Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Yüzüm şişti aramızda doktor varmı?

Dişim apse yapmış yani çürükten dolayı.. ve kemik erimesi olmaya fln başlamış arkadaşlar dişlerini fırçalamayan varsa yada dişi ağrıyıp doktora gitmeye korkan varsa lütfen aksatmayın sonuçları çok kötü şeylere yol açabiliyor.lütfen dişlerinizi fırçalayın..

anladım..
geçmiş olsun tekrar Ergün.. :)

arkadaşım çok geçmiş olsun

sana tavsiyelerim olacak...yaparsan durumu kurtarırsan yoksa bütün dişlerin gider

diş çürüğü diş eti apsesi diş etlerinde taşlardan bakterilerden başlar diş köküne yerleşir ve iltihap oluşturur

o dişin kökü o iltihaptda dolayı erir..ve sağlam diş düşer.
bununla kalmaz sağına soluna yayılır.

ne yapmak lazım
iyi bir dişçi bulman lazım...
önce dişin köküne bakacak eğer diş kökü sağlamsa. oraya lazerle kaynak yaparak diş sağlamlaştırabilir. gerekirse hasarlı kısmı keser alır...sonra diş kökünü doldurur
böylece dişin çekilmez dişi kurtarırsın.

ancak diğer diş köklerinde iltihap varsa. diş etleri yani damak kısmı kesilir ve diş kökleri dipleri temizlenir gerekirse kökler kesilir. ve dolgu ile kaynak yaparak boşluklar doldurulur.

antibiyotik kullanacaksın 1000 apranax forte...ancak mutlaka doktora danış...

dişi çekince yada antibiyotik alınca durum düzelmez...sağına solunada baktır film çektir...
varsa iltihap ya ilaç tedavisi yada diş eti kesip dipleri temizlenecek...

bunları zamanında bana söyleyen olmadı....
gittiğim doktor para uğruna başka şeyler söyledi...
doktorumda emekli profesör idi...
çoğu para için farklı yollar öneriyorlar dikkat et...

dediklerimi yaparsan senin için en iyisi olur...yoksa 3-5 sene sonra benim ki ağzında total protezle dolaşırsın...

ilk önce zaten film çekildi.ona göre tedavi uygulanıyor.şimdi beni korkutma abi.bayan doktor dişimin iltihaplandığını söyledi kanal tedavisi vs birşey ile kurtulamıyormuş çekilmesi gerekiyormuş.bikaçtane daha dişim var öyle.bana lincocin 600mg iğne.apranax ve floğly 500mg antibiyotik verdi.ilaç tedavisi bitince diş çekilecek

kardeş
bir çok doktor hemen dişi çekmeye başlar..
kanal tedavisi kurtarmıyorsa...diş kökünün durumuna bakıp bir şeyler yapılabilir

dediğim gibi diş eti kaldırılır gerekirse kök kesilir oraya dolgu yapılır diş kurtarılır.

bir kaç tane daha dişim var diyorsun...onların durumuda tehlikede...

yapılacak en doğrusu...damak etin kesilecek ve diş kökleri iltihapdan arındırılacak. gerekirse köklerde erime varsa oralar kesilecek ve dolgu ile sağlamlaştırılacak.belki dolgu ile birbirine kaynak yapılacak.

tüm bunlar doktorun ne kadar iyi olduğuna bağlı

tabi ilaç ve iğne tedavisi bitmeden bir şey yapamazsın...

diğer dişerlerini ihmal etme...

bak ilk mesajda ne dedim ??? diğer dişlerede yayılır sağına soluna yayılır...tedbir alınmaz ise...3-5 sene sonra total proteze geçersin

banada önce iğne ilaç tedavisi ardından hasarlı dişi çektiler. sonra geçme protez yaptılar.
sonra diğer dişlerimde gitti..derken onlarada protez. derken tüm ağzıma protez yapıldı
daha sonra o protezlerde tutmadı komple bütün dişler çekildi total protez takıldı.

oysa başta bana anlattığım şekilde müdahale edilse idi...şimdi kendi dişlerim olacaktı.

önce 3-4 bin lira verdim daha sonra 1200 lira verdim
halbuki en başta belki 500 liraya ayda 1000 liraya dişlerimi kurtarabilirdim...

