Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Uzun Yol ve Hız Sabitleyici / Ort. Yakıt Tüketimi

tibuk5361

Kayıtlı Üye
Katılım
24 May 2016
Mesajlar
401
Puanları
43
Merhaba Arkadaşlar,
Bilindiği üzere yaz aylarında bayramlarda hepimiz köylerimize tatil yörelerine kaçmak tayız. Biz araç kullananların ilk aklına gelen soru ne kadar yolda ne kadar yakıt tüketirim.
Hız sabitleyici sinin gerçek fonksiyonunu çözememiş durumdayız sanırım.Bu aksam sadece düz yolda mı kullanılmalı? rampalara gelindiğinde devre dışı bırakılırsa daha mı az yakıt tüketiriz? Ve uzun yolda aracınızın yakıt tüketimi nasıl?
 

ULU

Kayıtlı Üye
Katılım
26 May 2014
Mesajlar
2,525
Puanları
113
Selam

ben genelde uzun yolda kullanıyorum, rampaya gelince devre dışı bırakmaya gerek yok gaza yüklen gitsin yol düzelince sabitlediğin hıza geri gelir, sabit devirde olduğundan yakıt tüketimi düşüyor tabiki ama öyle lafı edilecek rakamlar değil tabiki
 

Ahmet.YILDIRIM

Kayıtlı Üye
Katılım
6 Haz 2013
Mesajlar
132
Puanları
43
abi trabzon -izmit arasında yol boyu denemiş durumdayım 2 ay önce hız sabitleyici ile gidip hızı sabitleme kullanmadan döndüğümde yakıt farkı olmadı acıkcası yada ben fark edemedim ama rahatlığı paha biçilemez
 

#ismail

Kıdemli Üye
Katılım
17 Ara 2011
Mesajlar
7,634
Puanları
113
CC siz bir araba düşünemiyorum. Büyük rahatlık. Düz yol rampa farketmez rahat rahat kullanın. Cc yakıtı çok az düşürür.
 

kirlisakal

Kayıtlı Üye
Katılım
20 Nis 2014
Mesajlar
6,742
Puanları
113
rampa yukarı ayağınla gaz basacamıza kendı cıksın daha ii ...topuktan kramp giriyor bazen uzun yolda :D cc buyuk nımet
 

tibuk5361

Kayıtlı Üye
Katılım
24 May 2016
Mesajlar
401
Puanları
43
Hız sabitleyicisi düz yolda sürekli aynı oranda yakıt püskürtüyor, rampaya gelince de sabitlediğimiz hıza ulaşmak için daha çok püskürtüyor ,Sanırım hız sabitleyicisi farkını düz yolda gösteriyor sadece.
 

ertewas

Kayıtlı Üye
Katılım
27 Nis 2016
Mesajlar
222
Puanları
43
aracı stabil kullanıyorsan çok da gerekli değil. 80-120 arasında kullan, yakacağın minimum değeri görürsün...
 

run7

Kayıtlı Üye
Katılım
23 Tem 2015
Mesajlar
72
Puanları
18
99 km/h ile 101 km/h arasında bile fark oluyor vallaha.. buna ek olarak yol şartları, yük, cam açık kapalı, klima vs vs. Abi bas git Allah kaza bela vermesin . dönüşte az biner tolere ederiz.
 

huzeyir

Kayıtlı Üye
Katılım
25 Ara 2010
Mesajlar
382
Puanları
28
Konu hortlucak ama ben yokuş çıkarken Hiz düşürme tuşuna ara ara basıyorum. Anlık tüketim yukselmiyor. Yokuşa göre ayarlıyorum. 10-20km/s Hiz kaybını yokus bitikten sonra yol düzse azar azar yokuş assagi ise direk ekliyorum. Yokuş çıkarken ayağınızın tepkisi daha düzensiz oluyor. Az yakmak icin gaza basmamaniz gerekiyor. Basmayınca da hız çok düşüyor. Tekrar eski hiza gelmekte daha fazla yakıt tüketimine sebep oluyor. Hiz sabitleyicisi güzel bisey. Ama keşke opeldeki gibi vites değiştirdiğimiz de devre dişi kalmasa


SCW - SeatClubWorld kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
 
Üst Alt