Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Yağ seviyesi - ön sol lastik iç kısımdan yiyor

Alihan76

Kayıtlı Üye
Merhabalar, Seat Leon 1.4 Tsi 2014 aracıma 4 bin km önce liqui moly(en iyisi diye duydum) marka 5-30 yağ koyduk şimdi yağ seviyesi fotoğraftaki kadar.Eksilmiş mi sizce eksilmişse normal mi?

Birde sol ön lastiğim iç kısımdan yemiş dişleri azalmış dışa göre rot balansı düzenli olarak yapılıyor alt düzende de bi sıkıntı yok gibi sizce neden olabilir? Şimdiden teşekkürler..Ekli dosyayı görüntüle 21930

Ekli dosyalar

• IMG_9912.JPG
    IMG_9912.JPG
    320.6 KB · Görüntüleme: 35
Son düzenleme:
Hocam merhaba, görsele göre yağ seviyesi ve yağın durumu iyi gözüküyor fakat şüphen varsa haftada bir kontrol ederek azalma var mı yok mu kontrol edebilirsin.

Lastik konusunda ise başıma geldiği için söylüyorum, eğer lastiklerinde bariz bir şekilde fark varsa başka bir rot balans ustasına daha göstermeni tavsiye ederim.

TSI motorların özellikle 2016 model öncesi olanlarında 8000 km de 1 litre civarı yağ eksilmesi normal karşılanabilir, pek çok araçta olan bir durum, sizin aracınız da bu oranlarda gidiyor gibi yani sıkıntılı birşey göremedim. Ölçün çubuğunun girintili olan kısmında olduğu sürece sıkıntı yaşamazsınız. Üstünde ve altında olmaması lazım.

Lastik için koyduğunuz görsel görünmüyor ama lastiğin düzensiz aşınması sadece rot ayarıyla alakalı olmayabilir. Örneğin bir çok kullanıcı gibi hava olarak 32/32 basıyorsanız ve 17/18" lik jantlarınız varsa gerekenin altında bir basınçla geziyorsunuz demektir. 225/40/18 için önerilen ölçüler konfor ayarında 35/32 sport ayarında 38/35'tir. Lastikçilere önlere 38 bas dediğimde hayatlet görmüş gibi suratıma bakarlar ama bu rakamları belirleyen mühendislerden daha iyi bileceklerini sanmıyorum.

Aynı zamanda sürekli gittiğiniz bir yol varsa, oranın asfaltındaki düzensizlik de benzer sorunlara sebep verebilir. Örneğin benim evimin kapalı otopark rampasından çıkarken yazlık lastiklerde sağ ön lastik her seferinde patinaj çekiyor, bu da bölgesel aşınmaya sebebiyet veriyor. İlginçtir kışlık lastiklerde böyle bir sıkıntım yok :) Zaten üzerinde gelen Bridgestone S001'lerden hiç haz etmiyorum, 3 yıldır kullanıyorum, yaz gelince inşallah Michelin Pilot Sport 4 ile değiştireceğim.

TSI motorların özellikle 2016 model öncesi olanlarında 8000 km de 1 litre civarı yağ eksilmesi normal karşılanabilir, pek çok araçta olan bir durum, sizin aracınız da bu oranlarda gidiyor gibi yani sıkıntılı birşey göremedim. Ölçün çubuğunun girintili olan kısmında olduğu sürece sıkıntı yaşamazsınız. Üstünde ve altında olmaması lazım.

Lastik için koyduğunuz görsel görünmüyor ama lastiğin düzensiz aşınması sadece rot ayarıyla alakalı olmayabilir. Örneğin bir çok kullanıcı gibi hava olarak 32/32 basıyorsanız ve 17/18" lik jantlarınız varsa gerekenin altında bir basınçla geziyorsunuz demektir. 225/40/18 için önerilen ölçüler konfor ayarında 35/32 sport ayarında 38/35'tir. Lastikçilere önlere 38 bas dediğimde hayatlet görmüş gibi suratıma bakarlar ama bu rakamları belirleyen mühendislerden daha iyi bileceklerini sanmıyorum.

Aynı zamanda sürekli gittiğiniz bir yol varsa, oranın asfaltındaki düzensizlik de benzer sorunlara sebep verebilir. Örneğin benim evimin kapalı otopark rampasından çıkarken yazlık lastiklerde sağ ön lastik her seferinde patinaj çekiyor, bu da bölgesel aşınmaya sebebiyet veriyor. İlginçtir kışlık lastiklerde böyle bir sıkıntım yok :) Zaten üzerinde gelen Bridgestone S001'lerden hiç haz etmiyorum, 3 yıldır kullanıyorum, yaz gelince inşallah Michelin Pilot Sport 4 ile değiştireceğim.

Aslında lastik basınçları pek aklıma gelmemişti :D basınç ayarları için kullanımdan daha çok araç yüküne göre ayarlama yapmak daha doğru. Arka ve önlere aynı hava yazılmaz o yüzden. Genellikle ön taraf 2 psi daha yüksektir. Benzin depo kapağı ya da sürücü kapısının B sütununda basınçlarla ilgili etiket vardır. Aracın hangi yükte (yani kaç kişi ya da bahajın doluluğuna oranla) hangi basınçta olması gerektiğini gösteren bir etiket vardır. Ordan lastiklerinizi bir kontrol edin derim.

Bu arada Pilot Sport 4 lastikleri de öneririm, aktif olarak kullanıyorum abi :)

Bu ilgili cevaplarınızdan ötürü sizlere teşekkür ederim.Peki şuan içindeki yağdan farklı bir marka olan castrol-edge-5-30 yağ koyarak eksiği tamamlarsam bir sıkıntı olur mu?

Ben aracı yüklemiyorum genelde 2-3 kişi oluyor araçta 225/45/17 lastiklerime 32 veya 33 psi hava basıyorum benzin kapağında yazdığı kadar.

Bu ilgili cevaplarınızdan ötürü sizlere teşekkür ederim.Peki şuan içindeki yağdan farklı bir marka olan castrol-edge-5-30 yağ koyarak eksiği tamamlarsam bir sıkıntı olur mu?

Bir sıkıntı olmaz, değerleri aynı olduğunu için ama yinede haftada bir ya da 2 haftada bir seviyeyi kontrol et derim.

Lastik basıncı konusunda ise önlere 34 arkalara 32 basabilirsin. Misal uzun yola kalabalık, bagaj dolu gideceksen ön 38 arka 36 ya kadar çıkarabilirsin. (Benzin kapağında maksimum değer yazar zaten.)

Birşey olur mu bilmiyorum açıkcası ama ben 2 farklı marka sabunu bile aynı kapta karıştırmadığım için yapmazdım, farklı kimyasal ürünlerin birbirleriyle tepkimeye girmesi ve sorun çıkarması her zaman bir olasılıktır :)
Sırf bu sebepten benim de aracım yağ eksiltmesine ve bagajda castrol yağım olmasına rağmen, karterde PO yağ olduğu için tamamlamamıştım.

Geri
Üst Alt