dedi aracı bakım sonunda pc ye bağladı yazılım fabrikada atılan 2003 yazılımıymış yazılımı bir güncelledi... airbag lambası söndü hız sabitleyici çalışıyor araç az yakıyor aracın çalışması yani motor sesi çok daha istikrarlı geliyor...
diyeceğim o ki moralini bozma belkide bilen birileri basitçe çözebilir... servise gitmesende bi danış bence...

Geri
Üst Alt