Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Vuruntulu çalışıyor gaz yemiyor

aliugur

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar, sorunumun çözümünü hiçbir yerde bulamadım yardımınızı rica ediyorum :)

Aracım seat leon 2001 model 1.8 signo 20V (valf) AGN Motor bir araçtır. Yaklaşık 3 sene önce LPG romano marka (modelini bilmiyorum) dönüşüm kiti takıldı. Sorunum şu: araba düşük devirlerde boğuluyor. Sürüş esnasında gazı sonuna kadar bassam bile kalkmıyor sanki motor freni yapıyor. Boşa atıp deviri 5000 civarlara kadar basarsam biraz toparlıyor. 3000 devir altına düşersen yine sallıyor. Rolantide sarsıntılı çalışıyor ve garip sesler çıkarıyor (sanki 1 piston ateşlemiyor gibi pötür pötür sesler çıkıyor) Bu sıkıntılar benzinde ve LPG de aynı şekilde devam ediyor. Normalde tam depo LPG ile şehiriçi 320KM yapabiliyorken bu arızadan sonra birazda devirli kullandığımdan olsa gerek 250KM zor yapıyor. Sırasıyla aşağıdaki gibi servislere gittim.

Alman gurubu motorlara bakan servise gittim. Aracı bilgisayara bağladılar. 3 adet arıza olduğunu söylediler. Hava akış sensörü ilk değişecek sonrasında diğer arızaları sıfırlayıp deneyeceğiz dediler. Hava akış sensörü orjinal bosch ile değiştirildi. Sonra bilgisayardan bakıldı ve sorun yok denildi diğer 2 arıza hava akışmetresinden kaynaklanıyormuş denildi. Sorunum devam ediyordu. Ustalar LPG beynine baktır ayar gerekiyor olabilir denildi.

LPG kitini takan ustaya gittim bilgisayara bağladı hiç bir arıza vermemiş dedi. Sadece LPG 0.8 barda basınç gösteriyordu bunu 1.2 bara çıkardı. Ve çıkarmadan önce 2 silindirin ateşleme verisi zayıf geliyor bujilerde sorun olabilir baktır dedi. Birde egzozdan ses geliyor katalizörünü de göster dedi.

Egzozcuya gittim ve katalizörde sorun olmadığını söyledi egzoz hava çıkışın gayet iyi dedi.

Başka ustaya gösterdim. Motor bloğuna elektrik kaçağı var dedi ve bujilere baktı. 3 bujinin boynunda kahverengi dibine doğru siyaha dönen kararma olmuş. Bunlar elektrik kaçağından oluyor dedi değişecek dedi. Değiştirirken kablolarıda yenilersen iyi olur yıpranmış dedi onu da yaptırırken ateşleme bobinine kablo bağlanan yerde çatlak gördük bobin de değişecek dedi. Bujiler bosch iridyum olanlarıyla, ateşleme bobini bosch marka, kablolar alman marka bir kabloyla değişti. Sorunum devam ediyordu. Sonra bu usta hava sensörünü söktü araba biraz daha rahatladı gibi ama aynı gaz yememe sorunu devam etti.

Şu anda sorunum halen devam ediyor. Bilgisayara bağlanırsa arıza göstermiyor. Katalizöre bahane buluyorlar diye söktürdüm düz boru taktırdım. Arabadan soğudum adeta. Anlayan, yardımcı olabilecek var mı? Balıkesir Edremit ilçesinde yaşıyorum civarlarda önerebileceğiniz usta var mı? Şimdiden teşekkürler

Son birkaç gündür de egzozdan aşırı gaz kokusu alıyorum. İlk çalıştırmada herşey normal 10 sn sonra yol alınca gelen ses pıtır pıtır pıtır gibi oluyor gaz yemiyor. Gaz yemediğinde pedaldan ayağımı çekip yine basınca bir müddet düzeliyor. Pedala sabit basar ve gazı arttırmazsam bi noktaya geldiğinde yine yapıyor.

Hep bakımlarını düzenli yaptırdım yağını suyunu takip ederim. Yağ kaçakları varmı kontrol ederim. Aracı devamlı dinlerim. Bu noktaya nasıl oldu da birden bire geldi anlayamadım. Yağ olarak sorarsanız castrol 10w40 kullanıyorum

Ustadim cok cok gecmis olsun. Gicik bir sorunla ugrasiyorsun. Cunku bircok sebebi olabilecek bir sorun.

İlk olarak soruna bir teshis koymak lazim. Anlattiklarina gore arac %99 zengin karisim ve yakıtı yakamiyor. Gaza basip devirlendirince tekrardan duzelme sebebi genelde o olur.

Soru: hava akis sensorunu neye gore degistirdiler. Aracin verdigi hatalar nelerdi?

