Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Uzun Yol ve Hız Sabitleyici / Ort. Yakıt Tüketimi

tibuk5361

Kayıtlı Üye
Merhaba Arkadaşlar,
Bilindiği üzere yaz aylarında bayramlarda hepimiz köylerimize tatil yörelerine kaçmak tayız. Biz araç kullananların ilk aklına gelen soru ne kadar yolda ne kadar yakıt tüketirim.
Hız sabitleyici sinin gerçek fonksiyonunu çözememiş durumdayız sanırım.Bu aksam sadece düz yolda mı kullanılmalı? rampalara gelindiğinde devre dışı bırakılırsa daha mı az yakıt tüketiriz? Ve uzun yolda aracınızın yakıt tüketimi nasıl?

Selam

ben genelde uzun yolda kullanıyorum, rampaya gelince devre dışı bırakmaya gerek yok gaza yüklen gitsin yol düzelince sabitlediğin hıza geri gelir, sabit devirde olduğundan yakıt tüketimi düşüyor tabiki ama öyle lafı edilecek rakamlar değil tabiki

abi trabzon -izmit arasında yol boyu denemiş durumdayım 2 ay önce hız sabitleyici ile gidip hızı sabitleme kullanmadan döndüğümde yakıt farkı olmadı acıkcası yada ben fark edemedim ama rahatlığı paha biçilemez

CC siz bir araba düşünemiyorum. Büyük rahatlık. Düz yol rampa farketmez rahat rahat kullanın. Cc yakıtı çok az düşürür.

rampa yukarı ayağınla gaz basacamıza kendı cıksın daha ii ...topuktan kramp giriyor bazen uzun yolda :D cc buyuk nımet

Hız sabitleyicisi düz yolda sürekli aynı oranda yakıt püskürtüyor, rampaya gelince de sabitlediğimiz hıza ulaşmak için daha çok püskürtüyor ,Sanırım hız sabitleyicisi farkını düz yolda gösteriyor sadece.

aracı stabil kullanıyorsan çok da gerekli değil. 80-120 arasında kullan, yakacağın minimum değeri görürsün...

99 km/h ile 101 km/h arasında bile fark oluyor vallaha.. buna ek olarak yol şartları, yük, cam açık kapalı, klima vs vs. Abi bas git Allah kaza bela vermesin . dönüşte az biner tolere ederiz.

Konu hortlucak ama ben yokuş çıkarken Hiz düşürme tuşuna ara ara basıyorum. Anlık tüketim yukselmiyor. Yokuşa göre ayarlıyorum. 10-20km/s Hiz kaybını yokus bitikten sonra yol düzse azar azar yokuş assagi ise direk ekliyorum. Yokuş çıkarken ayağınızın tepkisi daha düzensiz oluyor. Az yakmak icin gaza basmamaniz gerekiyor. Basmayınca da hız çok düşüyor. Tekrar eski hiza gelmekte daha fazla yakıt tüketimine sebep oluyor. Hiz sabitleyicisi güzel bisey. Ama keşke opeldeki gibi vites değiştirdiğimiz de devre dişi kalmasa

SCW - SeatClubWorld kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Geri
Üst Alt