10 Yıl Bozulmayan Asfalt Ürettiler... | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için ANDROİD ve İOS mobil uygulamamız yayına başlamıştır. BURAYA tıklayarak uygulamaya gözatabilirsiniz.

10 Yıl Bozulmayan Asfalt Ürettiler...

Konu, 'Yurttan Haberler' kısmında altıpatlar tarafından paylaşıldı.

 1. altıpatlar

  altıpatlar
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  11.344
  Beğenileri:
  2.113
  Ödül Puanları:
  113
  Erzurum Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Orta öğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Gürses ve 2 öğretim üyesi ile 5 öğrencisi, 4 yıllık çalışmaları sonunda 'Kil Mastik' adını verdikleri, kardan, sudan ve güneşten etkilenmeyen asfalt üretti.
  Prof. Dr. Gürses, elde ettikleri asfaltın, karayollarında kullanılan asfalttan 2 kat daha sağlam olduğunu deneylerle tespit ettiklerini, üzerinden tank gibi ağır tonajlı araçlar geçtiğinde palet ya da teker izi oluşmadığını söyledi. Kil bazlı ve suyu sevmeyen kaplama malzemesinin, yollardaki bozulmalara bir son vereceğini kaydeden Gürses, üretttikleri yol kaplama malzemesi için Türkiye Patent Enstitüsü'ne başvurduklarını belirtti. Prof. Dr. Gürses sözlerini şöyle sürdürdü:
  "Bölgeden temin ettiğimiz kil örneklerine çeşitli kimyasal katkılarla nano teknolojik metotlar kullanarak yeni bir hibrit malzeme ürettik. Bu malzeme, özellikle kışın kar ve buz, yazın da, su ve sıcak havalar yüzünden meydana gelen asfalt bozulmalarını ortadan kaldırıyor. Asfaltı deneme amaçlı olarak geçen Temmuz ayında Atatürk Üniversitesi kampüsünün girişinde mevcut asfaltı keserek 1 metrekarelik alana uyguladık. Yaptığımız gözlemler ve ölçümler sonucunda uygulamada hemen hemen hiçbir değişimin olmadığı gibi herhangi bir tekerlek izine de rastlanmadı. Normal asfalt kaplamaya göre yüzde 30 daha pahalı. Ama en az 10 yıl süre ile bozulmayacağını hesap edersek çok daha ucuz olduğunu söyleyebiliriz."
  ASFALT DONMAYACAK, ERİMEYECEK
  Çalışmayı Doç. Dr. Çetin Doğar, Yard. Doç. Dr. Metin Açıkyıldız, doktora öğrencisi Tahsin Barkın Barın ve Kimya eğitimi lisans öğrencileri Özlem Yurdakul, Celal Türkmen, Kerim Burak Çağlayan, Kenan Çakmak ve Muammer Sönmez'le birlikte yaptıklarını anlatan Prof. Dr. Ahmet Gürses, "Şu an üzerinde çalıştığımız projelerden birisi yol kaplama malzemesinde katkı maddesi olarak kullanılacak organo kilin hazırlanması. Organo ya da nano kilin patentini aldık. Çalışmamız Atatürk Üniversitesi tarafından birincilikle ödüllendirildik. Ürettiğimiz organo kilin yol kaplamalarında aşınma tabakası olarak kullanımı üzerinde çalışıyoruz. Bir uygulama alanı olarak organo kili yol kaplamasında kullandığımız da eksi 30 artı 90 derecedeki iklim koşullarından etkinlenemeyen bir aşınma tabakası dizayn ettik. Organo kilin sağladığı avantajdan dolayı yüzeyinde kar tutar ama içerisine su giremez. Suyun asfalt kaplamanın içine nüfuz etmemesi donma, çözülme sonucunda ortaya çıkan asfalt bozulmalarının ortadan kalkacağı anlamına gelmektedir. Yüksek mukavemetinden dolayı ağır tonajlı taşıtlar yolu kullandığında ortaya çıkabilecek göçme, yüzey bozulmaları olmayacak. Özellikle ağır kış şartlanının yaşandığı yörelerde kesinlikle mevcut asfalta göre çok büyük avantajlar sağlayacak. Bu asfaltın üzerinde fren emniyeti daha yüksek. Sıcak iklim bölgelerinde asfalt erimesi diye tabir edilen durum bu uygulamadan sonra gözlenmeyecektir" dedi.
  HER YIL ASFALT YENİLENMEYECEK
  'Kil Mastik'in mevcut asfalt plentine ilave bir silo eklenmesi ile uygulanabilme potansiyeline sahip olduğunu ifade eden Gürses, "Pilot uygulamayı yaptık. Artık her yıl asfalt yenilemekten kurtulacağız. Asfaltta oluşan bozulmaların ortaya çıkardığı trafik kazalar, ölümler, yaralanmalar ve mal kayıpları da en aza indirilecek. Bunların hepsi uygulamanın önemini ortaya koyan ekonomik anlamda birer katma değerdir" diye konuştu.
   