Hava akis sensoru arizasi genelde alt devirlerde degil ust devirlerde kendini belli eder. Oyle ki hava akisi sokunce yada arizalaninca devir 3000 den sonra baya baya nazlanarak cikar. Belli bir devrin ustunede kolayina cikmaz.

Simdi anladigim kadariyla
- atesleme komple elden gecti buji buji kablolari ve bobin degisti.
- lpg basinci duzeltildi. Burada dipnot duseyim. 0.8 basinc asiri dusuk. İdeali 1.2 ve bazi araclarda 1.7,1.8 e kadar isteyebiliyor. Nozul hatali takilmissa basincla duzeltilebiliyor durum.

Soru: Lpg basinci duzeltilince tekrar ayar cekildi mi?

Lpg ayari yapilirken emisyona baktirarak ayar cektir mutlaka. Emisyon degerlerine gore cekilen ayarda zengin fakir karisim duzeltmesi kolayca yapilabilir..

Soru: Kelebek bogazina bakip adaptasyon yapildi mi?

Kardedim ilk etapta sunlari dene
- Araci hic lpgye almadan yaklasik 150-200km yap. Bunu tek seferde degil birkac seyahatte yapman yakit haritasi icin daha faydali olur.

- benzinde kullanirken mumkunse arkadaki lpg vanasini komple kapat.

- bu surec sonunda sorun aynen devam ediyorsa %90 ihtimal sorun aracin kendindedir. Sorunu ona gore arariz..

Cozum onerilerinden aklima iki buyuk olasi durum geliyor.

1- gaz kelebek konum sensoru hatasi! Gaz kelebek konum sensoru hatali(arizali) olursa sen gaza bastikca sanki araci arkadan biri tutup cekiyormus gibi olur. Bosa atip devir yapacakken ilk basta pitir pitir eder (kesik kesik gaz yer sanki arac 1-2 silindiri aciga cikarmis gibi) sonrasinda duzelebilir. Gaz kelebek konum sensoru kolayina da ariza lambasi yakmaz. Yani ihtimal dahilinde. Saglam bir bogaz deneyip sonucu gormek lazim.

2- lpg enjektor baglantilarinda sorun cikmis olabilir. Sorunun benzinde de yapma durumu olabilir. Cunku lpg enjektorleri baglanirken benzin enjektorlerine gelen sinyal kablosu kesilip lpg ecusuna baglanti yapilir. Bu nedenle lpg ecusu arizasi veya sinyal kablosundaki temassizlik bile bu sorunlara neden olabilir.

Bu surecte bir parcayi hemen degistieme ustadim. Mumkunse deneme yanilma yontemine git. Buna razi olan ustaya goster. Cunku bircok parcayi degistirebilirsin buda yorucu olur. En beklenmedik yerden kucuk bir ariza cikabilir...

Sağolun, çok can sıkıcı bir durum ve bu sebeplerden arabayı satmayı bile düşünüyorum.

1.soruya cevap: Hava akış sensörünü aracı laptopa bağladılar ve yazılımın arıza var demesi üzerine değiştirdiler. Bundan hariç 2 arıza daha veriyordu ve bunlar akış sensörüne bağlı arızalarmış. Akış sensörü değiştirince diğer 2 arıza ortadan kalktı dedi usta.

2.soruya cevap: lpg basıncını ayarladı sadece. Pistonların ateşleme zamanlarına baktı 2 tanesinde sorun var gibi bujilerden olabilir gecikmeli ateşliyor dedi. Bunun üzerine gittiğim ustada bobin kablo ve bujiler değişti.

3.soruya cevap: kelebekle ilgili bir sorun olacağını sanmıyorum diyerek hiçbir usta bakmadı. Zaten 2 usta baktı ikiside değildir diyerek es geçti belki olabilir ama malesef buradaki tamirciler eline anahtarı alan ustayım diye dolaşıyor.

Ateşleme sistemini yenileyen ustam dediğiniz gibi lpg yi tüpten vanasından kapattı. Kendi başına gelmiş iki yakıt karışıyormuş olabilir belki dedi kapattı denedi ilk başta yapmadı sonra araç yine aynı sorunu verdi.

LPG ecusunu usta bilgisayara bağladı hiç arıza kodu yoktu üstünde. Yani programda rastlanan arıza kodu 0 olarak yazıyordu. Buralarda parça deneyecek usta bilmiyorum kimsede parça bulunmuyor, zaten değişecek parçayıda sipariş edip getirtiyorlar öyle takılıyor. Balıkesir Edremit ilçesindeyim, usta önerecek olan varsa desteğini rica ederim.

