Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Servis bakımı sonrası lastik basınç kontrolü

aytarmurat

Kayıtlı Üye
Merhaba. Aracımda farkettiğim bir olayı sizlerle paylaşmak istedim. 2019 Ocak ayı sonunda periyodik bakımını yetkili seviste yaptırdım. Aracı servisten çıkarırken araçtaki birkaç küçük sorunun giderilmesinin yanında direksiyonun muhteşem rahatlaması ve hafiflemesi dikkatimi çekmişti. Lastiklerin şişkin ve sert oldukları belliydi, bozuk yollarda trim seslerinde artışta vardı ama bunu havanın soğuk olmasıyla ilişkilendirdim. Geçen 1,5 ay ve yaklaşık 1200 km sonrasında tüm lastik havalarının 39 psi olduğunu gördüm ve hemen uygun olan basınca düşürdüm. Sonuç olarak aracına bakım yaptıran arkadaşların lastik basınçlarını kontrol etmelerini tavsiye ediyorum.

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

Merhaba. Aracımda farkettiğim bir olayı sizlerle paylaşmak istedim. 2019 Ocak ayı sonunda periyodik bakımını yetkili seviste yaptırdım. Aracı servisten çıkarırken araçtaki birkaç küçük sorunun giderilmesinin yanında direksiyonun muhteşem rahatlaması ve hafiflemesi dikkatimi çekmişti. Lastiklerin şişkin ve sert oldukları belliydi, bozuk yollarda trim seslerinde artışta vardı ama bunu havanın soğuk olmasıyla ilişkilendirdim. Geçen 1,5 ay ve yaklaşık 1200 km sonrasında tüm lastik havalarının 39 psi olduğunu gördüm ve hemen uygun olan basınca düşürdüm. Sonuç olarak aracına bakım yaptıran arkadaşların lastik basınçlarını kontrol etmelerini tavsiye ediyorum.

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

Hava basıncı her yerde değişkenlik gösterebilir en iyisi lastik işleri yapanlarda basınç kontrolü yapmaktır
Benzinlikte şişirip aynı basınç ile sert olduğunu fark edip tekrar başka benzinlikte kontrol ettiğim de yüksek olduğunu gördüm yani hor kullanılan bir cihaza denk gelmiş olabilirim ama en garantisi lastikçide yaptırmak olacaktır

•Sticker isteği için özelden mesaj yazınız

Belki 39 psi doğru basınçtı arabanızın. Ülkemizde şöyle bir yanılgı var ve bunu aşmamız lazım; Bir makine üretilirken arge sürecinden geçiyor bu yıllar alan bir süreç ve çeşitli testlerden geçiyor uygun olan donanımlar (bileşenler) ekleniyor. Arabalarda da bileşenlerden biri de lastik. Örneğin mühendis arkadaş diyor ki bu araca (ekstra ağırlıklar da göz önüne alınarak değerler değişiyor tabi) 35 psi ve 39 psi arası hava basılmalı. Bu basınç değerleri konfor, yol tutuşu, yıpranma gibi çeşitli avantaj ve dezavantajları oluyor. Fakat lastikçilerde ve onları takiben kullanıcıda da şöyle bir uygulama var A segmenti küçük bir araçta olsa D segmenti bir araç ta hep 32-33 psi görüyorum. Bunu yapmayan kullanıcı da vardır muhakkak sadece bir genelleme benimkisi. Basıncı ayarlayan herşeyi bilen lastikçiye burada uygunu ve konforlusu 35 yazıyor diyorsun o değer çok diyor. Lastik dörtte üç havayla dolu ve yumuşacık olunca tabiki konforlu olur fakat şöyle de bir durum var o sabah tek başına diye yumuşatılan lastiklerle 2 gün sonra 5 kişi binebilir hemen ertesinde yine tek kişi olunabilir bu durumda da her yük değiştiğinde lastik basınçları da değişmesi gerekiyor. Bu da uygulaması zor bir işlem olacağından üretici optimum (en uygun) değerler belirler.

Beni yanlış anlamayın siz yanlış yaptınız gibi bir söylemde bulunmuyorum ve sizi yargılamıyorum bu konuda haddim değil. Sadece konu açılmışken düşüncelerimi belirtmek istedim.

İstasyonlardaki hava pompalarının periyodik olarak kalibrasyon ayarlarının yapılması lazım.Onun için istasyonlar arasında basınc farkı oluyor.Buna şahit oldum.Bu nedenle aynı istasyonun havasını kullanmaya özen gösteriyorum.

Lastik basıncı sabit durmuyor. Ben önlere 2.4 bar basıyorum 2.7 2.8 lere kadar çıkıyor. Özellikle 90 km ve üstü hızlarda yükseliyor

Arabam Varken Hepsine 34 Basıp Geçiyordum Valla.

ekim sonunda sıfır olarak teslim aldığımda özellikle sordum lastiklerin havalarına baktınız mı diye ve evet baktık dediler aradan 3 hafta filan geçti (700 kmlerde ) dur bir kontrol edeyim dedim benzin istasyona gittim kontrol ettim havaların düşük olduğunu gördüm ve önleri 32 arkaları da 31 olarak şişirdim , ama daha sıfır arabanın sağından solundan çıtırtılar kıtırtılar gelmeye başladı bir kaç gün sonra N11 den hava saati aldım ve normalden 6 hava fazla olduğunu gördüm yani 38 hava çıktı , istasyonların hava basınçlarına güvenmeyin

Geri
Üst Alt