Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Yakıt.

AdigEfe

Kayıtlı Üye
Yeni 2021 arona 1.0 ecotsı style plus araç aldım. 250 km yok yaptım yarısı şehir içi yarısı şehir dışı. Ortalama tüketim 10 litre gösteriyor. Uzun yolda 6lara düştü ama şehir içinde artıyor. Bu ilerde düzelir mi. Yoksa bir sorun mu var. Yada ben mi yanlış kullanıyor. Dsg şanzuman ilk degçfa kullanıyorum.

1.0 motor için 10 şehir içinde biraz yüksek. Ama nasıl bir trafik ve bu trafikte nasıl kullandığınız da çok etkiler. Yani sürekli ani kalkıp ani durursanız ve ortalama hızınız çok düşük olursa 10 normal denilebilir. Bir de 5.000 km sonrasında hissedilir oranda düşüyor genelde yakıt tüketimi. Motor gidişinde hiç bir sorun yaşamazsınız ama biraz performans isteyince yakıt tüketimi şaha kalkar, küçük hacimli motorların genel sorunu.

Uzun yolda 6 normal sayılabilir, ama orada da yol şartları önemli. Ben 1.2 TSI ile İstanbul-Bodrum-İstanbul rotasında 4.8 ile gidip gelmiştim, bunun içinde Bodrum'da dolandıklarımız da vardı. Manisa'nın dağlarına kadar 4.1 le gitmiştim, inip çıkmaya başlayınca artmaya başlamıştı tüketim.

Cruise control da düz yolda yakıt tüketimini düşürür ama yokuşlu yollarda artmasına sebep verebilir.

Trafik şehir içinde genelde yoğun 20 10 kimlere düşüyor bazen. Bende Manisadayım ilk aldım sabunu belinde başladım kullanmaya o da zıplattı zaten tüketim ortalamasını. Dediğiniz gibi azıcık spor modda kullanınca da hemen yakıt tüketimi hemen artıyor. Ekonomik kullanım önemli sanırım düşük tüketimler için. Deneyip görücez. Tavsiyelerinizi, tecrüiubelerinizi paylaşırsanız seviniriz.

Özellikle ilk kalkışlarda yavaş kalkmaya çalışın, tüketimi etkileyen en önemli sebeplerden biri ilk kalkışlardır, yavaş yavaş hizlanin yani,

Gidilen mesafe kısa olunca ve dur-kalk trafikte yol bilgisayarının yüksek göstermesi oldukça normal. Siz uzun mesafe veya şehir içi yoğun olmayan zamanlarda okuduğunuz ölçümler daha gerçekçi olur. Ben 4 yıldır iş yerim için 9 kilometre gidiyorum. Gidiş ve dönüş için kışın en fazla 6-6.3 lt/100km görürken yazın bu değer 5.3-5.8 lt/100km aralığında oluyor hiç şaşmadı. Fakat trafik aşırı yoğun olduğu günlerde eve vardığımda yakıt tüketimim 11-12 lt/100km gösterdiği de oldu. Uzun mesafe Tatile gittiğimde ise Uzun yolda 100-105 km/s ' i pek geçmem arada kısa süreli 120-130 belki 4.4-4.8 lt/100km ile gidiyorum (2 yetişkin, 1 çocuk ve bagaj). 1 depo ile 900 km üzerinde yol yaptım şehirlerarası bahsettiğim hızlarda giderek. Bahsi geçen araç 1.2 tsi İbiza fakat sizde de aşırı bir fark olacağını zannetmiyorum. İşin aslı şu bu araçlar 120 nin üstüne çıkınca yakıyor.

Kalkışlarda gaza azıcık basıp arabanın yürümesin beklemeniz, hızlanırken ayağınızın altında yumurta varmışçasına hareket etmeniz ve biraz da trafiği okuyarak sürmeniz yakıt tüketiminizi düşürecektir.

Aracın multimedyasında yol bilgisayarının içinde Eco Trainer diye bir özellik olması lazım. Onu açın arada, yakıt tüketimini arttıran alışkanlıklarınız varsa orada belirtir.

Örneğin 80km üzerindeki hızlarla giderken cam açıksa bu yakıt tüketimini arttırır, bu konuda araç sizi uyarır. Aynı zamanda sürüşünüze de puan verir. Normal şartlarda kullandığımda benim 85-90 arasında oluyordu puanım. Akıcı trafikte örneğin sürekli gaz-fren-gaz-fren şeklinde kullanırsanız anında indirir puanları. Bir de klimayı yanlış kullanıyoruz çoğu zaman. Normalde yeni nesil araçlarda sürekli auto'da istediğiniz sıcaklıkta kullanmanız en yüksek yakıt verimini sağlar. Auto'dayken düşünülenin aksine araç sürekli klima kompresörünü çalıştırmaz. Gerekli gördüğünde açar, soğutmaya ihtiyacı yoksa ve ortam çok nemli değilse de kapatır. Cam açmak kesinlikle klimadan daha fazla yakıt tüketimine sebep oluyor. Gene aracın konfor tüketicileri menüsünü kontrol ederseniz klimanın yaklaşık olarak 0.3/0.4 litrelik bir tüketim artışına sebep olduğunu görebilirsiniz. Duruma göre biraz artıp azalabilir. Eski araçlarda bu 1.5 litreleri bulmaktaydı.

@msinadogan 'ın dediği gibi trafiği okuyarak, defansif sürdüğünüzde, gerekli takip mesafesini bıraktığınızda frene basmak yerine sadece gazı bırakmanız çoğu zaman yeterli olur, bu da yakıt tüketimini çok ciddi şekilde azaltır. Ani tepkiler (ani gaz ve fren) de yakıt tüketimini ciddi şekilde arttırır. Bir de çok dur kalk trafiğe girdiğinizde aracı sport moduna alırsanız çok daha az vites değiştireceği için hem şanzımanı korur hem de daha rahat hareket etmesini sağlarsınız. Bu sayede de gaza daha az basmanız gerekir.

Geri
Üst Alt