LPG ayarı için üşenmeyip candan mühendislik var youtube kanalında oraya gidecem gibi gözüküyor adamlar yolculuk anında ayar çekiyorlar işçilik çok iyi duruyor. Edremitte arabaya binmeden denemeden arıza şu parça değişecek diyip kestirip atıyorlar.

Bayram sonrasındaki haftaya bosch servisine randevu aldım. inşallah soruna çözüm bulacaklar diye düşünüyorum. Sonucu sizlerle de paylaşırım inşallah böyle bir olay kimsenin başına gelmez.

Sağolun, çok can sıkıcı bir durum ve bu sebeplerden arabayı satmayı bile düşünüyorum.

1.soruya cevap: Hava akış sensörünü aracı laptopa bağladılar ve yazılımın arıza var demesi üzerine değiştirdiler. Bundan hariç 2 arıza daha veriyordu ve bunlar akış sensörüne bağlı arızalarmış. Akış sensörü değiştirince diğer 2 arıza ortadan kalktı dedi usta.

2.soruya cevap: lpg basıncını ayarladı sadece. Pistonların ateşleme zamanlarına baktı 2 tanesinde sorun var gibi bujilerden olabilir gecikmeli ateşliyor dedi. Bunun üzerine gittiğim ustada bobin kablo ve bujiler değişti.

3.soruya cevap: kelebekle ilgili bir sorun olacağını sanmıyorum diyerek hiçbir usta bakmadı. Zaten 2 usta baktı ikiside değildir diyerek es geçti belki olabilir ama malesef buradaki tamirciler eline anahtarı alan ustayım diye dolaşıyor.

Ateşleme sistemini yenileyen ustam dediğiniz gibi lpg yi tüpten vanasından kapattı. Kendi başına gelmiş iki yakıt karışıyormuş olabilir belki dedi kapattı denedi ilk başta yapmadı sonra araç yine aynı sorunu verdi.

LPG ecusunu usta bilgisayara bağladı hiç arıza kodu yoktu üstünde. Yani programda rastlanan arıza kodu 0 olarak yazıyordu. Buralarda parça deneyecek usta bilmiyorum kimsede parça bulunmuyor, zaten değişecek parçayıda sipariş edip getirtiyorlar öyle takılıyor. Balıkesir Edremit ilçesindeyim, usta önerecek olan varsa desteğini rica ederim.

LPG ayarı için üşenmeyip candan mühendislik var youtube kanalında oraya gidecem gibi gözüküyor adamlar yolculuk anında ayar çekiyorlar işçilik çok iyi duruyor. Edremitte arabaya binmeden denemeden arıza şu parça değişecek diyip kestirip atıyorlar.

Bayram sonrasındaki haftaya bosch servisine randevu aldım. inşallah soruna çözüm bulacaklar diye düşünüyorum. Sonucu sizlerle de paylaşırım inşallah böyle bir olay kimsenin başına gelmez.

Ustadim oncelikle nacizane onerim. Lpg basinciyla oynayip yeni ayar cekmeyen yere daha adimini atma! İki farkli basincta aracin ayni ayarla normal calismasinin imkani yoktur.

Atesleme sistemi yenileyen usta akilliymis. Cunku o dedigi olay olabiliyor. Kesici kesmeyince lpg enjektorleri kacirabiliyor iki yakit karisinca arac zengin karisimdan tam sapitiyor. Bu secenek denenmis madem elenebilir. Ayrica bu sorun genelde kisa sureli olur ilk calistirmadan sonra kisa surede problem ortadan kalkar. Sendeki problem daha kalici galiba. Arac isinsa da durum degismiyor degil mi?

Ustadim oncelikle bogaz kelebek adaptasyonu yapip denemek lazim. Sonrasinda dedigim gibi kelebek konum sensoru bu hatayi ortaya cikarabiliyor.

İnsallah sorunu ucuz ve kolay yoldan halledersin.

Önerileriniz için teşekkür ederim. Ustalara tavsiyeniz olan yerlerden başlamalarını rica edeceğim. Araba ısınsa da durum değişmiyor. Bugün kullanmam gerekti. İlk çalıştığında normal bir şekilde çalışıyor sorun yok. Biraz yol alınca sorun başlıyor.2000 devirde egzozdan garip bir bağırma oluşuyor ama ısınınca geçiyor.

Birde gaz almak için yaklaşık gidiş dönüş 15 km yol yaptım. Araba teklemeye başlayınca debriyajsız ayağımı gazdan çektim bastım 2. seferde topladı devam etti sanki hiç sorunu yokmuş gibi. Sonra ışıklarda durdum tekrar kalkarken 2000 devir üzerine çıkarken yine başladı yani süratliyken hiç sorun yok sallama vs. ama şehiriçi trafikte dur kalk yapılmıyor.

