Aerodinamik yapı ve spoyler | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için ANDROİD ve İOS mobil uygulamamız yayına başlamıştır. BURAYA tıklayarak uygulamaya gözatabilirsiniz.

Aerodinamik yapı ve spoyler

Konu, 'Tuning' kısmında leonturco tarafından paylaşıldı.

 1. leonturco

  leonturco
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  273
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  18
  [​IMG]

  Aerodinamik bilimi, hareketli bir cismin hava akımı içindeki davranışlarını inceleyerek, cismin rüzgarla ilişkilerini hesaplayacak verileri elde etmekte yardımcı olur. Otomobille ilgili olarak, otomobillerin havanın içinde nasıl hareket ettiğini incelemekte kullanılır. Otomobillerin hava sürtünme katsayısının düşük olması ve havanın içinden daha kolay geçebilmesi, hem aracın dengesini hem de yakıt tüketimini olumlu etkiler. Bu doğrultuda otomobiller rüzgar tünellerinde test edilerek, spoyler ve kanatlar yardımıyla en uygun hava direnci katsayısına ulaşırlar. Hava direnci katsayısı (birimi Cd’dir), bir otomobilin ne kadar dirençle karşılaşacağını gösterir. 1960’lı yıllarda 0.5 Cd olan değerler, günümüzde 0.3’lere inmiş durumda. Bunun nedeni de günümüz otomobillerinin eski modellere göre daha az hava sürtünmesi yaratacak şekilde tasarlanması. Son dönemlerde hava akımını kolaylaştırmak ve sürtünmeyi azaltmak amacıyla da otomobillerin dizaynlarında yuvarlak hatlar kullanılıyor. En ideali bir su damlasının şeklidir. Uçakların kanatlarının uzunlamasına kesiti incelendiğinde su damlasına benzediği yani önde yuvarlak ve kalın, arkada ince olduğu görülür.
  Spoyler, rüzgarın akış yönünü değiştiren anlamına gelen bir terim ve bir yönüyle de uçak kanadını andırıyor. Ancak uçak kanadında bombe, alt yüzeye daha fazla basınç uygulanması ve dolayısıyla kanadın yükselme eğilimi göstermesi için spoylerden farklı olarak üst yüzeye veriliyor. Otomobil spoylerindeyse bombe, yere bastırmayı sağlamak için alt yüzeyde oluyor. Bu bastırma kuvveti otomobilin yol tutuş özelliklerini artırarak, virajlarda savrulma eğilimini minimuma indiriyor. Bir otomobilde ön, arka ve yanlara takılan özel tasarımlı spoylerler sayesinde, alttan geçen hava akımı azaltılarak, otomobilin yere daha fazla tutunması sağlanıyor. Formula 1 araçlarının ağırlığı yaklaşık 600 kg olmasına rağmen, 240 km/s hızla giderken ön ve arka spoylerler sayesinde, yol dönme dolaplardaki gibi ters dönse bile otomobil baş aşağı gidebiliyor. Çünkü otomobilin yere verdiği ağırlık, spoylerler sayesinde üç kat artabiliyor.
  Otomobile spoyler takılması, çok hassas bir konu. Çünkü yol tutuş artırılmaya çalışılırken yapılan küçük bir hata, aracın rüzgar direnciyle ilgili sorunlar yaşamasına neden olabiliyor. Yukarıda da belirtildiği gibi amaç, rüzgarın yardımıyla otomobili yere bastırmak. Eğer spoyler yanlış dizayn edilirse, otomobil yere basacağı yerde daha çok havalanabilir. Bu da kötü sonuçlar doğurabilir. Fren balataları, egzoz sistemi, radyatör gibi soğutulması gereken parçalara gelen havanın şiddetini ve yönünü değiştirmemek gerekiyor. Ayrıca spoylerin yapımında kullanılan maddenin ve otomobille bağlantılarının sağlam olması da büyük önem taşıyor. Yanlış veya zayıf bağlantılar sonucunda, yüksek hızlarda otomobile uygulanan rüzgar basıncının da etkisiyle spoyler kırılabiliyor veya yerinden çıkabiliyor. Yerinden çıkan spoyler parçalarının bir kazaya neden olma olasılığıysa çok yüksek.

  [​IMG]
   
 2. Gilgamesh

  Gilgamesh
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  3.579
  Beğenileri:
  8
  Ödül Puanları:
  38
  Bilgi ve paylaşım için teşekkürler Murat..
   
 3. leon sport

  leon sport
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  5.728
  Beğenileri:
  359
  Ödül Puanları:
  83
  aksesuar olmaktan öte bişi tabi ama kaç kişi buna önem veriyo acaba..
   
 4. Byefsane

  Byefsane
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  3.556
  Beğenileri:
  59
  Ödül Puanları:
  48
  Aslında önemi çok büyük ama millet süs zannediyor ...
   
 5. YCO

  YCO
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  22.339
  Beğenileri:
  79
  Ödül Puanları:
  48
  standart araçların hiç birinde spoyler bi downforce kaynağı haline gelemez çünkü gerçek anlamda yüksek hızlara vs. çıkmadığı gibi süspansiyonun lastiklerin yapısı basma gücünü direkt tekere vermeye ve ekstra yük bindirmeye müsait değildir..bazıları hariç..

  [​IMG]

  takılan spoylerlar genelde bizim araçlarımızda "drag" etkisi denilen senin de söylediğin sürtünmeye sebep olur yani genel kanının aksine hızlandırmaz yavaşlatır..gerçi her ne kadar geyik olarak dönse de çıkartmadan kanattan hp alabilceğini sananlar var güzel ülkemizde..
  bu her tür spoyler için bu geçerlidir..F1'deki kanatlar da drag etkisine sahiptir bu nedenle en yüksek sürtünme kat sayısı ortalama yere basma gücüyle konfigüre edilmiş Formula 1 otomobilleridir..

  zaten mantıken de araçlarımızda "yapıştırılan" bi kanat zaten olması gerektiğinden daha fazla esner..bu yüzden de basma kuvveti tamamen drag etkisine dönüşür..

  kaldı ki yarış otomobillerinin yere basma kuvvetini sağlayan unsurlardan diğer en önemlisi gövdenin altındadır..yüzlerce şekilde ayarlanabilirler..
  diffüzör adı verilen bu bölüm aracın altı boyunca düzenlenen hava akımının doğru bi şekilde çıkışını da sağlar..bi yerde yine ters kanat şekilde tasarlanır ve alçak basınç üretmeye çalışırlar..yani yarış otomobillerinde gördüğünüz hiç bir şey gösteriş için değildir doğal olarak.. :) ;)

  [​IMG]

  bastırma kuvvetini alttaki imaj anlatabilmek için çok faydalı..kanadın yukarsında yüksek basınç altında alçak basınç oluşarak downforce sağlanır..

  [​IMG]
   
 6. Byefsane

  Byefsane
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  3.556
  Beğenileri:
  59
  Ödül Puanları:
  48
  Bilgi için teşekkürler yiğit abi :)
   
 7. RED SHARK

  RED SHARK
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  1.868
  Beğenileri:
  59
  Ödül Puanları:
  48
  Murat ve yigit paylastiginiz bilgiler icin tesekkurler
   
 8. omercanilica

  omercanilica
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  3.103
  Beğenileri:
  21
  Ödül Puanları:
  38
  stı resmı koydun can yerımden vurdun ...
  bılgılendırmeler ıcın sagolun
   

Sayfayı Paylaş