Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

99.99!

ilk kalkış anında arabaya ilk ataletini vermeye çalıştığı için tüketebileceği max miktarı çekiyor teknik olarak. Yani 100 km boyunca sürekli o hep ilk kalkış anındaki gibi zorlansa o yakıtı çekerim diyor ki çekebilir de:) 1.4 TDI da rekorum 50 küsur o da bi kere oldu nasıl oldu anlamadım..

bi sıkıntı yok ilk kalkıştaki o yakıt göstergesi normal bir problem yok. şayet kalktıktan sonra halen aynı değerdeyse sıkıntı var demektir. yoksa şu şekilde normal bişi yok.

Saolun arkadaslar ılk klakısda gosterıyor arabaya kım bınse afallıyor artık sonunda sıze sorayım dedım nıtekımde normalmıs kaldıkı aracda yay ve 18 jant var onlarında zorlamasını dusunursek ılk kalkısta dedıgınız gıbı normaldır

Aslında bu durum tamamen şu denklemle alakalı..

Litre/100km şimdi arabayı sıfırdan kaldırıyoruz. Hızımız ilk anda 0 dan çok az fazla örnek olarak 1 diyelim.

Hız çok düşük olduğu için araç yol bilgisayarı olayı denkleştirmek için şöyle bir durum yapıyor:

Diyelim anlık kalkerken aslında 50 km ile giderken 10/100km göstermesiyle aynı yaktı..

hızımız 1 demiştik başta. bilgisayar 1 i 100 le çarpıyor=sonuç yine yüz..

denklemin diğer tarafında 10'u da yüzle çarpıyor = 1000..

Yol bilgisayarıda en fazla 99.99 gösterdiğinden o değer yazıyor.. :)

Aslında bu durum tamamen şu denklemle alakalı..

Litre/100km şimdi arabayı sıfırdan kaldırıyoruz. Hızımız ilk anda 0 dan çok az fazla örnek olarak 1 diyelim.

Hız çok düşük olduğu için araç yol bilgisayarı olayı denkleştirmek için şöyle bir durum yapıyor:

Diyelim anlık kalkerken aslında 50 km ile giderken 10/100km göstermesiyle aynı yaktı..

hızımız 1 demiştik başta. bilgisayar 1 i 100 le çarpıyor=sonuç yine yüz..

denklemin diğer tarafında 10'u da yüzle çarpıyor = 1000..

Yol bilgisayarıda en fazla 99.99 gösterdiğinden o değer yazıyor.. :)

anlık yakıtın gösterdiği değerlerin hızla bi endeksi yok Alp..
senin söylediğin anlık tüketimin, ortalama tüketime yansıması değerleri 100km'ye uyarlar..soft kalkışlarla çok çok daha düşük değerlerle araç yerinden kalkabilir..o ekran adı üstünde anlık..bazı markalar 20-30km/h'ye kadar değerler ortalama tüketime yansısa da anlık tüketimi göstermez..o hızlardan sonra göstermeye başlar..

bunun yanında yol bilgisayarın gösterdiği değerler de yanlış falan değildir..
25km yol gittiniz motoru kapattınız..ortalama 8L yazıyo..o rakam zaten 8L yaktığınızı göstermez..

100km / 25km = 4..
8L / 4 = 2L.. araç o 25km'lik yolculukta 2L benzin yakmış demektir..ekranda 8L yazıyo oha ben o kadar benzin mi yaktım triplerine girmenin bi manası yok..bu hesabı yaptığınız sürece yaktığınız benzin miktarını bulabilirsiniz..ve bu değeri ister depoyu tekrar doldurun ister doldurmayın doğrulamak için..doğrudur..

Anlık yakıtın gösterdiği değerler bence direk hızla alakalı. Ben Alp'e katılıyorum. Anlık veri enjektörler bu miktar yakıt işetirken 100 km yol katedilirse ne kadar yakacağını gösteriyor. Hızla ilgisini çok basit olarak şöyle de anlayabiliriz. Yokuş aşağı bi yerde araç rölantide çalışırlen yokuş aşağıya doğru boşta salarsak l/h'dan araç hız almaya başladığında l/km değerine geçtiğinde ilk hareket anında atıyorum 1,4 l/100 km diyorsa araç hızlandıkça bu değer 0.8'lere doğru düşüyor. Mantık şu araç rölantide sabit şekilde mazot işetiyor ama 10 la giderken 100 km tamamlaması için 10 saat gerekirken 20 ile giderken 5 saat yeterli oluoyr. Yani tamamen hızla da alakalı...

Geri
Üst Alt