Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Vitesin Takılı Kalması

@nur.GUL

Kayıtlı Üye
Merhaba,

2017 Model 1.6 TDI 56.000 KM Manuel vites aracım var. Daha önce bu şekilde bir sorunla karşılaşmadım ancak şuanki durum şu:
Olumsuz durum
- Vites özellikle park halindeyken nadiren de olsa takılı kalıyor. Vitesten çıkarmak için arabayı çalıştırıp debriyajı hafif çekip tekrar bastığımda çıkıyor.
- Park halindeyken genelde vitesi 1 'e alıyorum.
Olumlu durum,
-Vites geçişleri prüzsüz ve sarsıntısız
-Hareket halindeyken problem yok
-Kavrama aynı şekilde prüzsüz ve net

Konu hakkında yorumlarınızı rica ederim.

DEsteğiniz için teşekkürler

Araç makyajlı kasa mı? Ben hiç viteste bırakma ihtiyacı hissetmedim şu ana kadar, otomatik park freni zaten yeterli düzeyde tutuyor aracı.

Takılı kalıyor dediğiniz motor kapalıyken debriyaja basmadan mı çıkarmaya çalışıyorsunuz? O zaman biraz zorlanır normaldir ama debriyaja basarsanız (motor kapalı bile olsa) rahat çıkması lazım.

Araç makyajlı kasa mı? Ben hiç viteste bırakma ihtiyacı hissetmedim şu ana kadar, otomatik park freni zaten yeterli düzeyde tutuyor aracı.

Takılı kalıyor dediğiniz motor kapalıyken debriyaja basmadan mı çıkarmaya çalışıyorsunuz? O zaman biraz zorlanır normaldir ama debriyaja basarsanız (motor kapalı bile olsa) rahat çıkması lazım.

Evet. Makyajlı kasa. Doğru otomatik park freni yeterli oluyor bizde alışkanlık sanırım.
Yok debriyaja basmadan kesinlikle vitesi hareket ettirmiyoruz. Çıkartırken de debriyaja basıyoruz.

Onur Kardeşim merhaba,

Muhtemelen vites ayarlarında bir sorun vardır veya ilk yağlamada sorun yaşıyordur. Göstermeni tavsiye ederim.
Vites telin esnemiş olabilir veya vites ayarları (kalibresi) bozulmuştur. Bunu yaparken birde şanzıman yağını değiştirirler daha iyi olur.

Onur Kardeşim merhaba,

Muhtemelen vites ayarlarında bir sorun vardır veya ilk yağlamada sorun yaşıyordur. Göstermeni tavsiye ederim.
Vites telin esnemiş olabilir veya vites ayarları (kalibresi) bozulmuştur. Bunu yaparken birde şanzıman yağını değiştirirler daha iyi olur.
tesekkür ederim. yarın servise gideceğim. sizinle paylaşım yapıcam

Merhaba,

2017 Model 1.6 TDI 56.000 KM Manuel vites aracım var. Daha önce bu şekilde bir sorunla karşılaşmadım ancak şuanki durum şu:
Olumsuz durum
- Vites özellikle park halindeyken nadiren de olsa takılı kalıyor. Vitesten çıkarmak için arabayı çalıştırıp debriyajı hafif çekip tekrar bastığımda çıkıyor.
- Park halindeyken genelde vitesi 1 'e alıyorum.
Olumlu durum,
-Vites geçişleri prüzsüz ve sarsıntısız
-Hareket halindeyken problem yok
-Kavrama aynı şekilde prüzsüz ve net

Konu hakkında yorumlarınızı rica ederim.

DEsteğiniz için teşekkürler
2016 ibiza st 1.2 tsi aracim var. Gecen yaz zamani benim de basima geldi. Bazen reri viteste takili kaliyor, zor bosa aliyordum. Canakkalede servise gittim.. vites sorun yapmadi, olunca video cek gel dediler, 1 sa. Sonra video cekip gittim..sanzuman inip bakilmasi lazim ama masrafli dediler elletmedim. Ayni durum olunca debriyaji pompalayarak vitesi bosa alabilmeye basladim. Erzurumda tekrar servise gittigimde bunun sorunu olmadigini, disli degistirilse de aynisi oldugunu ( baska birininkini degistirdiklerini ve degismedigini soylediler) modeli hatirlamiyorum ama leon dizellerdede oldugunu soylediler. Yazdan bu yana cok olmamak kaydiyla yine takilmalar oluyor ama alistim..otopark cikislarinda yaptiginda biraz stres oluyordum..servise gidin, bi kontrol ettirin..bakalim size ne diyecekler..iyi aksamlar

"Manuel vites sorunu" diye baslik acmistim.orda da konusmustuk bu sorunu

Benım ibizamda da oluyordu geriye takılı birakıyordum sabahları boşa alıp çalıştırmak istediğim de gelmiyordu vites sonra servise götürdüm böyle bise olamaz sıfır arac dedim baktılar ettiler açıklama şu şekilde oldu kış aylarında araclarda vites geçişi yaza göre biraz daha ağır olduğunu bunun sebebin vites halatlarının soğukluktan gerilmesine bağladılar ondan dolayı koşun vitese yaza göre biraz daha nazlı girip çıktığını belirttiler sorun yok dediler gönderdiler.

2016 ibiza st 1.2 tsi aracim var. Gecen yaz zamani benim de basima geldi. Bazen reri viteste takili kaliyor, zor bosa aliyordum. Canakkalede servise gittim.. vites sorun yapmadi, olunca video cek gel dediler, 1 sa. Sonra video cekip gittim..sanzuman inip bakilmasi lazim ama masrafli dediler elletmedim. Ayni durum olunca debriyaji pompalayarak vitesi bosa alabilmeye basladim. Erzurumda tekrar servise gittigimde bunun sorunu olmadigini, disli degistirilse de aynisi oldugunu ( baska birininkini degistirdiklerini ve degismedigini soylediler) modeli hatirlamiyorum ama leon dizellerdede oldugunu soylediler. Yazdan bu yana cok olmamak kaydiyla yine takilmalar oluyor ama alistim..otopark cikislarinda yaptiginda biraz stres oluyordum..servise gidin, bi kontrol ettirin..bakalim size ne diyecekler..iyi aksamlar
Aklıma bir değerlendirme daha geldi. Otomatik patk freni ve hillholder var araçta ilk zamanlarda park ettikten sonra vitese takmiyordum, şu aralar vitese takıpta bırakıyorum araci. Soru şu otopark freni hilholder vs bu sistem birbiryle baglantili ise bundan kaynaklanmış olabilir mi diye düşünüyorum, bunu da deniycem. Son çare servise gidicem. (@atecateam önerisi ile)

Bir de bu konuyu actiktan sonra dün aksam arabaya binip yaklasik 50-60 kez 1 ve 2. vites yapip durdum hiç takilmadi, geçişlerde kavramada yine sıkıntı yoktu, sadece yine park halindeyken vitesi 1 e taktığımdan ilk marsja frene ve debriyaja(çalıştırmak icin buni yap diyor zaten araba, start/stop var ayrica) bastığımda hemen cikaramadim 1 den. Sonra bir iki debriyaj yukari asagi cikti. Bir ayrinti daha geldi aklima o da şu: Arac 1 inci viteste takıli kalmisti yine, ve 1.vitesin fiziksel pozisyonu bir tuaf durumdaydi sanki 1 degilde 3 gibi yani vitesin oturdugu yer tuaf bir yerdi.

Geri
Üst Alt