Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Seat Leon Hız ve Devir Göstergesi

eklediğiniz video benim eklediğim ile aynı video. merak ettm bende deneyeyim uygun bir zamanda.

Aracı sıfır mı ıkıncı el mı aldınız benım arkadasın opel astra gsı aracında km/h ıle ılgılı sıkıntı vardı bır parca degıstırdıler(ısmı aklıma gelmedı)hersey basta normal gozukuyor 1, vıteste 5500/6000 yaptıgınızda km/h normal olarak gosterıyor gazdan ayagınızı cekıp tekrar kokledıgınızde devır gostergesı redlıne km/h gostergesı 260 km/h gosterıyordu tekrardan servıse sokunca degısen parcanın opel baska bır aracına aıt oldugu ortaya cıktı.Bunu yazmamın nedenı eger aracı ıkıncı el aldıysanız belkı daha onceden yapılan bır işlemde olabılır sonucta dıger tsı sahıplerı sızden farklı degerler verıyor

Aracı sıfır mı ıkıncı el mı aldınız benım arkadasın opel astra gsı aracında km/h ıle ılgılı sıkıntı vardı bır parca degıstırdıler(ısmı aklıma gelmedı)hersey basta normal gozukuyor 1, vıteste 5500/6000 yaptıgınızda km/h normal olarak gosterıyor gazdan ayagınızı cekıp tekrar kokledıgınızde devır gostergesı redlıne km/h gostergesı 260 km/h gosterıyordu tekrardan servıse sokunca degısen parcanın opel baska bır aracına aıt oldugu ortaya cıktı.Bunu yazmamın nedenı eger aracı ıkıncı el aldıysanız belkı daha onceden yapılan bır işlemde olabılır sonucta dıger tsı sahıplerı sızden farklı degerler verıyor

Aracı 2. el aldım. Aldığım araç garantiliydi ve Bütün işlemleri Doğuş Beylikdüzünde yapılmıştı. Bütün kayıtlı işlemlerine bakmıştım alırken, ayna, korna ve ufak tefek birşeyler vardı kayıtta ama böyle bir sorun göremedim.
Ama 2. el olduğu içinde birşey diyemiyorum. Ama şu an için fazladan 150-200 devir çevirdiğim garanti 6. viteste 100 ile giderken. Tek bir arkadaşın yorumlarını gördük daha ama onunda verdiği değerler çok mantıklı ama oda 210 km hızı 4500 devirde göreceğinden tereddütlü. Birkaç arkadaş daha denese iyi olacak aslında. Benim aklıma gelen diğer bir ihtimalde makyajlı kasalarda son dişli oranı ya da şanzuman oranları değişmiş olabilir mi?
Bundan sonra değer verecek arkadaşlar makyajlı ve makyajsız verirlerse kendi devir hız bilgilerini daha sağlıklı yorum yapabiliriz.

Bence başka 1.4 TSI sahibi bir arkadaş aracınızda test sürüşü yapın sizde o arkadaşınkinde yapın aynımı değilmi bir farklılık varmı anlaşılır..

Başka bir fikir tam kadranda 100km/h iken bir resim çekin. 1.4 TSI Leon olan başka bir arkadaşımızda çeksin. Resimleri karşılaştıralım..

Ben çekerim, arkadaşlardan birinde çekilmişi vardı o da koydu zaten.
Başka birisi -,makyajsız olması tercih sebebi,- daha çekip koyarsa şahane olur.

---------- Post added at 18:57 ---------- Previous post was at 18:09 ----------

İnternetten biraz araştırma yaptım ve makyajlı leonlarla makyajsız leonlar arasında yakıt tüketimi olduğunu farkettim. Kesin olmamakla beraber bunu dişli oranlarında bir değişim olarak yorumluyorum şimdilik, konuyu daha araştıracağım. Ama tahminim doğruysa makyajsız 1.4 TSI leonlarda vites oranları daha kısa tutulmuş.

Makyajlı leon yakıt tüketim değerleri;
Şehir İçi (lt / 100 km) 8,1
Şehir Dışı (lt / 100 km) 5,1
Karışık (lt / 100 km) 6,2

Makyajsız leon yakıt tüketim değerleri;
Urbano (l/100 km)8,2
Extraurbano (l/100 km)5,4
Mixto (l/100 km)6,4

Çalışmalarım devam ediyor.

5/5500'te 190 ya da çok az üstünde oluyo araba..onun yukarısında 6.'ya aldığım için kafama kazındı o rakam..6/5500'de nerde oluyo ondan emin değilim o nedenle bi rakam söylemesem daha iyi..

---------- Post added at 17:08 ---------- Previous post was at 17:07 ----------

bu arada dijital olarak hız görmek için climatronic çözüm olur ancak..

Merhaba arkadaşlar.
Aracımın şanzuman dişli oranları, son dişli oranı ve lastik boyutuna göre 6. viteste 3000 devirde yapması gereken hızı hesapladım.
Lastik ebadım: 205/55 R16

Vites oranlarım;
1-) 3.615
2-) 1.955
3-) 1.281
4-) 0.973
5-) 0.778
6-) 0.646
Son dişli oranı-) 4.055

Dinamik lastik dönüş çapını elde ederken lastik çapını 0.965 ile çarptım.
Yaptığım hesaplarda 6. viteste 3000 devirde 132 km/sa yapmam gerektiğini gördüm.
Sonra yolda devir saatimi 3000'e sabitledim ve hızımı 130 km/sa olarak gördüm. GPS'ten hızımı okuduğumda ise hızımı 124 km/sa olarak gördüm. Gerçek hız herzaman gösterilen hızdan azdır onu biliyorum.
Benim kafama takılan görmem gereken hız 3000 devirde 136-138 km/sa olmalıydı ve gerçek hızımda 130-132 km/sa olmalıydı.
Sizlere sorum, devir göstergemde hata mı var?
Devir saatlerinin hata oranları nedir?
Teşekkür ederim.

İsmail Gps ıle devır saatının arasındakı fark devır saatının yanılma payıdır,1.6 16V leonum varken 4. vıtesı 180 de bıtıryodum,dynoya cıkardıgımda ıse 172km hızda 4 bıttı. Dıyosunkı hesaplamalarıma gore 136-138 gıtmem gerekıyo derken 130-132 gıdıyorum,hesaplama yaparken yol sartlarını,aktarmada olabılcek sorunları yada hava sartlarını kenara atmıs olmuyomusun anladıgım kadarıyla ? Senın hesabına gore surtunmenın 0 oldugu ortamda Km hesabı yapıp dısardada aynı seyın cıkmasını beklıyosun

Formüller, kusursuz koşullar için çalışır.

Geri
Üst Alt