  OnurGungor, veletifo ve Çöllü bunu beğendi.
 2. arthur

  arthur
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  4.365
  Beğenileri:
  1.746
  Ödül Puanları:
  113
  biraz geç kaldılar :eek:
   
 3. schumi

  schumi
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  8.181
  Beğenileri:
  1.220
  Ödül Puanları:
  113
  Türkiye'de hiç bir yolda hiç bir asfalt zaten 10 yıl kalması mümkün değil...Bu gün asfalt döküp,2 ay sonra kazıp tekrar bişey yapıyorlar...Sonrası yine asfalt..Aradan 6 ay 1 sene geçiyor meğil vermedikleri için su birikiyor..Sonra tekrar kazıp düzeltiyorlar yine asfalt yapıyorlar...İlk yağmurda su yine birikiyor,bu sefer rögar yapıp yine asfalt döküyorlar...Ama benim akıllı mühendislerim bir bakıyorlar ki rögarların seviyesi çok yüksek veya çok derin çukur oluşmuş..Hadi bidaha kaz yine yap v.s v.s......Bu yazdıklarıma bizzat canlı şahit oldum yaşadığım semtte...
   
  digiersoy ve Çöllü bunu beğendi.
 4. tugra kazım

  tugra kazım
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  5.106
  Beğenileri:
  2.210
  Ödül Puanları:
  113
  bunun fabrikasını bi devlet büyügünün oglu damadı 7 dip sülalesindn biri acarsa o zaman kullanırlar :)
   
  Çöllü ve KAPTAN bunu beğendi.
 5. KAPTAN

  KAPTAN FORUMDAN UZAKLAŞTIRILDI

  Mesajlar:
  9.427
  Beğenileri:
  1.443
  Ödül Puanları:
  113
  bu olmadı şimdi nasılyaparlar millet nasıl para kazanacak habire asfalt yapıp
   
 6. Çöllü

  Çöllü FORUMDAN UZAKLAŞTIRILDI

  Mesajlar:
  4.805
  Beğenileri:
  3.977
  Ödül Puanları:
  113
  :eek:key:
   
 7. Çöllü

  Çöllü FORUMDAN UZAKLAŞTIRILDI

  Mesajlar:
  4.805
  Beğenileri:
  3.977
  Ödül Puanları:
  113
  Hayata geçirilirse Çok Büyük bir rant kapısı kapanır millet de rahat eder.. ama bununda ucuzuna gidelerek o 10 yıl bozulmazlık 2 yıla düşer:eek:key:
   
 8. atay78

  atay78
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  2.583
  Beğenileri:
  1.244
  Ödül Puanları:
  113
  ya bı bole bı asfalt uretselerde herkez kurtulsa adananın heryerı kılıt tas ve arabanın anasını aglatıyor dosuyorlar yagmurda gocukuyor bır tamıratta bozuluyor ole yola gırdınmı butun konfor bıtıyor bu kılıt tası sus olarak kullanmaktansa neden sokaklara yaparlar anlamam yapın parklara :mad:
   
 9. Duvi

  Duvi
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  2.322
  Beğenileri:
  1.507
  Ödül Puanları:
  113
  Boyle bir buluş bundan 6-7 sene once Erciyes Üniversitesi fen edebiyat fakültesi hocalarından biri tarafından icat edildi Hulki cevizoglunun programında sunuldu hatta yandıkca bitmeyen kömür gibi bir kac tane daha buluşu vardı.. ve yine bu tanitimlarini yaptigi donemde fakultede hoca doçent iken profesörlüğe geçiş merhalelerini tamamlamış olmasına rağmen sırf bu buluşları nedeniyle Prof kadrosuna yükseltilmedigi gibi günah keçisi ilan edildi...
  aselsanda çalışırken intihar etti diye lanse edilen uzmanların olum sekilleri halen akıllarda..
  Burası Türkiye arkadas burda meyva veren ağaç taslanir bunu bilir bunu söylerim...
   
  Çöllü ve altıpatlar bunu beğendi.
 10. mgencay

  mgencay
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  1.370
  Beğenileri:
  463
  Ödül Puanları:
  83
  98 yılında Londra'da bir arkadaşımı ziyaret ettim.Sizin sokağı galiba yeni asfaltladılar dedim; bizde asfalt ilk dökülünce simsiyah 2 ay sonra gri olur yaa, yok be kardeşim dedi ben doğduğdum hadi kendimi 10 yaşına kada bilmedim desen 10 yıllık asfalt demişti. Yani zaten yurtdışında adamlar bir asfalt atıyor bir daha gerek kalmıyor. Ne demişler asfaltı İngilizler buldu, yamayı Türkler...
   
  Bunu beğendi. Çöllü bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş