Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Surekli s modu kullanmak

2011 disel otomatik seat leon sahibiyim.surekli s modu kullanmamin bir zarari olur mu acaba? Yardimci olursaniz sevinirim

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

Hocam bir sıkıntı olmaz hatta yoğun trafikte daha iyi olur dün deneyeyim dedim normalde 1.4 devirde vites aterken 3.0 devire kadar dayandı s modunda.Yoğun trafikte s moduna alın vites yüksek devir çevirsin öbür türlü hep 1,2 yapar ve şanzuman ısındı hatası alırsınız.

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

Trafiğin düşük olduğu yerlerde d de kullanmanızı öneririm .Zararı yok ama yakıt tüketimini arttırabilir.

SCW - SeatClubWorld kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sürekli S'de kullanırsanız motoru optimal çalışma şartlarının dışında tutacaksınız demektir. Gereksiz bir yakıt tüketimiyle başlar, uzun dönemde de daha çok soruna neden olur. Daha çok ısınacağı için daha çok soğutulması gerekir, yağ özelliğini daha çabuk kaybeder, hatta normalde yakacağından daha çok yağ yakar. Daha sık bakıma girmeniz gerekir. Yakıt pompası sürekli daha çok yakıt basmak zorunda kalacağından o da daha çabuk yıpranır. Motor bloğu optimal sıcaklığının üzerinde daha uzun süre kalacağı için orda da daha çok sorun çıkarabilir. Yüksek süratlerde soğutma belki pek sorun yaratmaz ama hava akışı azken sürekli yüksek devir çevirmek kesinlikle uzun dönemde motora zarar verecektir.

Sürekli S'de kullanırsanız motoru optimal çalışma şartlarının dışında tutacaksınız demektir. Gereksiz bir yakıt tüketimiyle başlar, uzun dönemde de daha çok soruna neden olur. Daha çok ısınacağı için daha çok soğutulması gerekir, yağ özelliğini daha çabuk kaybeder, hatta normalde yakacağından daha çok yağ yakar. Daha sık bakıma girmeniz gerekir. Yakıt pompası sürekli daha çok yakıt basmak zorunda kalacağından o da daha çabuk yıpranır. Motor bloğu optimal sıcaklığının üzerinde daha uzun süre kalacağı için orda da daha çok sorun çıkarabilir. Yüksek süratlerde soğutma belki pek sorun yaratmaz ama hava akışı azken sürekli yüksek devir çevirmek kesinlikle uzun dönemde motora zarar verecektir.

Hocam ben yoğun trafikte s de kullanıyorum sürekli vites atmasın diye brnim bildiğim bir zararı yok ama normal yolda d de kullanıyorum.

D yada S ile kullanmak tamamen sizin keyfinize kalmış bir durum. Kesin kanıtlanmış "araca şu zararı var, bu faydası var" diye bir tez yok. Araç hızlı kalksın, yüksek devirde vites değiştirsin, agresif kullanım hissi versin derseniz S de kullanabilirsiniz. Tek kıstas yakıt olur. D de 50 ile 7. vites tamamen ekonomi amaçlıdır.
Ben Individual de kullanıyorum genelde. Motor ve şanzıman tepkimesini ekoya, diğer tepkimeleri sporta göre ayarlıyorum. Malum devir ekonomi devri. Benzin olmuş 8 lira...

Son düzenleme:
Hocam ben yoğun trafikte s de kullanıyorum sürekli vites atmasın diye brnim bildiğim bir zararı yok ama normal yolda d de kullanıyorum.
Yoğun trafikte sorun olmaz gene erken vites değiştiriyor akıcı sürüşe oranla. Ama aracı sürekli optimal çalışma devrinin üzerinde tutmak illa ki zarar verir. Yani söylediklerim de benim kendi görüşüm, belki de hiç bir zararı yoktur araca. Ama ben hiç bir aracımı spor kullanmak istediğim zamanlar dışında S modunda kullanmadım. Tek istisnası DSG Golf idi, onda sizin yaptığınız gibi 0-30km arası hızlarda sürekli dur kalk oluyorsa S gerisinde D kullanıyordum.

Aslında düşük devir de çok iyi bir şey değil. Titreşimin genliği artıyor. Bunun da uzun vadeli zararları olur elbet.

Geri
Üst Alt