Alkollü yakalanan asıl şimdi yandı! | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye
  • Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin !
    Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz
    Hello Welcome to Guest!
    Register here to benefit more from the forum

Alkollü yakalanan asıl şimdi yandı!

kaanoksuz

Kayıtlı Üye
Katılım
16 Mar 2012
Mesajlar
3,094
Beğeniler
1,286
Yaş
31
#1

Alkollü yakalanan asıl şimdi yandı!-HABERTÜRK

Sürücü trafikteki alkol kontrollerinde alkol tespit cihazı ile ölçüme izin vermiyorsa 100 promil alkollü sayılacak.


AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç'in başkanlığında toplanan TBMM Plan ve Bütçe Alt Komisyonu'nda, alkol satışına ilişkin düzenlemeleri de içeren Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşüldü.

Dün teklifin 17 maddesini kabul eden komisyon, bugünkü çalışmalarında da bazı değişiklikler yaparak teklifi benimsedi.

Buna göre, trafik cezalarında 100 promilin üzerinde alkolle yakalanan sürücülere, TCK'nın 2 yıla kadar hapis cezasını öngören 179. maddesine göre işlem yapılacak.

Sürücü alkol kontrollerinde alkol tespit cihazı ile ölçüme izin vermiyorsa 100 promil alkollü sayılacak. Değişik uyuşturucular kullanarak araç kullananlara ilişkin de düzenleme yapıldı. Buna göre,sürücü uyuşturucu ile yakalanırsa ehliyetine 5 yıla kadar el konulacak.

Alkol satan firmalara ellerindeki mevcut alkollü içkilerin ambalajları üzerine "alkol ürünlerinin zararlarını belirten Türkçe uyarılar koymaları" için 12 ay süre verildi.

Alkollü içeceklerin reklamının olduğu kapalı ya da açık işletmelere ise tabelalarını kaldırmaları için bir yıl süre tanındı.

"Alkollü içkiler çocuklara satılamaz" hükmü, "18 yaşını doldurmuş çocuklara satılamaz" şeklinde değiştirildi.

Teklifteki "Dışarıda tüketilmek üzere alkollü içki satışı yapılamaz" hükmü, "tesis sınırları dışında satılamaz" şeklinde değiştirilerek, işyerinin ya da lokantanın önü "tesis sınırları" içine alındı. Böylece, işyeri lokantasının bahçesinde içki servisi yapabilecek. İşyeri, belediyeden ruhsat aldıysa ve kaldırımı kullanabiliyorsa orada da bu servisi yapabilecek.

Turizm belgeli içki satışı yapılan yerlerin ibadethaneler ile okullara 100 metre uzaklıkta olması şartı aranmayacak. Geçici bir düzenlemeyle de mevcut işletmelerde de bu şartın aranmayacağı hüküm altına alındı.
 

YEKTA

Kayıtlı Üye
Katılım
30 Kas 2010
Mesajlar
6,728
Beğeniler
2,393
Yaş
43
#3
Ben o işte sirami 3 kere savdim hatta 4 kere biri rahşan affında silindi daha hakkim kalmadi siz yapmayin
 

Ziya

Kayıtlı Üye
Katılım
11 Ocak 2013
Mesajlar
1,379
Beğeniler
733
Yaş
40
#5
Kesinlikle yerinde bir karar olmuş. Hükümeti bu konuda yapmış olduğu çalışmadan dolayı tebrik ediyorum.

Geçen haberlerde izledim, adam duran polisin üstüne aracı sürüyor, polisin bacağı kesiliyor, adam kaçıp gidiyor, sonra yakalanır ve bi bakıyorlar; dünyanın içkisini mi ne içmiş. Mahkemece serbest bırakılıyor. Bu nasıl bir adalet anlamış değilim. Bu kadar ucuz mu insan hayatı?

O polisin durumunda biz ve sevdiklerimizden birisi de olabilirdi Allah göstermesin.
 

arthur

Kayıtlı Üye
Katılım
16 Kas 2012
Mesajlar
4,363
Beğeniler
1,739
Yaş
37
#6
sonuna kadar destekliyorum keske ehliyeti alsalar hatta çip felan taksalar bidaha da araba felan kulanırsa hapse felan atlasalar yazık millete yav o polise nakadar acıdım bilemezsinz
 

memet_one

VİP Üye
Administrator
Katılım
9 May 2013
Mesajlar
11,470
Beğeniler
7,626
Yaş
32
#7
Duzenleme güzel umarım bunu denetleyecek kişiler olur. İş sadece kanun çıkarmakla olmuyor bunun sıkı bir denetim altına alınması gerekiyor yoksa 1-2 ay uygulama yap sonra bir daha bakma herşey eski halina dönsün.