şuan bir doktorum var..süper..hemde çok hesaplı yapıyor...

bu konuda uzman bir doktor 3700 lira proteze istedi oysa ben aynı işlemi 1200 liraya yaptırdım...

bunların gözünü para hırsı bürümüş senin dişlerin umurlarında değil...

umarım iyi bir doktorun vardır...

ya bizim burda özel bi hastahane var oraya baktırdım ama sen kafamı karıştırdın şimdi arkadaşın babasıda diş hekimi bide onla görüşüyüm ama sizin mesleğiniz nedir? neye dayanaraktan bu bilgileri bana veriyorsunuz? benimle aynımıydı diş sorununuz

ya bizim burda özel bi hastahane var oraya baktırdım ama sen kafamı karıştırdın şimdi arkadaşın babasıda diş hekimi bide onla görüşüyüm ama sizin mesleğiniz nedir? neye dayanaraktan bu bilgileri bana veriyorsunuz? benimle aynımıydı diş sorununuz

damdan düşenin halini en iyi damdan düşen bilir...

dedim ya kaç sene yaşadım bunları

---------- Post added at 16:18 ---------- Previous post was at 15:05 ----------

diş sorunum 2003 de falan başladı
apse yapıyordu iltihaplar vardı
en sonunda öyle bir şişti ki artık dayanamadım doktora gittim
doktor film çekti dişi çekecez dedi
iğneler ilaçlar gargaralar derken dişi çekti
sonra dedi ki kısa zaman sonra diğerleri de gider
onları da çekelim porselen yapalım
bende acıyı sürekli çekmektense koltuğa sürekli oturmaktansa bir kez yaşarım bunları dedim
ve kalanların bazılarını çekti bazılarını kesti kanal tedavisi yaptı
sonuçta porselen yaptırdım ve 2-3 sene daha öyle yaşadım
bu kezde iltihap her yere yayılmıştı ve kalan sağlam dişlerimde sallanmaya başladı

bu kez oraya gitmedim
daha ünlü bir doktora gittim
o da kalanları çekeceğiz total protez yapacaz dedi

bir arkadaşımın tanıdığı doktor vardı ona gittim
o da benzer şeyler söyledi ancak farklı açıklamalar yaptı

durumun neden bu hale geldiğini izah etti
zamanında apseli dişlerin olduğu yer kesilip diplerindeki iltihaplar alınsaydı gerekirse diş kökleri kesilseydi oluşan boşluklar lazerle doldurulsaydı bugün dişlerinin %80 ni duruyor olacaktı dedi...
neyse kalan tüm dişlerimi çekti
özellikle iltihapların kamp kurduğu ön dişlerimin olduğu yerde kemik erimesi had safhada idi.
nerdeyse kemik kalmamıştı
önceden hesapta yoktu ancak sonradan çene cerrahı damağı kesti ve diş köklerinin olduğu yeri iltihaplardan temizlediler
bu yaklaşık 3 ay sürdü
bu esnada ağzımda diş yok
üst damak dikişli alt damak dikişli toplam 50-60 dikiş var
yemek yiyemiyorum konuşamıyorum
neyse tedavi bitti protez takıldı...

bir para düşkünü profesör yüzünden...dişlerimden oldum
oysa 33 yaşına kadar ağzımda 32 dişim full duruyordu üstelik bir tane çürük yoktu...

bana baştan ...ön dişlerin altında iltihap var sağa sola yayılmışlar. ön dişlerin köklerini keselim diplerini temizleyelim lazerle dolduralım birbirine kaynatalım...deseydi bugün sadece bir kaç dişim belki olmayacaktı...

ama Allah şahidim dir...bunun hesabını ahiretde verecek...

bu yüzden seni çok iyi anlıyorum
yaşadıklarını ve yaşayacaklarını çok iyi biliyorum

seni tanımam etmem
senden bir menfaat de beklemiyorum

sadece dikkat et...işini iyi bilen bir yere git ve yazdıklarımı unutma...

diş iltihaplanması sadece bir dişi ilgilendirmez o dişi çekince olay bitmez...sağına soluna yayılır kemik erimesi devam eder bütün dişlerin sırayla dökülür...

izlenmesi gereken yolu izah ettim...

sorunlu diş belki kurtarılabilir..diğer diş köklerinde iltihap varsa ve ilaçla giderilmiyorsa kesip açmak ve temizlemek lazım ve gerekirse diş kökünü kesmek lazım sonra da dolgu ile sağlamlaştımak lazım...

Allah yardımcın olsun

Ankarada olsan seni benim dişçime yönlendirirdim...yaptırmasan da bilgi alırdın...

Geri
Üst Alt