İnşallah yüksek masraf çıkartacak bir durum olmaz, zaten çıkacağı kadar çıktı asgari ücret çalışıyoruz bir aylık maaşı araba yedi.

Eğer bosch servisten de bir sonuç alamazsam vw yetkili serviste arıza tespiti yaptırmamı tavsiye ediyorlar. Ne dersiniz? Oradan da sanayide yaptırırsın diyorlar. Hatta çok ücret söylemezlerse orada da yaptırabilirim.

Valla ustadim sorun basit bir sensor arizasida olabilir cok basit bir kablo temassizligida olabilir :/ aracta problemden once son zamanlarda bir degisiklik yapildi mi? Misal gevsek bir aku kutup basi bile sorun oluyor olabilir. Dedigim gibi etraflica araci incelemek lazim. Keske sudur diye net birsey soyleyebilsem :(

Üstadım aynı sorun benim aracımda da geçtiğimiz günlerde baş gösterdi. Yolda giderken birden çekişten düştü araç. Tüm pistonlar çalışmıyormuş gibi bir durum oluştu. Buji değişim zamanı yaklaşmıştı bujilerin ateşleme yapmadığından olabilir diye düşündüm. Hafta sonu ustaya götürdüm. Bujileri değiştirdim. Sorunun hala devam ettiğini gördüm. Aracı bilgisayara bağladılar. Hava akış ile alakalı uyarı vardı sildiler hatayı. LPG den kaynaklı olabilir dediler. LPG ustasına götürdüm PC ye bağladılar baktılar gaz ayarlarını yenilediler. Değişiklik olmadı.

Aracınızdaki sorunu çözebildilerse önerilerinize açığım. Teşekkürler.

Silkeleme sorunu kendi kendine geçti ama yakıt tüketimi fazla. LPG tam dolu depo ortalama 320km giderken şimdi 250km de bitiyor.

Bosch servise götürdüm ama çözüm olmadı. Triger gergi pistonu değiştirildi, V kayışından cırcır ses geliyordu bilyesi değişti. Sorun devam ediyor. Motoru açıp bakmalıyız subaplardan olabilir yada manifolttan kaçırıyor olabilir dendi.

Motor soğukken yada sıcakken farketmeksizin hem LPG hemde benzinde devamlı çiğ bir yakıt kokusu geliyor. Arabayı seviyorken nefret eder hale geldim. Satıp başka araç alayım dedim ama ikinci el ve sıfır piyasası aklını yitirmişcesine pahalı. Bilmiyorum ne yapabilirim.

Ama sizlere tavsiyem bu sorunlarda buji hariç ateşleme sistemini elletmeyin. Çıkan parçaları muhakkak isteyin çünkü sizden çıkanı başkasına sıfır diyerek başkasının aracına takanlar var. Hava sensörü diyorlar alakası yok. Sırf bu ustayım diye dolaşanlar yüzünden hava sensörüne 650 TL ateşleme sistemine 1400 TL ve son olarak bosch servise 2000 TL verdim (Sırf işçilik 900 TL yazmışlar) Allah kimseyi sanayiye düşürmesin çok ağzım yandı. Sorunum çözülürse buradan bilgi vereceğim.

Silkeleme sorunu kendi kendine geçti ama yakıt tüketimi fazla. LPG tam dolu depo ortalama 320km giderken şimdi 250km de bitiyor.

Bosch servise götürdüm ama çözüm olmadı. Triger gergi pistonu değiştirildi, V kayışından cırcır ses geliyordu bilyesi değişti. Sorun devam ediyor. Motoru açıp bakmalıyız subaplardan olabilir yada manifolttan kaçırıyor olabilir dendi.

Motor soğukken yada sıcakken farketmeksizin hem LPG hemde benzinde devamlı çiğ bir yakıt kokusu geliyor. Arabayı seviyorken nefret eder hale geldim. Satıp başka araç alayım dedim ama ikinci el ve sıfır piyasası aklını yitirmişcesine pahalı. Bilmiyorum ne yapabilirim.

Ama sizlere tavsiyem bu sorunlarda buji hariç ateşleme sistemini elletmeyin. Çıkan parçaları muhakkak isteyin çünkü sizden çıkanı başkasına sıfır diyerek başkasının aracına takanlar var. Hava sensörü diyorlar alakası yok. Sırf bu ustayım diye dolaşanlar yüzünden hava sensörüne 650 TL ateşleme sistemine 1400 TL ve son olarak bosch servise 2000 TL verdim (Sırf işçilik 900 TL yazmışlar) Allah kimseyi sanayiye düşürmesin çok ağzım yandı. Sorunum çözülürse buradan bilgi vereceğim.
Geçmiş olsun baya masraf olmuş gerçekten

Geri
Üst Alt