Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

'Sen geçerken sahilden sessizce...'

YCO

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
22,339
Yaş
35
419218.jpg


Rock müzik camiasının en renkli isimlerinden Orhan Atasoy yaşamını yitirdi. sinemamüzik.com'un haberine göre sirozun ardından yakalandığı karaciğer kanseri sonucunda bir süredir bitkisel hayat süren Orhan Atasoy, bugün tedavi gördüğü ABD'de yaşama veda etti.

1949 doğumlu Atasoy 70'li yıllarda İstanbul ve Ankara rock çevrelerinde ünlenmiş, samimiyeti ve girişkenliğiyle çok sevilmişti. Asit Orhan ya da Ayı Orhan lakaplarıyla da tanınan Atasoy, çeşitli gruplarda yer aldıktan sonra Moğollar'ın Cem Karaca'yla birlikte müzik ürettikleri dönemde bu grupta yer almıştı.

Karaca ile Moğollar evliliğinin pek sağlıklı yürümediği dönemde ekipte gitar ve flüt çalmaya başlayan Orhan Atasoy, Orhan Önemli adıyla gruba dahil olmuş, farklı yaşam tarzıyla Cem Karaca'yı rahatsız edince üç haftada kadro dışı kalmıştı.

Ardından 1993 tarihli solo albümü Yanmışız'la gündeme geldi Atasoy. Albümün çıkış parçası Gemiler'e (söz: Orhan Atasoy-müzik: Ercüment Vural) Umur Turagay'ın çektiği videoklip şarkıyı uluslararası müzik kanalı MTV ekranına kadar taşıdı. Bu klip hala tüm zamanların en iyi yerli çalışmalarından biri kabul ediliyor.

Gemiler daha sonra Zerrin Özer ile Teoman'ın sesinden daha da ünlenirken Orhan Atasoy, ABD'ye yerleşip orada müzik yaptı.

Atasoy'un 2009'un ilk aylarında 'usta'nın yapıtları '1980&2001' adıyla yeniden bir albümde toplanırken sağlığı bozulmuştu.

ntvmsnbc
 

ZGR

Kayıtlı Üye
Katılım
25 Ağu 2009
Mesajlar
14,928
Yaş
31
allah rahmet eylesın
bir buyuk usta daha kaybettık
 

koraybilge

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
1,460
her zaman olduğu gibi sağlığında değeri bilinmiyorken vefatından sonra kaybettiğimiz değerlerin farkına varacağız... allah rahmet eylesin
 

xartal

Kayıtlı Üye
Katılım
28 Ağu 2009
Mesajlar
516
Yaş
33
allah rahmet eylesin kendisi olmasa bile eserleri ayakta..
 
Üst Alt